Popularność okien narożnych w domach jednorodzinnych stale rośnie. Prezentują się bardzo elegancko, nadają pomieszczeniom charakteru, a dodatkowo są stosunkowo łatwe w montażu. Okna narożne otwierają pomieszczenie na zewnątrz. Domownicy bez większych problemów mogą się udać na taras lub do własnego ogrodu. Sprawdza się to zwłaszcza w nieco większych domach. Kluczowym aspektem jest jednak zatrudnienie doświadczonych fachowców, którzy będą w stanie poprawnie zamontować wybrany model okien. Narożne okna powodują także optyczne powiększenie przestrzeni w nowoczesnym budownictwie.
Okna w tej wersji są odpowiedzialne za wpuszczanie do pomieszczenia większej dawki naturalnego światła. Przydaje się to osobom pracującym zdalnie lub lubiącym stawiać na aktywny wypoczynek. Domownicy docenią także ich trwałość i długą żywotność.
Okna narożne – co tak właściwie o nich wiemy?
Jak wskazuje nazwa okna narożne montuje się w narożniku własnego domu jednorodzinnego. Takie prace mogą być co prawda dość czasochłonne, ale gwarantują ogrom satysfakcji. Nic dziwnego, że współcześni domownicy chętnie decydują się na wdrożenie takiego pomysłu w życie. Atutem okien narożnych jest to, iż:
- nadają wnętrzom atrakcyjnego wyglądu,
- są nowoczesne.
Budynek staje się lekki, elegancki oraz bardzo estetyczny. Najważniejszą kwestią jest jednak poprawne zaprojektowanie takich okien, dlatego odpowiadają za to uznani specjaliści. Jeśli nie mamy w tym zakresie żadnego doświadczenia bazujmy na wiedzy fachowców, którzy z pewnością nie wprowadzą nas w błąd. Okna narożne muszą być odpowiednio dobrane, a przy ich montażu należy wziąć pod uwagę m.in. konstrukcję nadproża oraz wzmocnienia stropowe. Zazwyczaj takie okna są produkowane na indywidualne zamówienie klienta, więc warto rozejrzeć się w miejscu swojego zamieszkania za firmami, które zajmują się na co dzień realizacją tego typu zamówień. Na pewno nie będziemy rozczarowani. Najlepsze porady na temat zakupu okien możesz znaleźć tutaj.
Okna narożne a ich budowa – jak to wygląda w praktyce?
Nieco więcej uwagi warto poświęcić w tym miejscu budowie okien narożnych. Nie wszyscy wiedzą o nich zbyt dużo. Budowa będzie zależna od wielu czynników, a konkretniej od ich rodzaju. Zawierają w sobie m.in. takie elementy składowe, jak:
- profil,
- okucia,
- rama,
- przeszklenia.
Jak widać istnieją pewne punkty wspólne z tradycyjną stolarką, więc każdy powinien znaleźć dla siebie właściwe rozwiązanie, które zadowoli go w stu procentach. Taka inwestycja wiąże się jednak z wydaniem większej gotówki. Na oknach narożnych nie powinno się jednak oszczędzać. Profile okienne w takich oknach występują na obrzeżach. Czuwać muszą nad tym doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy znają wszystkie tajniki związane z produkcją, budową oraz montażem okien w wersji narożnej. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas montażu okien.
Okna narożne są skonstruowane tak, aby bez problemów wytrzymywać większe obciążenia. Co za tym idzie w procesie ich produkcji stosowane jest najwyższej klasy szkło. Udane dobranie materiałów to sprawa kluczowa, więc wszelkie zaniedbania mogą zakończyć się dla nas prawdziwą katastrofą. Inwestycja okaże się nietrafiona. Okna, które umieszczamy w rogu narażone są na wysokie naprężenia termiczne oraz mechaniczne. Trzeba je przed tym zabezpieczyć i odpowiednio wzmocnić. Szyby są tworzone ze szkła hartowanego. Nie ma tutaj miejsca na pomyłki, ponieważ w przeciwnym razie nasze okno byłoby narażone na awarie, np. na skutek zmieniających się temperatur.
