Altany ogrodowe mogą okazać się wspaniałym pomysłem dla wszystkich osób, które lubią spędzać wolny czas na świeżym powietrzu i mają odrobinę wolnej przestrzeni przy własnym domu. Wybudowanie takiej altany to zadanie dla profesjonalistów. Nie powinno być zbyt czasochłonne, a poza tym wcale nie będziemy potrzebować wielu różnych materiałów budowlanych. Koszt inwestycji uzależniony jest od rozmaitych czynników, m.in. od stworzonego projektu oraz wielkości altanki ogrodowej. Kluczowe jest to, aby altana była dopasowana do innych elementów architektury domowej oraz ogrodowej. Jeśli to zaniedbamy może się ona prezentować niezbyt estetycznie i nie pasować do całej nieruchomości. Budową altany można zająć się samodzielnie, lecz oprócz zdobycia niezbędnej wiedzy teoretycznej będziemy musieli skorzystać również z rozbudowanych umiejętności praktycznych.
Altana ogrodowa – jaką formę może przyjąć?
Altana ogrodowa może przyjąć bardzo zróżnicowaną formę. Wiele zależy od naszej wizji, dlatego powinna być ona solidnie przedyskutowana z doświadczonymi architektami. Bazowanie na wiedzy takich osób jest kluczem do sukcesu, ponieważ już przy realizowaniu wstępnych projektów będą potrafiły wyeliminować poszczególne błędy i podsuną nam najmodniejsze rozwiązania.
Altana może być niewielką zadaszoną konstrukcją, w której będziemy spotykać się ze znajomymi, bawić się z dziećmi lub relaksować się na świeżym powietrzu. Ma nam zapewnić ochronę przed niekorzystną pogodą (porywisty wiatr i silne opady deszczu). Poza tym ma się prezentować elegancko i schludnie. Będzie to przecież uzupełnienie naszej nieruchomości i ma wzbudzać u innych osób podziw. Altana jest stawiana na:
- trawie,
- ziemi,
- tarasie.
Dobrze znane domownikom altany nie posiadają podłogi. Są to dość specyficzne konstrukcje, które mogą pełnić różnorodne funkcje. Coraz częściej altankami określamy jednak znacznie bardziej rozbudowane konstrukcje, w których znajdziemy kompletne wyposażenie, niezbędne instalacje, ale też drzwi oraz okna. Jak widać powinniśmy to sobie dobrze rozplanować we własnej głowie, a następnie zaistniałe pomysły przenieść z pomocą architekta na papier. Duże znaczenie ma to, jaką powierzchnią użytkową będziemy dysponować.
Najpopularniejsze rodzaje altan ogrodowych
Budowa altan musi być poprzedzona solidnymi przygotowaniami. Bez nich nie uda się nam osiągnąć zamierzonego celu. Musimy skompletować niezbędne materiały, stworzyć odpowiedniej jakości projekt, zakupić narzędzia, znaleźć fachowców, itd. Oczywiście jeśli posiadamy sporo wolnego czasu i duże umiejętności możemy zabrać się za takie prace w pojedynkę lub poprosić o pomoc kogoś z rodziny lub przyjaciół. Jeśli chcemy to zrobić samemu musimy przygotować się na wydatek rzędu około 5 tysięcy złotych.
