Rury grzewcze oraz sanitarne, które możemy znaleźć w naszych łazienkach nie prezentują się zbyt estetycznie. Na szczęście możemy sobie z tym skutecznie poradzić i udanie je zakryć. Wystarczy skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań aranżacyjnych, aby zabudowa rury w łazience w pełni nas usatysfakcjonowała. Nieodpowiednio zabudowane rury doprowadzają do tego, że inne elementy wyposażenia oraz ozdoby schodzą na dalszy plan. W nowocześnie urządzanych łazienkach nie możemy sobie na to pozwolić zwłaszcza, gdy prezentujemy nasze mieszkanie rodzinie lub zaproszonym gościom. Zabudowa rury w łazience może być dobrana pod kątem naszych preferencji. To niezbyt czasochłonny proces, szczególnie dla osób, które dobrze się na tym znają.
Jakie rury występują w naszych łazienkach i z jakich materiałów są stworzone?
Jeśli zabieramy się za zabudowę rur w łazience powinniśmy mieć na uwadze to, jakie konkretnie rury znajdują się w takich pomieszczeniach. Warto wyróżnić w tym miejscu rury:
- grzewcze,
- wodne (sanitarne).
Co najważniejsze różnią się od siebie nie tylko budową, ale też parametrami, odpornością termiczną i chemiczną. W pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na rury wykonane z najwyższej jakości materiałów. W tej kategorii liczy się dla nas nie cena, lecz jakość. Oszczędności mogą nam wyjść bokiem, dlatego lepiej bazować na produktach pochodzących od dobrze znanych i cenionych na rynku producentów.
Biorąc pod lupę materiały, z których wykonane są rury łazienkowe najczęściej mamy styczność z rurami stworzonymi z tworzywa sztucznego. Może to być np.:
- polipropylen,
- polibutylen,
- polietylen,
- rura wielowarstwowa PE.
Coraz większą popularnością cieszą się również rury stalowe i miedziane. Mamy z nimi styczność zwłaszcza w miejscu łączenia podgrzewacza wody z instalacją. Montażem takich rur oraz wykonaniem niezbędnej instalacji zajmują się oczywiście fachowcy. Można skorzystać z ich porad także w zakresie dobierania konkretnych modeli, aby zabudowa rur w łazience przebiegła po naszej myśli.
Zabudowa rury w łazience – nie ograniczajmy dostępu do rury. Na jakie pomysły możemy sobie pozwolić?
Zabierając się za zabudowę rur w łazience pamiętajmy o tym, aby wyglądała estetycznie i elegancko, a przy okazji nie ograniczajmy dostępu do konkretnej rury. Przyda się to zwłaszcza w momencie wystąpienia jakiejkolwiek awarii. Zazwyczaj wzywamy wtedy fachowców, którzy wiedzą jak zlokalizować usterkę oraz w jaki sposób mogą ją wyeliminować. Jeśli napotkają na przeszkody w dostępie do uszkodzonych rur czas naprawy może się znacznie wydłużyć, a my narazimy się na jeszcze większe kłopoty. Często tyczy się to też naszych sąsiadów.
Przejdźmy w tym momencie do zabudowy rur w łazience o charakterze grzewczym. Jeszcze do niedawna można było je zamaskować przy pomocy pięknie wyglądających zasłonek i firanek. Z czasem zaczęto zmieniać podejście do aranżacji i korzystano z nowych pomysłów. Współczesne sposoby nie wymagają od nas kucia ścian, a zdecydować możemy się przede wszystkim na uniwersalne płytki gipsowo-kartonowe. Co istotniejsze muszą być wodoodporne. Jak wiadomo w łazienkach płytki mają stały kontakt z wodą i muszą być odporne na podwyższony poziom wilgotności i zachlapania. Do dyspozycji mamy również wodoodporne sklejki. Można z nich skorzystać m.in. na gładkich i równych powierzchniach, ale też na nierównych konstrukcjach. Wszystkim zajmą się dla nas fachowcy, dlatego poszukajmy ich na rynku i zainwestujmy w nich odłożone pieniądze.
Musimy zastanowić się nad zabudową rur w łazience w wersji sanitarnej. Najpopularniejsze rozwiązania w tym zakresie to:
- wodoodporne sklejki,
- płyty gipsowo-kartonowe,
- meble (szafki wykonane na wymiar),
- elementy wykończeniowe (farba, płytki i tapety).