Jeśli chodzi o wymiary okien narożnych warto mieć na uwadze to, że takie modele charakteryzują się niewielką szerokością skrzydeł. Poza tym są przeszklone na bardzo dużej powierzchni i otwierają nasze pomieszczenie na świat. Zazwyczaj okna w tej wersji montujemy w swoich salonach. Przydaje się to nam np. wtedy, gdy często wychodzimy na świeże powietrze lub chcemy zrobić wrażenie na zapraszanych gościach.
Okna narożne – na jakie rodzaje możemy je podzielić?
Jeśli pochylamy się nad tematem okien narożnych musimy pamiętać o tym, że można je podzielić na kilka rodzajów. Ostateczna decyzja będzie uzależniona od potrzeb domowników, możliwości finansowych oraz kreowanych projektów. Okna narożne dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów. W tym miejscu warto wyróżnić takie okna, jak:
- PCV,
- drewniane (Sprawdź dlaczego warto wybierać okna drewniane),
- aluminiowe,
- drewniano-aluminiowe.
Każda z tych propozycji ma swoje zalety, więc warto porozmawiać z fachowcami na temat skutecznego ich dobrania. Osoby bez żadnego doświadczenia mogą mieć z tym duże problemy. Okna w wersji narożnej możemy również podzielić na skutek występującego rodzaju połączenia kątowego. W takiej sytuacji mamy styczność z: połączeniami ze słupkiem, z profilem narożnym, ze stepem oraz sklejanymi specjalnym klejem odpowiednio dopasowanych pakietów szybowych (dwie szyby lub trzy szyby). Pakiety szybowe niekoniecznie muszą być połączone pod kątem 90°. Duże przeszklenia oferujące panoramiczny widok są zazwyczaj wykonane ze szkła hartowanego.
Brak wystarczającej wiedzy może być dla nas sporą przeszkodą, ale jesteśmy w stanie sukcesywnie ją pokonać. Okna narożne dzielimy
- okno narożne otwierane ze skrzydłami,
- okno nieotwierane (fixed).
Do dyspozycji na rynku są także okna energooszczędne, antywłamaniowe czy też przesuwne. Mogą również działać na podobnej zasadzie, co drzwi przesuwne. Nie da się ukryć, że podjęcie ostatecznej decyzji jest ściśle związane z przeanalizowaniem poszczególnych parametrów technicznych wymienionych modeli. Na tej podstawie możemy wyciągnąć daleko idące wnioski i zdecydować się na najlepszy rodzaj okien do naszego domu jednorodzinnego. Każdemu chodzi przecież o to, aby pieniądze były wydane właściwie.
Okna narożne bez słupka
Okna bezsłupkowe to nowoczesne rozwiązania, których róg jest połączony klejem, który zabezpiecza je przed działaniem Słońca. Klej jest nie tylko odporny na promieniowanie UV, ale przede wszystkim zabezpiecza szyby przed naprężeniami i pęknięciami. Okno narożne bez słupka…
Okna narożne ze słupkiem
Okna ze stałym słupkiem to wytrzymały i sprawdzony rodzaj okna narożnego. Wyposażenie go w profil narożny sprawia, że jest znacznie lepiej docieplony niż w przypadku rozwiązania bezsłupkowego.
Narożne okna – na jakie materiały powinniśmy decydować się w pierwszej kolejności?
Jak już zostało wspomniane okna narożne mogą być wyprodukowane z wielu różnych materiałów. Wypada zapoznać się z konkretnymi propozycjami i zgłębić wiedzę na temat ich najmocniejszych stron. Na szczęście wiedzę możemy pozyskać przede wszystkim od sprzedawców lub też osób, które w niedalekiej przeszłości zdecydowały się na montaż tego typu okien w swoich domach.