Na samym wstępie podejmijmy również decyzję co do tego, jaki konkretnie typ altany ogrodowej ma stanąć przy naszej nieruchomości. Do dyspozycji mamy wiele różnych pomysłów. Altany cieszące się największym uznaniem to:
- altany murowane – zdecydowanie najsolidniejsza propozycja, na którą możemy wydać nasze środki finansowe. W obecnych czasach takie altanki są z powodzeniem zastępowane wersją drewnianą, która przypada do gustu zwłaszcza młodszym domownikom i dzieciom. Altany ogrodowe w wersji murowanej są dość skomplikowane w budowie, a koszt ich postawienia może być dla nas zbyt wygórowany. Atutem takich rozwiązań jest na pewno trwałość konstrukcji, niezwykła wydajność, odporność na uszkodzenia i niekorzystną pogodę oraz wysoki komfort użytkowania. Altanki z tej kategorii sprawdzą się zwłaszcza w nowocześnie aranżowanych ogrodach o nieco większej powierzchni użytkowej. W murowanej altance można znaleźć dodatkowe miejsce na letnią kuchnię, wędzarnię czy też grill. Daje nam nieograniczone możliwości. Do jej wybudowania możemy wykorzystać m.in. bloczki, pustaki, kamień lub cegłę. Zainteresowani powinni mieć pełną świadomość tego, że taka altana ogrodowa przetrwa najsurowsze zimy i poradzi sobie z pożarami. To spore zabezpieczenie zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych lub u tych osób, które bardzo często organizują w swoich ogrodach imprezy lub uroczystości rodzinne,
- altany drewniane – budowa altany drewnianej to absolutny strzał w dziesiątkę. Obecnie jest to chyba najmodniejsze rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Najczęściej tworzy się je z desek świerkowych lub sosnowych. Ostateczna decyzja należy do nas lub do zatrudnionych przez nas architektów. Drewniane altany nie powinny być zbyt drogim przedsięwzięciem. Wszelkie materiały kupujemy łatwo i przyjemnie. Dostęp do nich jest nieograniczony. Jeśli zależy nam na podwyższonej trwałości powinniśmy wybrać nieco droższy rodzaj desek, a konkretniej deski dębowe, modrzewiowe lub jodłowe. Kluczowe jest więc przeanalizowanie możliwości finansowych i przedyskutowanie tej sprawy ze specjalistami. Drewniana konstrukcja powinna być również regularnie impregnowana. Tylko w ten sposób mamy pewność, że będzie ona skutecznie chroniona i cała inwestycja potoczy się po naszej myśli. Altanę ogrodową w wersji drewnianej należy chronić przede wszystkim przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, pleśnią oraz grzybami. Najprostsza konstrukcja może nas kosztować około 1500 złotych, natomiast solidniejsza i lepiej wyposażona około 3000 złotych,
- altany metalowe – ostatnia z popularniejszych odmian altan ogrodowych. Są niezwykle stabilne oraz lekkie, więc fachowcy nie mają problemów z budową altany z tej kategorii. Jeśli zdecydujemy się na altanę sześciokątną z dachem może nas to kosztować około 3000 złotych, ale warto rozejrzeć się na rynku za prostszymi konstrukcjami, których jest wiele. Altana może być z powodzeniem zamontowana na trawie lub na tarasie. Przeanalizujmy obie możliwości, a na samym końcu wybierzmy tą korzystniejszą, która spełni nasze podstawowe oczekiwania. Metalowe altany wyróżniają się na tle konkurencji i sprawią, że nasza nieruchomość stanie się poważana wśród okolicznych sąsiadów oraz przechodniów. Są nowoczesne i eleganckie, lecz trzeba je poprawnie zamontować oraz wykorzystać preparaty chroniące metalowe elementy przed powstaniem korozji.
Jak widać decyzja, co do budowy altany nie musi być prosta. Zastanówmy się nad tym, którą z powyższych propozycji chcielibyśmy ujrzeć w naszym ogrodzie, a dopiero później twórzmy indywidualne projekty.
Altany budowane od podstaw czy gotowe – co będzie dla nas lepszym wyborem?
Altana ogrodowa może być postawiona w naszym ogrodzie przy pomocy fachowców, ale też wykorzystując jedynie pracę własnych rąk. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z gotowych rozwiązań. Pozwoli nam to zaoszczędzić dużo czasu. Nie każdy ma przecież tyle wolnego czasu, aby samodzielnie zabierać się za budowę altany lub nadzorować pracę specjalistów. Jeśli zaniedbamy nasze obowiązki może to doprowadzić do sytuacji, w której altana będzie wyglądała zupełnie inaczej niż na tworzonych wcześniej projektach. Kluczowe jest zaangażowanie, dlatego wszystko to sobie dokładnie rozplanujmy.
Jeśli zdecydujemy się na najprostsze konstrukcje nie musimy obawiać się o to, że nasze umiejętności okażą się niewystarczające. Wystarczy działać cierpliwie i precyzyjnie. Problemy rozpoczynają się przy bardziej rozbudowanych projektach. Skorzystanie z pomocy fachowców sprawia, że:
- inwestujemy w unikatowe i dopasowane do stylu naszego domu obiekty,
- inwestujemy w obiekty o ciekawej kolorystyce i oryginalnym wzornictwie.
Zakupienie gotowych konstrukcji montażowych to najwygodniejsza opcja z możliwych. Do zestawów dołączana jest instrukcja obsługi, w którą należy się dokładnie wczytać i postępować zgodnie z zaleceniami, które się w niej znajdzie. Dzięki temu unikniemy rażących błędów, a budowa altany przebiegnie bez przykrych rozczarowań i nie będziemy musieli nanosić poprawek.
