Kominek w salonie ma się prezentować elegancko, estetycznie i być doskonałym uzupełnieniem wnętrza. Większość domowników nie wyobraża sobie bez niego własnego salonu. Do dyspozycji mamy tak wiele rozwiązań, iż skorzystanie z wyłącznie jednego może okazać dość problematyczne. Architekci wnętrz będą w stanie wytłumaczyć nam na jakiej zasadzie działa interesujący nas typ kominka oraz jakie ma zalety. Przede wszystkim zapewnimy sobie dzięki niemu doskonałe warunki grzewcze, a więc w salonie będzie nam ciepło i w nim nie zmarzniemy. To ważne zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy temperatura za oknem jest znacznie obniżona. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, co do inwestowanie w kominki w salonie trzeba jednak poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Warto poznać najpopularniejsze typy kominków salonowych oraz zasady ich budowy oraz montażu.
Kominek w salonie – lepiej wybrać wersję otwartą czy zamkniętą?
Decydując się na kominek w salonie możemy wybrać przede wszystkim wersję otwartą oraz zamkniętą. Tradycyjnym wyborem domowników (choć nie u wszystkich – dużo zależy od rodzaju zatrudnienia) jest ten drugi model. Pierwsza opcja ma charakter otwarty, wraz z wymurowanym paleniskiem. Źródło ciepła w takim kominku salonowym pełni promieniowanie pochodzące z komory spalania. Paleniska zamknięte charakteryzują się obecnością:
- kaset kominkowych,
- wkładów.
Cechują się zastosowaniem solidnych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Poza tym są one odporne na podwyższone temperatury i doskonale akumulują ciepło. W tej sytuacji warto wymienić chociażby:
- żeliwo,
- stal.
Korzystniejszą propozycją dla większych domów będzie opcja zamknięta, która daje nam pewność tego, iż w całym pomieszczeniu przez długi czas będzie ciepło. Kominki otwarte są nieco mniej wydajne, ponieważ zaledwie 15% powstałego ciepła pozostaje później w ogrzewanym pomieszczeniu. To dość duże utrudnienie zwłaszcza dla rodzin, w których pojawiają się małe dzieci oraz seniorzy. Większość ciepła będzie nam uciekać przez komin, a więc jeśli ktoś chce sobie zapewnić maksymalny komfort termiczny powinien rozejrzeć się za kominkami zamkniętymi.
Istotną kwestią dla domowników jest również to, że przy kominkach otwartych będziemy potrzebować zdecydowanie większych nakładów drewna (uzyskanie 10 kW energii wymaga od nas zastosowania około 15 kg drewna). W nowoczesnych wkładach kominkowych wygląda to nieco inaczej, ponieważ tego drewna będziemy musieli mieć zaledwie 3,5-4 kilogramy. Znacznie ograniczy to nasze wydatki finansowe.
Kominek w salonie – duża dawka ciekawych rozwiązań grzewczych
Kominek w salonie może nam służyć jako duża dawka ciekawych rozwiązań grzewczych. Pamiętajmy o tym, że możemy z niego korzystać jako główne źródło ogrzewania lub jedynie jako dodatkowe. Zazwyczaj ludzie decydują się na zastosowanie takich kominków w salonie w okresach przejściowych, a więc wtedy, gdy nie działa centralne ogrzewanie. Jeśli zdecydujemy się na to, aby kominek był głównym źródłem ciepła w naszym domu musimy zadbać o to, aby stale dokładać do niego drewna. W innym przypadku szybko wygaśnie i w domu będzie zimno.
Kominki stanowiące podstawowe źródło ciepła mogą być trudne w obsłudze przede wszystkim dla osób zapracowanych, które nie mają czasu ich stale kontrolować. Rozwiązaniem może być rodzina wielodzietna. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie w domu i jest w stanie dorzucić drewno do kominka. Wypada to jednak dobrze przeanalizować, dzięki czemu nasza decyzja będzie znacznie ułatwiona. Przedyskutujmy to również z doświadczonymi fachowcami, ponieważ to oni wiedzą najlepiej, które konkretnie modele kominków sprawdzą się u nas najlepiej.
Warto inwestować w kominki w salonie o bardzo dużej mocy grzewczej, dzięki czemu skutecznie ogrzeje się przynajmniej kilka różnych pomieszczeń domowych. Konieczne jest w tym przypadku doprowadzenie do sytuacji, w której kominek zacznie współpracować z systemem DGP. W ten sposób nagrzane powietrze będzie doprowadzane do kolejnych pomieszczeń. Może do tego służyć np. wentylator. Cały system działa bez zarzutów, nie hałasuje, a przy tym zapewnia nam maksymalną wydajność. Nic dziwnego, że pojawia się w tak wielu gospodarstwach domowych i jest coraz bardziej popularny.