Okna PCV są najtańszą propozycją na rynku. Składają się z plastikowych profili i odznaczają się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie są im straszne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Do wyboru mamy okna białe, szare lub też czarne. Jeśli chodzi o podstawową wadę takich okien warto wyróżnić w tym miejscu ich trudną naprawę. Okna są trudne w serwisowaniu i jakiekolwiek usterki mogą oznaczać dla nas konieczność ich wymiany. Generuje to dość pokaźne wydatki.
Jedną z popularniejszych opcji na polskim rynku są okna narożne w wersji drewnianej. To rozwiązanie dedykowane domownikom z ekologicznym podejściem do świata i ceniącymi sobie obcowanie z naturą. Jest to materiał naturalny, dość sztywny i niezbyt narażony na szkodliwe oddziaływanie naprężenia. Idealnie pasują do dużych przeszkleń, a poza tym spodoba się nam ich atrakcyjny design. Stolarka okienna tego typu nie powinna być montowana w pomieszczeniach o dużym natężeniu wilgotności. Drewno trzeba wtedy dodatkowo zabezpieczyć.
Ciekawym wyborem dla zainteresowanych będą okna aluminiowe. Zalety okien narożnych wykonanych z aluminium to:
- rama wykonana z metalu,
- wytrzymałość, trwałość i atrakcyjny wygląd,
- lekkość i sztywność,
- nie wymagają specjalnej konserwacji.
Okna drewniano-aluminiowe są bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych takich jak zmienne temperatury. Poza tym są w stanie zaskoczyć swoją wytrzymałością i trwałością. Nie są zbyt wymagające w codziennej eksploatacji. Ich wadą jest natomiast dość wysoka cena.
Okno narożne – najmocniejsze oraz najsłabsze strony
Jak wszystkie rozwiązania, które możemy zastosować w naszych domach jednorodzinnych, tak również w przypadku okien narożnych mówimy o mocnych oraz słabych stronach. Zapoznanie się z tym tematem od podstaw może być dla nas bardzo korzystne, ponieważ dzięki temu będziemy wiedzieli, czy w domach warto zastosować taki typ okien, czy też lepiej zdecydować się na wersję tradycyjną.
Okna narożne będą odpowiedzialne za wpuszczanie zdecydowanie większej ilości naturalnego światła (przyda się to np. podczas pracy zdalnej, odrabiania lekcji czy też codziennego funkcjonowania). Panoramiczne przeszklenie sprawi, że
Oprócz tego budynek zyska na eleganckim wyglądzie. Okna w tej wersji możemy bezproblemowo montować w sypialniach, jadalniach, salonach czy też łazienkach. Wnętrza zostaną optycznie powiększone, a my poczujemy się w nich bardzo prestiżowo. Jeśli chcemy zapewnić sobie wysoki komfort mieszkaniowy powinniśmy zdecydować się właśnie na takie rozwiązania. Wyjdzie to na dobre zarówno osobom dojrzałym, jak i zdecydowanie młodszym. Okna narożne to rodzaj stolarki okiennej, która szczególnie
przypadnieają do gustu zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych. Do ich mocnych stron zaliczymy również:
- możliwość montażu na parterze, jak i na piętrze (pełna uniwersalność),
- możliwość wyposażenia w drzwi (ułatwi nam to poruszanie się pomiędzy konkretnymi pomieszczeniami a ogrodem lub tarasem). Drzwi balkonowe lub drzwi tarasowe połączone z oknem narożnym to bardzo praktyczne rozwiązanie,
- możliwość dopasowania do ulubionego stylu architektonicznego (np. nowoczesnego, skandynawskiego, angielskiego czy też minimalistycznego),
- wiele różnych wariantów.