Altany ogrodowe – kilka informacji o tworzeniu projektów oraz uzyskaniu niezbędnych pozwoleń
Przystępując do prac związanych z altanami ogrodowymi musimy przygotować się na to, że po drodze napotkamy na pewne przeszkody. Pierwszym elementem, który skupi naszą uwagę na dłuższą chwilę jest oczywiście stworzenie wartościowego projektu altany ogrodowej. Powinniśmy poszukać inspiracji wśród znajomych, przechodząc się po osiedlu lub wertując strony internetowe. Oczywiście korzystne jest rozmawianie z doświadczonymi specjalistami. Architektów na rynku jest wielu, a to właśnie oni będą odpowiadać za stworzenie kompletnego projektu pod budowę altany. Musimy z nimi blisko współpracować i nabrać do nich zaufania, aby cała inwestycja miała głębszy sens.
Zaleca się kupowanie gotowych projektów altan ogrodowych, ponieważ nie są zbyt kosztowne, a znacznie ułatwi nam to prace. Koszt takiego projektu waha się w granicach 400-600 złotych. Dużo zależy od nakreślenia własnych potrzeb oraz od rodzaju tworzonej altany. Fachowcy wszystko nam dokładnie wyjaśnią, a więc będziemy mieli stuprocentową pewność tego, na co konkretnie będą wydane nasze ciężko zarobione pieniądze.
Przejdźmy teraz do kwestii pozwoleń. Jeśli powierzchnia altany nie będzie przekraczała 35 metrów kwadratowych nie będziemy musieli posiadać żadnego pozwolenia na jej budowę. Unikamy w ten sposób nerwów, wypełniania wielu formalności i dokumentów oraz stresujących sytuacji. Warto również pamiętać o tym, że powierzchnia zabudowy nie obejmuje swoim zakresem:
- ganku,
- werandy,
- tarasu.
Warunkiem jest jednak to, aby powierzchnia takich elementów nie przekraczała łącznie 12 metrów kwadratowych. Dokładnie to zbadajmy, aby potem nie wyniknęły z tego tytułu jakieś nieprzyjemności. Załatwienie spraw formalnych oraz urzędowych to podstawa sukcesu. Oczywiście będziemy musieli zgłosić zamiar wybudowania zaprojektowanej altany we właściwym dla siebie urzędzie powiatowym. Brak sprzeciwu oznacza to, że można przystąpić do pracy i zbudować altanę swoich marzeń. Przygotujmy się na to, że uzyskanie takiego zaświadczenia będzie nas kosztować około 17 złotych. Istotną informacją dla domowników i inwestorów jest to, że mamy maksymalnie 2 lata na rozpoczęcie budowy altany od momentu zgłoszenia zamiaru we wspomnianym wyżej urzędzie.
Budowa altany – jakie informacje musimy umieścić w zgłoszeniu?
Budowa altany to nie przelewki, dlatego solidne przygotowania oraz poszerzenie swojej wiedzy są tutaj jak najbardziej wskazane. Jeśli nasze zgłoszenie ma być prawidłowe, nie może w nim zabraknąć następujących elementów:
- rodzaj budowanego obiektu,
- powierzchnia zabudowy,
- adres, pod którym powstanie obiekt,
- charakterystyka konkretnego obiektu (jego przeznaczenie oraz kolorystyka),
- rodzaj konstrukcji,
- materiały, z których będziemy korzystać,
- termin rozpoczęcia prac oraz sposób ich wykonywania.
Tylko dzięki tak skompletowanemu zgłoszeniu nasza altana ogrodowa będzie mogła w ogóle powstać, więc nie zaniedbajmy żadnego z powyższych obowiązków. To właśnie dlatego tak ważne jest nawiązanie ścisłej współpracy z doświadczonymi specjalistami, którzy się na tym znają i będą w stanie pokierować nas przez cały ten proces od A do Z.
Oczywiście zawsze możemy skonsultować się ze znajomymi, którzy już wcześniej tworzyli takie zgłoszenie i wiedzą na czym to polega. We wniosku musi znaleźć się także oświadczenie o prawie do dyspozycji daną nieruchomością dla celów budowlanych. Jeśli takiego oświadczenia nie umieścimy możemy być pewni, że budowa altany zostanie znacznie opóźniona w czasie, a być może w ogóle nie dojdzie do skutku. Słuchajmy urzędników i postępujmy zgodnie z ich wskazówkami.
Budowa altany – jakie narzędzia oraz materiały będą nam potrzebne?
