Wiosna to najprzyjemniejsza pora roku. Świat budzi się do życia, a ogrody wyglądają kolorowo i zapewniają właścicielom mnóstwo pozytywnej energii. Warto zastanowić się nad tym, które kwiaty wiosenne sprawdzą się w ogrodach najlepiej. Jeśli nigdy wcześniej ich nie wybieraliśmy możemy mieć z tym spore problemy. Z racji tego skorzystaj z przygotowanych wskazówek, a w krótkim czasie przestaniesz być początkującym ogrodnikiem. Wiosenne kwiaty nie tylko pobudzą Twój ogród do życia, ale gwarantują też pociechę dla Twoich oczu. Pamiętajmy o tym, że większość z tych kwiatów potrzebuje odpowiedniego nasłonecznienia lub zacienienia. W związku z tym musimy je prawidłowo zasadzić, tak aby zapewnić im jak najlepsze warunki do rozkwitu. Ważne jest również dotrzymywanie wskazanych terminów (sadzenie). Oto najpopularniejsze kwiaty wiosenne, które mogą zagościć w naszych ogrodach.
Śnieżyczka przebiśnieg – dla małych i dużych ogrodów
Korzystną propozycją dla małych, jak i dużych ogrodów jest z pewnością śnieżyczka przebiśnieg. Jeśli chodzi o najważniejsze terminy powinniśmy trzymać się następujących dat:
- okres sadzenia przypada na wrzesień lub październik,
- śnieżyczka przebiśnieg musi znaleźć swoje miejsce w obszarze zacienionym lub półcienistym,
- okres kwitnięcia przypada na luty lub marzec.
Przebiśniegi pojawiają się w ogrodach tuż po zakończeniu okresu zimowego. Dzięki nim szybko uda nam się odmienić niezbyt atrakcyjny wizualnie ogród i nadać mu kolorów oraz energii. Przebiśniegi zazwyczaj rosną w sporych kępach. W trakcie kwitnięcia możemy zauważyć piękne, białe kwiatki. To rozkosz dla ludzkich oczu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby śnieżyczki przebiśniegi były ozdobą stworzonego przez nas dywanu kwiatowego lub zieleniącego się trawnika.
Kwiaty wiosenne z tej kategorii muszą znaleźć się w takim miejscu, które nie będzie narażone na ciągłe oddziaływanie promieniowania słonecznego, chociaż w początkowej fazie rozwoju jest to jak najbardziej wskazane. W takiej sytuacji moglibyśmy mieć pewność, że nasze przebiśniegi nie będą w stanie prawidłowo się rozwijać i napotkamy na bardzo duże problemy. Posiadając kwiaty cebulowe do procesu sadzenia możemy przystąpić na zakończenie lata lub też we wczesnym okresie jesiennym. Oczywiście bardziej ambitni ogrodnicy mogą postawić na zakup nasion i samodzielnie zająć się ich rozsiewaniem. To jednak zajęcie dla tych osób, które mają nieco więcej wolnego czasu i chcą poczuć ogromną satysfakcję. Możemy zdecydować się na posadzenie śnieżyczek przebiśniegów w glebie:
- próchniczej,
- wilgotnej,
- o obojętnym odczynie.
Dzięki temu kwiaty wiosenne będą mogły się rozwijać i niczym nas nie rozczarują. Doskonale udekorują nasz ogród. Jeśli chcemy, aby przebiśniegi rosły bez żadnych przeszkód w okresie wiosennym powinniśmy odchwaścić glebę oraz nieco ją spulchnić. W okresie zimowym cebulki muszą być przykryte niewielką warstwą kory.
Krokusy – kwiaty, które zakwitają wczesną wiosną i nadają ogrodom charakteru
Drugą propozycją dla osób, które chcą się zająć pielęgnacją własnych ogrodów są krokusy. Przez wielu uważane za najpiękniejsze kwiaty ogrodowe na świecie. Nie ma w tym cienia przesady, chociaż dużo zależy oczywiście od indywidualnych preferencji ogrodników i właścicieli prywatnych posesji.
Krokusy powinny być sadzone we wrześniu lub w październiku. Kwitnienie następuje wczesną wiosną, a więc w marcu oraz kwietniu. Pamiętajmy także o stworzeniu odpowiedniego stanowiska dla ich rozwoju, które musi być półcieniste lub słoneczne. Z racji tego, że kwitnięcie krokusów przypada na pierwszą fazę wiosny często łączy się je ze śnieżyczkami przebiśniegami. Atutem krokusów jest to, że:
- idealnie prezentują się w większych kępach,
- doskonale pasują do trawników,
- można je łączyć z rabatami kwiatowymi, skalniakami lub drzewami.