Powyższe informacje powinny przekonać nas do tego, że okna narożne mogą stanowić dla nas jedną z najciekawszych inwestycji ostatnich lat. Weźmy jednak pod lupę wszystkie za i przeciw, ponieważ tylko w ten sposób podejmiemy właściwą decyzję i nie będziemy jej później na żadnym etapie żałować.
Warto poświęcić trochę miejsca nieco słabszym stronom omawianych okien narożnych. Czas montażu może się w tym przypadku nieco wydłużyć. Jeśli komuś zależy na czasie takie rozwiązania mogą okazać się niezbyt zadowalające. Ponadto jest to związane z wyższymi kosztami inwestycyjnymi. Nie zapominajmy o tym, że okna w tej wersji wymagają od nas kompleksowego projektu i fachowego montażu. Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi oknami narożnymi, to musimy je uwzględnić już we wczesnym etapie projektowania budynku. Trochę pieniędzy będziemy musieli dodatkowo przeznaczyć na ekipę monterów i projektanta. W przypadku dużych przeszkleń konstrukcje narożne mogą obniżyć właściwości termoizolacyjne całego budynku, a oprócz tego są dość podatne na silne oddziaływanie wiatru. Nie zawsze taka decyzja będzie dla nas strzałem w dziesiątkę, więc przyda się dokładna analiza w oparciu o zdanie fachowców.
Okna narożne – ile może to finalnie kosztować? Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze?
Przy wyborze okien narożnych weźmiemy pod uwagę kilka najistotniejszych parametrów, tak aby nie popełnić absolutnie żadnego błędu. Wystarczy wspomnieć chociażby o takich elementach, jak:
- wymiary – najlepiej jeśli zdecydujemy się na okna narożne produkowane na wymiar. Będą pasować do naszych wnętrz,
- materiał wykonania,
- wypełnienie między szybami – np. w postaci gazów szlachetnych (argon),
- rodzaj profilu,
- sposób łączenia szyb narożnych,
- liczba szyb,
- współczynnik przenikania ciepła – im niższy, tym okno będzie cieplejsze,
- szerokość profilu.
Bez pomocy profesjonalisty domownicy po prostu się nie obejdą. Warto poszukać uznanego fachowca, który będzie w stanie pomóc nam na każdym etapie realizowania zaplanowanej inwestycji. Dzięki temu zakończy się wielkim sukcesem, a my nie będziemy żałować, że nasze pieniądze zostały wyrzucone w błoto.
Skoro o pieniądzach mowa warto mieć jakiekolwiek pojęcie na temat tego, ile konkretnie może nas kosztować taka inwestycja. Będzie to uzależnione od wielu czynników, m.in. w zakresie doboru konkretnych parametrów. Ceny okien narożnych o stosunkowo niewielkich wymiarach rozpoczynają się od 2 tysięcy złotych. Jak widać inwestycja powinna być liczona w tysiącach. Jeśli chcemy zdecydować się na okna pochodzące od uznanych marek musimy liczyć się z tym, że będzie to o około 50 procent większy wydatek, niż w przypadku mniej znanych producentów. Montaż takich okien waha się w przedziale od 1 do 6 miesięcy.
Okna narożne a ich montaż – jak się za to zabrać krok po kroku?
Pozostało zastanowić się nieco głębiej nad tym, w jaki konkretnie sposób zamontować okna narożne w swoim domu jednorodzinnym. Jeśli współpracujemy z profesjonalną ekipą monterów nie mamy się czym martwić. To specjaliści, którzy dysponują odpowiednim sprzętem, akcesoriami i wiedzą. Nieprawidłowy montaż mógłby przecież doprowadzić do obniżenia właściwości termoizolacyjnych budynku, nieszczelności okien, trudności z zamykaniem oraz otwieraniem czy też powolnym procesem pękania szyby.