Atrakcyjną propozycją dla bardziej wymagających osób są kominki z płaszczem wodnym, które są połączone z instalacją centralnego ogrzewania. Taki typ kominka będzie nagrzewał wodę (cel c.o.) oraz przygotowywał ciepłą wodę użytkową, z której będą później korzystać domownicy.
Znalezienie odpowiedniego miejsca na kominek w salonie – na co się zdecydować?
Kominek w salonie powinien mieć swoje miejsce, w którym zacznie prawidłowo funkcjonować i posłuży domownikom przez kilka najbliższych lat. Zastanówmy się nad tym, czy kominek ma być zlokalizowany na środku salonu, czy też może w jego rogu. Jeśli ma pełnić funkcję dekoracyjną dobrze byłoby zdecydować się na to, aby kominek znalazł się na samym środku. Nie wypada zapomnieć o kilku podstawowych zasadach:
- kominki w salonie powinny być umiejscowione w pobliżu komina. Dzięki temu zadbamy o to, aby przewód kominowy nie był narażony na poważne uszkodzenia,
- kominek nie może znajdować się zbyt blisko telewizora. Takie połączenia nie mają większego sensu, więc warto umieścić takie elementy jak najdalej od siebie,
- w rogu salonu najlepiej sprawdzą się kominki w wersji otwartej,
- przy wyborze lokalizacji kominka trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, np. posiadane meble lub funkcjonalność całego salonu,
- kominki potrafią ważyć nawet kilkaset kilogramów, więc na samym początku zadbajmy o to, aby strop był odporny na bardzo duże obciążenia. Tym samym w naszym salonie nie dojdzie do żadnych przykrych konsekwencji.
Jak widać ostateczne decyzje są uzależnione od wielu aspektów. Kluczowa może okazać się pomoc architekta wnętrz, który wie na ten temat najwięcej. Dzięki niemu będziemy w stanie stwierdzić, czy lepszym wyborem dla naszego kominka będzie środek salonu, czy też może jego róg.
Korzystanie z kominków w salonie – jak to robić bezpiecznie i rozsądnie?
Korzystanie z kominków w salonie musi być bardzo dobrze przemyślane. Zadbajmy o to, aby robić to bezpiecznie i nie doprowadzać do żadnych zagrożeń dla innych domowników czy też dla odwiedzających nas gości. Musimy robić to rozsądnie i się w to zaangażować, ponieważ w przeciwnym razie możemy doprowadzić do wielu awarii.
W sytuacji, gdy inwestujemy w kominki w wersji zamkniętej musimy mieć na uwadze to, że konieczne będzie zainwestowanie w specjalną posadzkę, wyłożoną materiałem niepalnym. Do wyboru mamy w tym miejscu:
- gres,
- klinkier,
- kamień.
Do paleniska dostępu nie mogą mieć osoby młode oraz te, które nie znają się na obsłudze kominków i mogą zrobić sobie krzywdę (np. się poparzyć). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed paleniskiem swoje miejsce znalazła miedziana lub mosiężna blacha. Kluczowe jest przeanalizowanie dostępnych opcji wraz z zatrudnionymi architektami wnętrz. To doświadczeni specjaliści, którzy będą w stanie porównać dla nas poszczególne rozwiązania grzewcze i podpowiedzą nam, jak robić to bezpiecznie i z głową.
Jeśli kominek w salonie ma nam zapewnić pełne bezpieczeństwo powinniśmy zdecydować się na dostosowanie do poniższych zasad:
- palący się otwarty kominek nie może pozostawać bez nadzoru, bo może to grozić pożarem,
- w trakcie rozpalania ognia bardzo ważnym procesem jest regulacja prędkości spalania (np. poprzez otwarty szyber),
- przy rozpalaniu w kominku w salonie najlepiej sprawdzą się drobne materiały, a konkretniej mogą to być mniejsze kawałki drewna lub papier. Do rozpalania nie wykorzystujmy węgla lub drewna pokrytego lakierem i farbą,
- pamiętajmy o tym, że w salonie często znajdują się łatwopalne meble, a więc musimy umiejscowić je w nieco dalszej odległości od naszych kominków (około 90-100 centymetrów),
- przed kominkiem warto zainstalować żaroodporne szkło, dzięki któremu rozżarzone iskry nie przedostaną się na zewnątrz.
