Macie wrażenie, że wasza pościel szybko się brudzi? Ubrania gniotą się praktycznie zaraz po wyprasowaniu? A może czujecie, że tkanina wciągnęła dużo wilgoci z powietrza? Radę na takie problemy znały nasze mamy i babcie to krochmal. Krochmal konserwuje tkaninę powodując, że nie wchłania ona kurzu i wilgoci zapobiegając w ten sposób namnażaniu się bakterii i zapewniając dłuższą jej świeżość. Stosowanie krochmalu to nie tylko higieniczne, ale i praktyczne rozwiązanie.
Niestety rozwiązanie coraz rzadziej stosowane, dziś proces krochmalenia pościeli stosuje się głównie w szpitalach i hotelach.
Konsystencję krochmalu można regulować, co sprawia, że dopasowujemy go nie tylko do rodzaju tkaniny, ale również do naszych potrzeb i oczekiwań. Można oczywiście kupić gotowy krochmal w sklepie, ale nie ma takiej potrzeby skoro jego przygotowanie jest banalnie proste. Poniżej znajdziecie kilka przepisów jak zrobić krochmal wraz z informacjami jak dobrać odpowiedni krochmal do tkaniny.
Krochmal jest roztworem skrobi roślinnej (najczęściej ziemniaczanej) wymieszanej w odpowiednich proporcjach z wodą. Przed przygotowaniem krochmalu musimy wiedzieć, jaki materiał poddamy jego działaniu i jaki chcemy uzyskać efekt końcowy. Im bardziej sztywna i utrwalona ma być nasza tkanina tym większe powinno być stężenie skrobi w wodzie.
Najpopularniejszym krochmalem jest ten przygotowany na bazie skrobi ziemniaczanej. Wykorzystuje się go przede wszystkim do krochmalenia pościeli, obrusów, serwetek, ściereczek, przy odpowiednich proporcjach można też zastosować go do ubrań takich jak sukienki, bluzki, koszule.
Przepis jak zrobić krochmal
Niezależnie, jakie proporcje wybierzemy, przygotowanie krochmalu zawsze wygląda tak samo.
- odmierzamy litr zimnej wody
- z odmierzonej wody odlewamy szklankę a resztę zagotowujemy
- w trakcie jak woda nam się gotuje, w odmierzonej szklance wody rozpuszczamy odpowiednią porcję mąki ziemniaczanej
- gdy woda zaczyna się gotować wlewamy powoli roztwór maki z wodą pamiętając o energicznym mieszaniu żeby nie zrobiły się grudki
- krochmal jest gotowy, gdy zgęstnieje
Jeżeli chodzi o proporcje mąki ziemniaczanej to należy trzymać się poniższych wskazówek:
- do krochmalenia pościeli, serwet, obrusów i ścierek stosujemy łyżkę stołową mąki ziemniaczanej na litr wody
- do krochmalenia ubrań dodajemy łyżeczkę mąki ziemniaczanej na litr wody
- jeżeli chcemy wykrochmalić kołnierzyki i mankiety w koszuli dodajemy półtora łyżki stołowej na litr wody.
Tak przygotowany krochmal należy wlać bezpośrednio do pralki na świeżo wyprane rzeczy i włączyć program dodatkowego płukania, kołnierzyki i mankiety koszuli możemy zamoczyć bezpośrednio w ostudzonym krochmalu.
Jak zrobić krochmal do firanek
Wykrochmalone firanki dłużej zachowują swoją świeżość, nie chłoną kurzu, wilgoci i zapachu. Do krochmalenia firanek najlepiej nada się krochmal z ryżu. Należy ugotować 50 gram ryżu w dwóch szklankach wody. Następnie odcedzamy ryż zostawiając oczywiście wodę z gotowania i dolewamy wrzącej wody, aby uzyskać jeden litr krochmalu.
Jeszcze wilgotne po prani firanki zanurzamy w krochmalu, porządnie odciskamy nadmiar wody i od razu wieszamy, aby po wyschnięciu nabrały pożądany kształt. Oczywiście, jeżeli pierzemy firany w pralce, to tak samo jak przy praniu pościeli możemy zaraz po zakończeniu prania wlać krochmal bezpośrednio na firany i włączyć program dodatkowego płukania. Jeśli nie wieszaliśmy firan od razu na okno tylko najpierw wysuszyliśmy je i złożyliśmy do szafy, to po rozwieszeniu wystarczy je delikatnie spryskać wodą.
Krochmal nadaje się nie tylko do utrzymania świeżości naszych ubrań, jest też świetnym remedium na dolegliwości skórne. Tak dokładnie, kąpiel w krochmalu może okazać się zbawieniem dla naszej skóry. Wiedza ta przyda się szczególnie młodym rodzicom.
Zasypka z mąki ziemniaczanej. Tak stosowanie mąki ziemniaczanej, jako zasypki przy potówka lub oparzeniach sprawdzi się lepiej niż nie jedne kremy i maści. Wystarczy przy każdej zmianie pieluch przemyć dziecku pupę wodą i posypać mąką ziemniaczaną, efekty uzyskamy już po kilku godzinach a po dniu pozbędziemy się problemu. Jednorazowo zasypkę z mąki ziemniaczanej można zastosować przy sczerwienieniach w innych miejscach np. pod paszkami czy za uszami.
Kąpanie niemowlaka w krochmalu to ulga w swędzeniu, oraz przesuszonej skórze. Taka kąpiel działa wygładzająco i kojąco. Jak przygotować taką kąpiel, podobnie jak krochmal do prania tylko proporcje są inne. Będziemy potrzebować 3 litry wody, i podobnie jak we wcześniejszym przepisie odmierzamy z tej ilości jedną szklankę i rozpuszczamy w niej kopiastą łyżkę stołową mąki ziemniaczanej w między czasie zagotowują pozostałą ilość wody. Następnie dodajemy rozpuszczoną mąkę do gotującej się wody i dokładnie mieszamy żeby nie było grudek. Tak roztwór przelewamy do wanienki, oczywiście należy teraz dodać zimnej wody do aż do uzyskania odpowiednich dla niemowlaka 38 stopni a woda w wanience powinna być w dotyku przyjemnie śliska.
Kąpiel w krochmalu jest zalecana nie tylko dla dzieci, jest ona świetnym domowym sposobem na radzenie sobie z trądzikiem, podrażnieniami, potówkami, wysypkami, oparzeniami a nawet atopowym zapaleniem skóry. Taka kąpiel powinna trwać około 5-10 minut, nie trzeba wtedy używać żadnych płynów do mycia. Kąpiel w krochmalu przynosi ulgę a jej skuteczność potwierdziło wielu dermatologów. Czasem jedna kąpiel nie wystarczy dla uzyskania efektu należy wtedy powtórzyć jak kilkukrotnie.