Okna montuje się cierpliwie i bez żadnego pośpiechu. Zabezpiecza się je przy pomocy odpowiednio dobranej ramy żelbetowej. Kluczowe jest to, aby wszelkie prace montażowe zostały przeprowadzone we właściwej kolejności. Wygląda to następująco:
- przygotowanie podłoża – usunięcie wszelkich zanieczyszczeń (np. gruzu i pyłu),
- montaż ramy okiennej – kluczową rolę odgrywa w tym wszystkim wypoziomowanie oraz zastosowanie szczelin dylatacyjnych,
- osadzenie skrzydeł – skrzydło umieszcza się na ościeżnicy,
- proces uszczelniania – wykorzystuje się do tego najwyższej klasy piankę poliuretanową. Dzięki temu nie narażamy się na niepotrzebne straty ciepła (więcej o stratach ciepła dowiesz się z artykułu),
- obróbka murarska.
Dla fachowców nie powinno to być zbyt skomplikowane, dlatego na takich inwestycjach nigdy nie oszczędzajmy. Doprowadźmy je starannie do udanego zakończenia i cieszmy się eleganckimi oraz funkcjonalnymi oknami narożnymi.
Okna narożne – kilka słów podsumowania
Okna narożne zyskują bardzo dużą popularność w nowocześnie aranżowanych domach jednorodzinnych. Powinniśmy mieć na uwadze to, że skutecznie otwierają nasze pomieszczenia na oddziaływanie naturalnego światła, a poza tym dodają budynkowi elegancji i atrakcyjności. Są estetyczne, lekkie oraz wyjątkowo trwałe.
Przy ich montażu weźmiemy pod uwagę przede wszystkim konstrukcję nadproża oraz wzmocnienia stropowe. Składają się m.in. z profilu, ramy, okuć czy też przeszkleń. Skonstruowane tak, aby bez trudu wytrzymywały większe obciążenia, naprężenie termiczne oraz mechaniczne. W związku z tym w procesie produkcji zastosowano najwyższej klasy szkło hartowane. Charakteryzują się też niewielką szerokością skrzydeł.
Istotną kwestią dla potencjalnych inwestorów jest podział okien narożnych, np. ze względu na materiał wykonania: PCV (najtańsze), aluminium (trwałe, lekkie i sztywne), drewno (naturalne, eleganckie i bardzo wytrzymałe) lub drewniano-aluminiowe (drogie przedsięwzięcie). Można je też podzielić ze względu na zastosowanie rodzaju połączeń kątowych, sposób otwierania (okna otwierane i nieotwierane typu fixed). Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w okna pasywne, antywłamaniowe lub energooszczędne.
Do najmocniejszych stron okien narożnych zaliczymy z pewnością to, że przepuszczają dużo światła, można je montować na parterze i piętrze, wyposażyć w drzwi, dopasować do ulubionego stylu architektonicznego czy też zamontować w sypialni, salonie lub jadalni. Dosyć powszechnym przypadkiem jest montaż okna narożnego w kuchni. Okno narożne w kuchni wyposażone w dwukomorowy pakiet szybowy to dodatkowy sposób na doświetlenie. Jeśli chodzi o ich wady musimy zwrócić uwagę na podwyższony koszt inwestycji, wydłużony czas montażu oraz konieczność wykonania kompleksowego projektu.
Okna narożne o niewielkich wymiarach zaczynają się od kwoty 2 tysiące złotych. Montaż trwa od 1 do 6 miesięcy. Przy doborze okien narożnych zwróćmy uwagę na następujące parametry: współczynnik przenikania ciepła, liczba szyb (współczesne pakiety szybowe mogą zawierać nawet 3 szyby wraz z szybą zewnętrzną wykonaną za szkła hartowanego), materiał wykonania, wymiary (najlepiej produkowane na wymiar), wypełnienie między szybami czy też rodzaj i szerokość profilu. Ich montaż zacznijmy od przygotowania podłoża. Następnie przejdziemy do montażu ramy okiennej, osadzenia skrzydeł i procesu uszczelniania, a zakończymy to wszystko obróbkami murarskimi.