Jak widać taka zabudowa nie różni się dużo od zabudowy rur grzewczych. Na małej przestrzeni nie powinniśmy mieć większych problemów z wykonaniem odpowiedniej zabudowy.
Rury pionowe i rury poziome – w jaki sposób skutecznie je zamaskować?
W naszych łazienkach mamy styczność z rurami poziomymi oraz pionowymi. Pozioma wersja prowadzona jest najczęściej pod sufitem i występuje w starym budownictwie. Aranżowanie takich rur może być dla nas sporym problemem. Zdecydujmy się na pomalowanie rur na kolor ścian lub sufitu.
Rury poziome przestaną rzucać się w oczy, a pozostałe elementy wyposażenia łazienkowego nie zejdą na dalszy plan. Oczywiście metodą, na którą możemy się zdecydować są też płyty gipsowo-kartonowe. Z ich pomocą zabudujemy całą ścianę lub sufit, ale również obudujemy wyłącznie rury. Porozmawiajmy na ten temat z naszymi specjalistami, którzy podpowiedzą nam, która metoda okaże się w danej łazience strzałem w dziesiątkę. Jeśli rury biegną w bliskiej odległości od okna wystarczy przykryć je stylową zasłoną.
Najciekawszą metodą w przypadku rur pionowych będą wspomniane płyty gipsowo-kartonowe. W razie potrzeby możemy zastosować niezbyt masywną zasłonę lub firankę. W ten sposób wnętrze nie zostanie optycznie pomniejszone.
Zabudowa rur w łazience – na co jeszcze możemy wydać nasze pieniądze?
Analizując to, w jaki sposób ukryć rury gazowe możemy wziąć pod lupę uniwersalne płyty w wersji gipsowo-kartonowej, ale najlepiej takie rury pozostawić w pełni odsłonięte i zamontować obok nich czujnik gazu. Oprócz płyt w naszych łazienkach możemy zastosować następujące rodzaje maskowań:
- stelaże – umożliwiają montaż umywalki w dowolnie wybranym miejscu,
- systemy podtynkowe – stosowane głównie w nowoczesnym budownictwie,
- podwieszany sufit – najbardziej efektowne rozwiązanie, które zapewnia nam doskonałe oświetlenie, brak hałasu oraz lekkość i pełne bezpieczeństwo.
Pamiętajmy także o licznikach wody oraz zaworach wody. Dostęp do liczników nie powinien być w żaden sposób utrudniony. Przyda się to na wypadek kontroli stanu liczników. Tak samo dzieje się z zaworami, ponieważ nigdy nie wiemy, w którym momencie przyjdzie nam odciąć dopływ wody.
Zabudowa rury w łazience – kilka słów podsumowania
Zabudowa rury w łazience to temat, któremu musimy poświęcić nieco więcej uwagi. Aranżowanie łazienki może zająć trochę czasu, lecz jeśli zdecydujemy się na wsparcie profesjonalistów wszystko potoczy się po naszej myśli. W łazienkach najczęściej występują rury sanitarne i grzewcze. Zadbajmy o to, aby estetycznie je obudować i odwrócić od nich wzrok. Dzięki temu łazienka zostanie zaaranżowana nowocześnie i z klasą.
Rury łazienkowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej są to tworzywa sztuczne (polietylen, polipropylen, polibutylen oraz rura wielowarstwowa PE), stal i miedź. Dostęp do rur nie powinien być nadmiernie ograniczony, ponieważ w każdym momencie może się nam przytrafić jakaś awaria. Fachowcy wezwani do usterki powinni w krótkim czasie dotrzeć do uszkodzonej rury i wyeliminować zaistniałą usterkę. Niewłaściwie dobrana obudowa może być sporym problemem.
Do zabudowy rur w łazienkach wykorzystajmy przede wszystkim płyty gipsowo-kartonowe oraz wodoodporne sklejki. Takie rozwiązania sprawdzą się zarówno w przypadku rur poziomych, jak i pionowych. Zawsze możemy też pomalować rury na kolor sufitu lub ściany, ale też zdecydować się na stelaże, podwieszany sufit lub systemy podtynkowe. Jeśli chodzi o zabudowę rur gazowych powinniśmy zdecydować się na ich całkowite odsłonięcie, aby nie narazić się na żadne niebezpieczeństwo. Ponadto pomyślmy o zamontowaniu obok nich czujnika gazu. Zabudowa powinna sprawić, iż na pierwszy plan wysuną się pozostałe elementy wyposażenia łazienkowego.