Pielęgnacja trawnika latem nie jest tak łatwa, jak mogłoby się to wydawać. Wprawdzie okres wegetacyjny trwa w pełni, ale trawa i tak potrzebuje odpowiedniego wsparcia, by mogła dobrze się prezentować i równocześnie być zdrowa. Jak zatem zadbać o trawnik latem? Co zrobić, by przetrwał upały? Poznaj trzy złote zasady!
Zasada 1 – odpowiednie nawożenie
Wiele osób zastanawia się nad tym jak nawozić trawnik latem. Nie wszyscy wiedzą, że latem trawnik też potrzebuje uzupełnienia składnikami mineralnymi. Nawożenie jest bardzo ważne wiosną, kiedy trawnik ma budzić się do życia oraz jesienią, kiedy ma się przygotować do zimy. Latem jednak wciąż należy sięgać po nawozy granulowane zawierające NPK (czyli azot, fosfor i potas). Pierwiastki te są niezbędne roślinom do prawidłowego rozwoju, wpływają na utrzymanie ich odpowiedniego koloru oraz zdrowego systemu korzeniowego. Nawożenie powinno być przeprowadzane tuż przed deszczem. Opad rozpuści granulat i umożliwi mu przedostanie się w głębokie warstwy gleby. W teorii ten sam efekt można osiągnąć poprzez intensywne podlewanie, ale w rzeczywistości jest to bardzo trudne. Jeśli jednak nie ma szans na opady, a termin podania kolejnej dawki nawozu zbliża się nieubłaganie, to można też wypróbować tą metodę. Najlepiej jest ustawić zraszacz na małą intensywność i pozwolić mu pracować przez kilka godzin. Można też podlać trawę przy pomocy węża ogrodowego. W takim wypadku najlepiej jest ustawić strumień mocno rozproszony i przygotować się na dość długie i dokładne podlanie całego ogrodu.
Zasada 2 – dobrze przemyślane koszenie
Latem trawnik powinien być koszony nawet 2 razy w tygodniu, ale nie można skracać go o więcej niż 1/3 długości podczas jednego koszenia. Docelowo powinien on mieć około 5/6 cm. Krótsza trawa będzie zdecydowanie bardziej podatna na przesuszanie i zbyt szybką utratę wilgoci. Nigdy nie powinno się kosić trawy „na zapas”. W końcu każdy wie, że masa zielona całkiem skutecznie radzi sobie z kumulowaniem wilgoci. Dlatego wybierając się na urlop lepiej pozwolić trawie urosnąć za bardzo, niż zbyt mocno ją skrócić. Przy koszeniu trawnika koniecznie trzeba wspomnieć też o jakości sprzętu używanego do pielęgnacji. Kosiarka zawsze musi być wyposażona w ostry nóż, który będzie równo przecinał źdźbła. Stępione ostrze może nawet wyrywać źdźbła trawy wraz z korzeniami. W skrajnych wypadkach może dochodzić nawet do wyrywania całych płatów darni, co z pewnością będzie widoczne. Dobrze jest korzystać z urządzeń renomowanych firm, których jakości można zaufać. Kosiarka Stihl powinna znaleźć się pod ręką każdego miłośnika pięknej zieleni. Wybierając sprzęt do pielęgnacji trawy, warto wybierać kosiarki, których ostrza łatwo wymienić lub naostrzyć. Oczywiście później trzeba jeszcze pamiętać o regularnym kontrolowaniu ostrzy oraz podejmowaniu niezbędnych działań, by utrzymać je w dobrym stanie.
Zasada 3 – rozsądne nawadnianie
Przede wszystkim należy pozbyć się mitu, który mówi, że trawnik należy podlewać codziennie. W rzeczywistości tylko młode trawniki potrzebują tak regularnego podlewania. Dojrzałe już trawniki można podlewać dwa do trzech razy w tygodniu. Rozbudowany system korzeniowy może skutecznie przechowywać wodę i wykorzystywać ją w ciągu kolejnych kilku dni. Podlewanie trawnika w czasie upałów należy przeprowadzać w konkretnych warunkach. Nie powinno się podlewać żadnych roślin, kiedy słońce znajduje się wysoko na nieboskłonie, a gleba jest bardzo rozgrzana. Polanie ciepłej ziemi zimną wodą może wywołać szok termiczny dla roślin, którego efekty będą opłakane. Podczas upałów najlepiej jest podlewać trawę wcześnie rano albo późno wieczorem, już po zachodzie słońca. Latem trawnik potrzebuje tygodniowo 20-30 litrów wody na 1 m² darni, ale trzeba pamiętać, że przy dużych upałach ilość tę trzeba będzie zwiększyć.