Budowa altany wiąże się oczywiście z posiadaniem niezbędnych narzędzi oraz materiałów. Zacznijmy od tego, aby znaleźć się w ich posiadaniu, a następnie myślmy o realizowaniu swoich projektów. Potrzebne będą nam z pewnością:
- młotek,
- wkrętarka
- drabina i miarka,
- odzież ochronna wraz z rękawicami,
- piła,
- poziomica,
- materiały, których będziemy mogli użyć w celu postawienia fundamentów,
- słupki konstrukcyjne i zastrzały,
- deski, papa lub blacha do pokrycia dachu,
- kotwy,
- deski lub płytki na materiał podłogowy,
- śruby, gwoździe i kątowniki,
- panele i kratki ogrodowe,
- łączniki,
- kształtki,
- opcjonalnie kostka brukowa, impregnaty i farba.
Altana ogrodowa związana jest z wykorzystaniem wielu materiałów oraz narzędzi. Zbudowanie solidnej altany w wersji drewnianej może nas wynieść około 4-5 tysięcy złotych (bez fundamentów) lub około 10 tysięcy złotych (z fundamentami). Jak widać nie warto na tym oszczędzać, skoro jest to inwestycja w nasz komfort, bezpieczeństwo oraz przyszłość.
Altany ogrodowe – kilka słów podsumowania
Altany ogrodowe cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ koszt ich budowy wcale nie jest duży, a poza tym nie musi to być zbyt czasochłonne przedsięwzięcie dla zainteresowanych domowników. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce w przydomowym ogrodzie, aby ją wybudować i zdecydować, czy ma to być prosta, czy też może zdecydowanie bardziej rozbudowana konstrukcja.
Altanę ogrodową stawiamy zazwyczaj na trawie, tarasie lub na ziemi. Często nie ma podłogi, a my sami musimy zadecydować o tym, czy ma mieć fundamenty czy też decydujemy się na budowę altany bez fundamentów. Ta pierwsza opcja jest korzystniejsza pod kątem finansowym, bo całość inwestycji wyniesie nas wtedy maksymalnie 5 tysięcy złotych. W drugim przypadku musimy przygotować się na większy wydatek. Może on wynieść nawet 10 tysięcy złotych.
Altana może pełnić różnorodne funkcje. Przede wszystkim może to być miejsce spotkań ze znajomymi oraz zabawy z dziećmi. Może też służyć jako forma relaksu dla przepracowanych osób, które potrzebują odrobiny regeneracji na świeżym powietrzu. Najpopularniejsze rodzaje altan ogrodowych to: murowane (droższe, ale za to bardzo solidne i bez problemów można w nich umieścić wędzarnię, letnią kuchnię lub grill), drewniane (bardzo schludne, eleganckie i nieco tańsze, a poza tym tworzy się je z desek świerkowych, sosnowych, dębowych, jodłowych lub modrzewiowych) i metalowe (lekkie, stabilne i nowoczesne).
Do wyboru mamy altany ogrodowe w wersji gotowej do montażu (najwygodniejsze rozwiązanie, wystarczy postępować zgodnie z dołączoną do zestawów instrukcją obsługi) oraz te, które stawiamy własnoręcznie lub pomocą fachowców. Wersja gotowa nie powinna być dla nas zbyt dużym wyzwaniem. Wystarczą do tego podstawowe umiejętności. Jeśli jednak wiemy, że temu nie podołamy zdecydujmy się na ekipę specjalistów, lecz musimy ją stale nadzorować.
Jeśli altana nie będzie miała 35 metrów kwadratowych nie musimy otrzymywać pozwolenia na jej budowę, lecz należy zgłosić taki zamiar w urzędzie powiatowym. We wniosku należy zawrzeć oświadczenie o tym, że możemy korzystać z nieruchomości dla celów budowlanych. Po zaakceptowaniu zgłoszenia mamy 2 lata na rozpoczęcie prac. W zgłoszeniu muszą znaleźć się takie informacje jak: rodzaj i charakter obiektu, zastosowane materiały, adres czy też powierzchnia zabudowy.
Do przeprowadzenia wskazanych wyżej prac będą nam potrzebne rozmaite materiały i narzędzia, a więc wyposażmy się m.in. w: wkrętarkę, młotek, drabinę, miarkę, poziomicę, rękawice ochronę, słupki konstrukcyjne, łączniki, panele, materiały do pokrycia dachu i podłogi, śruby, kątowniki czy też gwoździe.