Współczesny świat, gdzie zmiany klimatyczne widoczne są na naszych oczach, promuje modę na ekologię, filozofię zero i less waste. Zewsząd słyszymy, aby nie wyrzucać przedmiotów i dawać im nowe życie. Praktykę tę nazywamy recyklingiem. Ale możemy pójść krok dalej i przerabiać używane rzeczy. W ramach upcyclingu zrobimy zielnik z puszek, lampę ze słoika lub butelki, szafkę ze starego okna lub pled na łóżko ze skrawków materiałów. Upcycling możemy praktykować także w ogrodzie, który dostarcza nieograniczoną ilość pomysłów.
Co to jest upcycling? To forma recyklingu, czyli ponownego włączenia konkretnego obiektu w obieg. Po raz pierwszy tego pojęcia użyto w USA w latach 90. XX w. Jednak wykorzystywanie w nowy sposób tego, co teoretycznie nadaje się do wyrzucenia znane jest od tysiącleci i na całym świecie. Przykładem upcyclingu są naszyjniki z kości zjadanych zwierząt tworzone w czasach prehistorycznych.
Najlepsze pomysły na dekoracje do ogrodu
Pomysłów na dekoracje w ogrodzie wykonane samodzielnie jest wiele. Dzięki kreatywności dekoratorów wiele starych rzeczy przeznaczonych do użytku w mieszkaniu czy domu zyskuje nowe życie w przydomowym ogrodzie. Np. stare opony wykorzystać można jako stojące kwietniki. Wystarczy środek opony wypełnić ziemią i posadzić kwiaty. Zewnętrzną stronę opony warto pomalować na dowolny kolor.
Z opon możemy ułożyć także różne kompozycje kwietników. Albo dla odmiany kwietniki wiszące. W tym celu oponę trzeba zawiesić na ścianie budynku, a po dolnej, wewnętrznej stronie umieścić ziemię. W tym przypadku najlepiej jest posadzić kwiaty, które rosnąc swobodnie, będą zwisały ku dołowi. Oponę warto przemalować na wybrany kolor. Płot odgradzający ogród warzywny można wykonać z butelek. Wystarczy je odwrócić do góry dnem i układać jedna obok drugiej, wyznaczając w ten sposób granice rabatki. Stworzymy w ten sposób niepowtarzalny mini płot. Kwietniki możemy wykonać z opon z wydrążonych pni drzew, puszek, beczki, rynien, taczki, pni drzew czy plastikowych butelek.
Upcycling w ogrodzie to doskonały sposób na połączenie ekologii z oryginalnym designem, a sofy ogrodowe są tego świetnym przykładem. Wykorzystując stare palety, nieużywane drewniane skrzynki czy nawet odzyskane metalowe ramy, można stworzyć unikatowe i funkcjonalne meble ogrodowe. Taka sofa nie tylko doda charakteru przestrzeni, ale również przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów. Własnoręczne wykonanie mebla daje satysfakcję i pozwala na pełną personalizację – od wyboru materiałów po kolorystykę i dodatki. Upcycling sofy ogrodowej to kreatywny i ekologiczny sposób na urozmaicenie swojego ogrodu. Pamiętaj, że nawet jeśli nie jesteś w stanie samemu stworzyć takiej sofy, to możesz ją nabyć na ogrodosfera.pl.
Upcycling w ogrodzie – od czego zacząć
Upcyclingiem zajmują się też osoby o artystycznym zacięciu i zdolnościach manualnych, które zmieniają przedmioty pełne niedoskonałości w rzeczy równie funkcjonalne, co estetyczne. Dotyczy to zarówno prywatnej, jak i komercyjnej działalności. W sklepach stacjonarnych, na targach i internetowych platformach sprzedaży rękodzieła znajdziemy wiele produktów upcyclingowanych.
Z podniszczonych przedmiotów codziennego użytku możesz zrobić osłonki na doniczki. W tym celu należy je pomalować, okleić lub owinąć ozdobną tkaniną, by zmienić w stylową ozdobę i ukryć równie sfatygowaną doniczkę. Z plastikowych butelek zrobisz piętrowy kwietnik w ogrodzie. Przygotuj metalowy pręt, spore plastikowe wiaderko, farbę w sprayu i kilka plastikowych butelek. Butelki przytnij mniej więcej do połowy wysokości i wykonaj otwór w środku ich podstawy, by dało się go nawlec na pręt.
Farbą w sprayu pomaluj butelki i wiaderko, również z otworem w dnie na wybrany kolor. Wbij pręt w ziemię pod kątem prostym i załóż wiaderko, by stało na ziemi. Wypełnij je ziemią ogrodniczą i pod kątem zakładaj na pręt kolejne przycięte butelki, wychylając je na różne strony i wypełniając ziemią.
Meble ogrodowe palet
Meble z palet świetnie prezentują się zarówno jako element wystroju wnętrz, jak i po odpowiednim zabezpieczeniu drewna impregnatem na tarasie, w ogrodzie czy na balkonie.
Meble ogrodowe z palet to bardzo kusząca perspektywa. Ważnymi atutami własnoręcznie wykonanych mebli jest cena oraz dostępność komponentów. Palety kupisz w sklepach budowlanych, a nawet w popularnych hipermarketach.
Z tego materiału możemy wykonać ławkę, stół, siedzisko, półki, przepierzenia, a nawet wygodną kanapę czy ergonomiczny narożnik. Miejsce rekreacyjne na tarasie lub w ogrodzie nie może obejść się bez dobrze wyposażonego kącika dedykowanego relaksowi i błogiemu wypoczynkowi. Ławka oraz siedzisko z palet to bardzo nieskomplikowane konstrukcje. Zazwyczaj wymagają tylko przycięcia drewnianej konstrukcji do odpowiednich rozmiarów oraz wykończenia w dowolny sposób.
Plac zabaw w ogrodzie
Aby przygotować plac zabaw w ogrodzie dla dzieci, możesz wykorzystać różne materiały, np. drewniane kratki, belki, deski, skrzynki czy palety. Możesz sięgnąć również po różne tkaniny, poduszki, prześcieradła i wszystko, co sprawdzi się jako element większej całości. Z palet, jednej dłuższej belki i prześcieradła możesz zbudować statek dla dzieci. Łącząc ze sobą deski z palet, możesz stworzyć nawet kuchnię lub konstrukcję stołu z otwartym blatem, w który włożysz dwie miski imitujące zlew. Palety służą również do zbudowania domku dla dzieci.
Wybierając dowolne konstrukcje, szybko i sprawnie możesz stworzyć atrakcyjny plac zabaw z palet dla dzieci. Własnoręcznie wykonasz pergole ogrodowe oraz ogród sensoryczny, gdzie dzięki specjalnym wzajemnie uzupełniającym się przestrzeniom pobudzone zostaną wszystkie zmysły twoich dzieci.
Niezbędnym wyposażeniem placu zabaw dla dzieci jest piaskownica, w której najmłodsi mogą budować i burzyć konstrukcje z piasku. W tym celu możesz wykorzystać palety, które po połączeniu ze sobą stworzą pojemną piaskownicę. Z gotowych palet najpierw musisz stworzyć obręcz piaskownicy w kształcie kwadratu, prostokąta, rombu czy sześciokąta. Następnie wypełniasz dno piaskownicy, skręcając ze sobą pozostałe palety.