To kilka istotnych kwestii, które pozwolą nam na bezstresowe korzystanie z kominków. Będziemy mogli cieszyć się pięknie udekorowanym pomieszczeniem i doskonałymi warunkami cieplnymi do codziennego egzystowania. Skorzystają na tym przede wszystkim osoby przepracowane, które w domowym zaciszu chcą po prostu odetchnąć i skutecznie się zregenerować.
Kominek w salonie – w jakie szyby oraz paliwo opłaca się nam zainwestować?
Każda inwestycja w kominek w salonie musi być poprzedzona bardzo dogłębnymi analizami. Dzięki temu mamy stuprocentową pewność tego, że zastosowany kominek będzie spełniał podstawowe funkcje, a przy okazji zapewni wszystkim maksymalne bezpieczeństwo i komfort grzewczy. Zastanówmy się nad poszczególnymi elementami, które będą wchodzić w skład kominków w salonie lub też będą nam służyć do rozpalenia kominka.
Pierwszym elementem, który z pewnością przykuje naszą uwagę na dłużej będą szyby kominkowe. Zadbajmy o to, aby były czyste i nie pojawiały się na nich nadmierne zabrudzenia i zanieczyszczenia. W tym celu poszukajmy na rynku dwóch podstawowych rodzajów szyb:
- szyby z kurtyną powietrzną – każdy kominek w salonie skorzysta na tej inwestycji, ponieważ ten typ szyby odznacza się wysoką odpornością na kopcenie. Cząsteczki sadzy są skutecznie odpychane i nie osiadają na użytkowanej szybie,
- szyby samoczyszczące – zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, które powinno zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających domowników. Charakteryzują się obecnością cienkiej warstwy metalu, dzięki czemu ciepło pozostaje w kominku i w całym pomieszczeniu panują doskonałe warunki termiczne.
To bardzo ważna decyzja dla każdego inwestora, dlatego nie decydujmy się na pierwsze z brzegu szyby, które mogą okazać się dość nieopłacalnym przedsięwzięciem i nie niosą za sobą absolutnie żadnych zalet. Poza szybami zastanówmy się nad tym, czym konkretnie możemy palić w naszych kominkach w salonie. Do dyspozycji mamy takie materiały, jak:
- twarde drewno liściaste – wybór najbardziej kaloryczny, który pozwoli nam na uzyskanie najwyższej wartości opałowej. Poza tym długo się pali i zapewnia nam sporą wygodę. Chodzi tutaj o zastosowanie takiego drewna jak: dąb, brzoza, jesion czy też buk,
- drewno drzew iglastych – ma coraz większą grupę zwolenników, ale trzeba się przygotować na to, że w trakcie palenia wytwarza się duża ilość żywic. W ten sposób palenisko w krótkim czasie stanie się zanieczyszczone. W związku z tym nie jest to najkorzystniejszy wybór, jeśli chodzi o palenie w kominku w salonie,
- brykiet z wiórów drzewnych.
Wszystkie te informacje, które zostały zebrane powyżej są dla nas bardzo ważnym punktem odniesienia. Rozmyślanie o tym, z jakich szyb oraz paliwa skorzystać w użytkowanych kominkach to podstawa sukcesu. W przypadku, gdy nigdy wcześniej nie podejmowaliśmy tak ważnych decyzji skonsultujmy to z osobami, które miały styczność z takimi kominkami lub są specjalistami branżowymi.
Kominek w salonie a wymagania techniczne
Nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie kominka w salonie. Trzeba spełnić pewne wymagania techniczne, aby mieć pewność, że system nie doprowadzi do niebezpiecznych sytuacji, a pomieszczenie będzie przygotowane na montaż takiego systemu. Kubatura pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 30 metrów kwadratowych, natomiast kominki o mocy powyżej 10 kW będą potrzebować kubatury na poziomie około 48 metrów kwadratowych.
Zastosowane kominki w salonie muszą dysponować solidnym przyłączeniem do przewodu dymowego. Jeśli otwór kominowy jest mniejszy niż 0,25 metra kwadratowego średnica przewodu wynosi około 15 centymetrów. Większe otwory muszą być podłączone do przewodu o średnicy o minimalnej wartości 18 centymetrów.
Kominek zamknięty powinien mieć dostęp do odpowiedniej ilości świeżego powietrza (wartość minimalna na 1 kW mocy to 10 m3/h). W przypadku kominków otwartych wartość ta jest znacznie wyższa, ponieważ świeżego powietrza jest dużo więcej. Warto do tego wykorzystać specjalny przewód nawiewny. Nie zawsze musimy korzystać z izolacji cieplnej. Do dyspozycji domowników oddano jednak dwa podstawowe modele: izolację zimną (z wełny mineralnej, która nie będzie się nagrzewać) oraz nagrzewającą się (skutecznie oddaje ciepło do całego otoczenia).
