Mapa do celów projektowych to jeden z terminów, z którym mamy styczność w przypadku tematyki budowlanej i geodezyjnej. Mapa ta jest sporządzana w bardzo precyzyjny sposób i wykonywana na kopii obowiązującej mapy zasadniczej. Z racji tego musi być opracowywana przez prawdziwych fachowców na rzetelnie zebranych danych. W ten sposób nie wprowadzi nikogo w błąd. Taka mapa pełni bardzo istotną rolę w procesie projektowania oraz budowy rozmaitych obiektów.
Mapa do celów projektowych – co w sobie zawiera oraz kiedy będzie nam potrzebna?
Jak widać mapy do celów projektowych są bardzo ważnym elementem pracy wielu osób. Przydają się nie tylko w trakcie tworzenia projektów i przeprowadzania prac budowlanych, ale też wtedy gdy:
- zajmujemy się remontami,
- realizujemy prace związane z utrzymaniem obiektów budowlanych.
Mapy z tej kategorii będą nam potrzebne we wszystkich tych sytuacjach, w których będziemy występowali o pozwolenie na budowę obiektu. Musi zawierać w sobie wiele istotnych informacji, ponieważ w przeciwnym razie będzie niekompletna.
Mapa do celów projektowych obejmuje szeroki obszar, a mianowicie teren inwestycji oraz obszar, który ją otacza w obrębie 30 metrów. Niekiedy trzeba wziąć pod uwagę również strefy ochronne (m.in. gazociągi). To właśnie z tego względu za tworzenie takich map odpowiadają wykwalifikowani specjaliści. Osoby bez jakiejkolwiek wiedzy nie mogą się tego podejmować.
W mapach do celów projektowych muszą być zawarte następujące informacje:
- ewentualne tereny zielone (zieleń wysoka) wraz z pomnikami przyrody,
- różnorodne obiekty i szczegóły z nimi związane,
- linia rozgraniczająca tereny o zróżnicowanym przeznaczeniu,
- linia zabudowy,
- infrastruktura podziemna,
- osie ulic i dróg.
Poza tym w takich mapach muszą znajdować się wszystkie informacje, które znajdziemy w mapach zasadniczych. Trzeba tego przypilnować, inaczej możemy mieć z tego tytułu duże problemy.
Mapa do celów projektowych – kto zajmuje się jej tworzeniem i gdzie można o nią wystąpić?
Jedyną osobą, która może zająć się wykonaniem mapy do celów projektowych jest geodeta. Nie może to być jednak pierwszy lepszy specjalista. Konieczne jest to, aby geodeta posiadał stosowne uprawnienia, dzięki czemu cały proces zostanie przeprowadzony pomyślnie. Wszelkie informacje na ten temat możemy znaleźć w zapisach znajdujących się w prawie geodezyjnymi kartograficznym.
Mapa do celów projektowych może być przez nas pozyskana w odpowiednim Starostwie (w jego granicach musi znajdować się nieruchomość pod zabudowę). Nie wymaga to od nas większego zaangażowania, wystarczy umówić się na spotkanie i ją odebrać. Będzie to od nas wymagało pewnego wkładu finansowego, ale dzięki temu mamy pewność, że mapa jest stworzona poprawnie i unikniemy w przyszłości błędów.
Potrzebne będzie nam złożenie odpowiedniego wniosku, w którym należy wskazać, iż musimy skorzystać z mapy zasadniczej w celach projektowych. Zwykle czas oczekiwania na dostarczenie takiej mapy wynosi od 2 do 4 tygodni.
Kilka przydatnych wskazówek
Podczas starań o mapę do celów projektowych musimy zwrócić uwagę na kilka przydatnych wskazówek. Skala takiej mapy powinna być optymalnie dopasowana do rodzaju oraz wielkości planowanych obiektów. Istnieją pewne zasady, których trzeba przestrzegać:
- skala w przypadku działki budowlanej nie może być mniejsza niż 1:500,
- skala w przypadku obiektów budowlanych i przemysłowych nie może być mniejsza niż 1:1000,
- skala w przypadku terenów rozległych nie może być mniejsza niż 1:2000.
Oczywiście w pewnych sytuacjach możemy mieć niemałe wątpliwości, dlatego rozwiejmy je u odpowiednich osób. Wielkość obszaru inwestycyjnego oraz skala mapy mogą być ustalone przez organy odpowiadające za wydawanie pozwoleń na budowę obiektów. Do sprawy musimy podejść na poważnie, ponieważ tylko wtedy uda nam się uzyskać odpowiednią mapę, które będzie stworzona fachowo i rzetelnie.
Mapa do celów projektowych – Podsumowanie
Przejdźmy do krótkiego podsumowania. Mapa do celów projektowych powstaje na kopii mapy zasadniczej. Przyda nam się przede wszystkim na etapie projektowania, budowy oraz remontowania. Są niezbędne w trakcie występowania o pozwolenie na budowę wybranego obiektu i muszą mieć właściwą skalę. W przypadku działek budowlanych wynosi ona 1:500, obiekty budowlane i przemysłowe to skala 1:1000, a tereny rozległe to skala 1:2000. Wszelkie decyzje z tym związane podejmuje organ odpowiadający za wydawanie pozwoleń.
Mapy do celów projektowych muszą obejmować obszar inwestycyjny oraz teren znajdujący się w jego pobliżu (co najmniej 30 metrów). Poza tym znajdą się tam różne ważne informacje: infrastruktura podziemna, linia zabudowy, pomniki przyrody czy tez osie ulic i dróg. Za tworzenie takiej mapy odpowiedzialny jest geodeta z właściwymi uprawnieniami, a możemy się po nią udać do właściwego dla nas Starostwa. Na wydanie mapy będziemy musieli jednak troszkę poczekać. Zazwyczaj czas oczekiwania powinien wynieść maksymalnie 4 tygodnie, ale jest to zależne m.in. od ilości obowiązków, z jaką musi zmagać się konkretny urząd.