Do niedawna ciekawostka z zagranicy, dziś coraz popularniejsza oferta w polskim budownictwie. Domy kontenerowe to połączenie komfortu, dobrej ceny i szybkiej realizacji. I chociaż dopiero podbijają serca Polaków, to coraz częściej słychać, że to właśnie w takiej architekturze tkwi przyszłość budownictwa. W niniejszym artykule przybliżymy tematykę budynków modułowych z kontenerów.
Budownictwo kontenerowe – co to jest?
Początków architektury kontenerowej upatruje się w 1987 roku, kiedy to Philip C. Clark opatentował swój pomysł konstruowania mieszkań z kontenerów używanych w transporcie morskim. To otworzyło drogę do tworzenia domów, których budowanie przypomina układanie klocków lego – produkuje się masowo elementy modułowe, następnie układa się kontenery i spaja ze sobą za pomocą odpowiednich materiałów.
Domy z kontenerów – zalety i wady
Domy z kontenerów mają listę zalet, które przekonują coraz to większą rzeszę ludzi do zrezygnowania z wyboru standardowych mieszkań. Taka alternatywa nie jest ciekawa wyłącznie ze względu na interesujący design, ale przede wszystkim z powodu cech użytkowych.
- Szybkość budowy to największy atut domów kontenerowych. W najprostszej wersji mieszkanie można skonstruować w niecały miesiąc – wystarczy zamówić kontenery, zamontować instalacje i w zasadzie dom jest zbudowany. W rzeczywistości czas wykonania zależy głównie od wielkości inwestycji i planowanego standardu wykończenia, chociaż rzadko przekracza 3 miesiące.
- Interesujący design jest jedną z cech, które przekonują zwolenników nowoczesnego budownictwa. Domy kontenerowe idealnie oddają ducha XXI wieku i jednocześnie rozpalają wyobraźnie o wolnym i komfortowym życiu z dala od powszechnie przyjętych standardów.
- Mobilność i komfort to kolejne najważniejsze, pod względem użytkowym, zalety domów z kontenerów. Mieszkanie możemy w dowolnym momencie przenieść w inne miejsce, zwłaszcza, gdy planujemy przeprowadzkę. Jeżeli zaś okaże się, że potrzebujemy dodatkowego pokoju dla dziecka, istnieje możliwość powiększania domu o kolejne moduły.
- Budowanie domów kontenerowych ma pozytywne znaczenie dla ochrony środowiska, gdy korzysta się z kontenerów pochodzących z odzysku. W sytuacji, gdy zamawiamy specjalnie zaprojektowane kontenery, nie mamy do czynienia z działaniem proekologicznym.
Mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie nie ma żadnych wad, jednak istnieje kilka niedogodności. Po pierwsze, koszty ogrzewania – zwłaszcza zimą – mogą być bardzo wysokie. Po drugie, mogą pojawić się pewne problemy logistyczne związane z montażem, chociażby konieczność wynajęcia dźwigu.
W dodatku sytuacja domów kontenerowych nie jest dostatecznie uregulowana prawnie. Zgodnie z aktualnymi przepisami, konstrukcja z kontenerów jest tymczasowym obiektem budowlanym. Pozwolenie na taki obiekt jest ważne przez 120 dni, a potem trzeba przenieść budynek w inne miejsce. Żeby postawić mieszkanie kontenerowe na stałe, trzeba wybudować fundamenty, na które potrzebne jest pozwolenie z właściwego urzędu. Wyjątkiem są domy nieprzekraczające 35 m2.
Ceny domów z kontenerów
Żadną tajemnicą nie jest, że takie mieszkanie będzie tańsze od oferty standardowego budownictwa. Nie oznacza to jednak, że koszty są znikome. Cena domu z kontenera oscyluje wokół 2 000 – 3 000 zł za m2. Do tego dochodzą koszty gruntu, transportu (od 1 000 do 3 000 zł) i montażu (ok. 2 000 – 3 000 zł za dwa moduły).
Domy z kontenerów – czy to dobry wybór?
Domy kontenerowe nierzadko są lepszą alternatywą niż stara kamienica, czy standardowe mieszkanie z pierwotnego albo wtórnego rynku. Idealnie sprawdzą się dla osób, którym zależy na szybkim, mobilnym i interesującym wizualnie mieszkaniu. Może to być również tańsze rozwiązanie dla młodych ludzi, na przykład studentów, a także dla rodzin o niskim dochodzie
I mimo że mieszkania kontenerowe wiążą się z pewnymi niedogodnościami, których nie spotyka się w nowoczesnych i luksusowych mieszkaniach, to daleko budownictwu modułowemu do baraków budowlanych, z którymi do niedawna jeszcze kojarzono domy z kontenerów.