Sprawność kominka w salonie powinna oscylować w granicach 70 procent. Wiele zależy również od cyrkulacji powietrza, dlatego kluczowe mogą okazać się dla nas porady płynące od specjalistów lub też architektów wnętrz. Temperatura spalin nigdy nie powinna przekroczyć 400 stopni Celsjusza, natomiast średnie zużycie drewna dla mocy 7 kW powinno wynosić około 2,5 kilograma na godzinę.
Kominek w salonie – kilka słów podsumowania
Osoby zastanawiające się nad zainwestowaniem w kominki w salonie muszą się do tego dobrze przygotować. Nie są to najprostsze sprawy, za które można się zabrać bez większej wiedzy. Lekceważące podejście może zakończyć się wieloma niebezpiecznymi sytuacjami, a nawet doprowadzeniem do poparzeń lub pożaru.
Kominki mają pełnić funkcję dekoracyjną, a przy tym zapewniać domownikom optymalne warunki grzewcze. To bardzo ważne szczególnie w tych momentach, w których w domach zamieszkują mniejsze dzieci oraz osoby starsze i schorowane. Do wyboru mamy kominki otwarte oraz zamknięte (z kasetami kominkowymi i wkładami). Kominki w wersji zamkniętej uważane są przez wiele osób za zdecydowanie lepszą propozycję z tego względu, że do ich tworzenia wykorzystuje się materiały odporne na podwyższone temperatury i uszkodzenia mechaniczne, a więc np. stal i żeliwo. Kominki otwarte są mniej wydajne, zaledwie 15% wytwarzanego ciepła pozostanie w naszym salonie. Przy okazji charakteryzują się większymi nakładami drewna.
Kominki w salonie mogą posłużyć nam jako główne lub dodatkowe źródło ogrzewania. Jeśli będzie to główne źródło wymaga to większego zaangażowania. Dodatkowe źródło jest lepszym wyborem dla osób zapracowanych. Opłaca się inwestować w kominki o większej mocy grzewczej, aby ciepło było rozprowadzane w wielu pomieszczeniach. Do wyboru są też kominki z płaszczami wodnymi, które mogą być dla nas ciekawą inwestycją np. ze względu na podgrzewanie wody użytkowej czy też do celów c.o.
Zamówione kominki mogą być umiejscowione na środku lub w rogu salonu. Najważniejsze jest to, aby nie znajdowały się zbyt blisko łatwopalnych mebli oraz w pobliżu kominów. Kluczowe jest bezpieczne korzystanie z kominków w salonie. Przed paleniskiem warto postawić na posadzkę wyłożoną w niepalne materiały, a więc klinkier, gres lub kamień, a dodatkowo zastosowanie mogą tam znaleźć mosiężne lub miedziane blachy. Palące się kominki otwarte nigdy nie powinny pozostawać bez nadzoru, a do rozpalenia używajmy drobnego drewna lub papieru. Nie powinien to być węgiel lub drewno pokryte farbą lub lakierem.
W sytuacji, gdy chcemy zainwestować w optymalnej jakości szyby zastanówmy się nad szybami samoczyszczącymi (więcej ciepła pozostaje w kominkach) lub z kurtyną powietrzną (odporne na zanieczyszczenia i czyste). Najpopularniejszym paliwem jest to pochodzące z twardego drewna liściastego (buk, dąb, jesion lub brzoza), które jest najbardziej kaloryczne i długo się pali. Alternatywą jest brykiet z wiórów drzewnych. Nie decydujmy się na drewno drzew iglastych.
Jeśli chodzi o wymagania techniczne to kubatura pomieszczenia powinna mieć minimum 30 metrów kwadratowych. Poza tym należy zadbać o solidne przyłączenie przewodu dymowego o idealnej średnicy (dla otworów mniejszych niż 0,25 metra kwadratowego średnica wynosi 15 cm, a dla większych 18 cm). Większa ilość świeżego powietrza jest potrzebna w kominkach otwartych. Izolacja cieplna może występować w dwóch podstawowych formach: zimna (nie nagrzewa się – jest to wełna mineralna) oraz nagrzewająca się (oddawanie ciepła do otoczenia). Optymalna sprawność kominka plasuje się na poziomie 70 procent, a temperatura spalin nie powinna przekraczać 400 stopni Celsjusza.