Ostateczne decyzje mogą być podejmowane wraz z doświadczonymi ogrodnikami, którzy wiedzą na temat kwiatów wiosennych nieco więcej i będą w stanie podzielić się z nami takimi informacjami. Krokusy nadadzą naszym ogrodom wyjątkowego charakteru. Poczujemy się w nich komfortowo i zadbamy o dobre samopoczucie. Działają odstresowująco i oczyszczają nasz umysł. Najistotniejsze jest jednak to, że występują w wielu różnych odmianach, dlatego bez przeszkód możemy wybrać swój ulubiony kolor krokusów. Krokus wiosną powinien przebywać w miejscu silnie nasłonecznionym, natomiast latem stanowisko to musi być ocienione. Te kwiaty wiosenne bardzo lubią wodę, a więc jeśli opady deszczu są niewystarczające musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Zlekceważenie takich obowiązków doprowadzi do tego, że proces kwitnienia zostanie gwałtownie zaburzony, a cały ogród może na tym jedynie stracić.
Tulipany i pierwiosnki – kwiaty, w których zakocha się każda kobieta
Panie bardzo lubią otrzymywać podarunki, a już najbardziej cieszą się, gdy mężczyźni wręczają im kwiaty. Warto zapewnić im je na co dzień, np. w ogrodach. Dobrym rozwiązaniem będą w tym zakresie tulipany i pierwiosnki.
Jeśli szukamy odpowiednich kwiatów wiosennych nie powinniśmy lekceważyć dwóch powyższych propozycji, dzięki którym nasze ogrody staną się schludne oraz wyróżnią się na tle konkurencyjnych ogrodów z sąsiedztwa. W tulipanach i pierwiosnkach zakocha się każda kobieta, która lubi naturalne piękno. Tulipany sadzi się na przełomie września i października, natomiast ich kwitnienie przypada na kwiecień i maj. Potrzebują bardzo dużo słońca, dlatego należy przygotować dla nich nasłonecznione stanowisko. Prezentują się niezwykle efektownie i radośnie, a do tego znacznie poprawiają nasz aktualny nastrój. Zazwyczaj pojawiają się w ogrodach wtedy, gdy nie zdążą się zazielenić wszystkie wybrane przez nas krzewy. Dodaje im to uroku. Zainteresowani stają przed wyborem, ponieważ można je sadzić w gęstych kępach (na rabatach kwiatowych) lub też umieścić je w ogrodach aranżowanych na styl angielski. Kluczową informacją jest to, że występują w wielu odmianach, dlatego możemy je dowolnie miksować i tworzyć z nich przepiękne kompozycje.
Najpopularniejsze odmiany tulipanów, na które można postawić w ogrodach to:
- tulipany Kaufmana – cechują się rozłożystymi płatkami,
- tulipany Fostera – ich cechą charakterystyczną są bardzo duże kielichy,
- tulipany Griega – wyróżniają się pastelowymi kolorami,
- tulipany Rembrandta – najbardziej efektowne, ponieważ mają dwukolorowe płatki i zróżnicowane wzory.
Jak widać ostateczna decyzja na pewno nie musi być łatwa, dlatego przedyskutujmy to z naszymi znajomymi lub z bardziej doświadczonymi ogrodnikami. Oprócz powyższych rozwiązań możemy sobie pozwolić jeszcze na tulipany Triumph czy też liliokształtne.
Pierwiosnki bardzo często nazywane są prymulkami i znajdują zastosowanie w wielu polskich ogrodach. Zwykle sadzi się je w okresie od grudnia do marca, natomiast kwitnienie trwa od marca do lipca. To kwiaty wiosenne, które wymagają od nas przygotowania zacienionego stanowiska. Są jednymi z pierwszych kwiatów wiosennych, więc nic dziwnego, że cieszą się tak wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony miłośników aranżowania ogrodów. W tym przypadku również możemy pokusić się o zainwestowanie w różne odmiany, a konkretniej w pierwiosnki:
- wyniosłe,
- lekarskie,
- gruzińskie,
- ząbkowane,
- omączone,
- omszone,
- bezłodygowe.
Każda z tych propozycji ma swoje zalety, dlatego wypada się z nimi bliżej zapoznać, zanim zdecydujemy się zasadzić konkretną odmianę. Od naszego wyboru zależy też to, czy za sadzenie zabierzemy się w grudniu czy też może dopiero w marcu. Jedną z ważniejszych informacji, które powinny nam się rzucić w oczy jest to, iż pierwiosnki mogą kwitnąć również w okresie letnim. Wystarczy zainwestować środki w odpowiednie ich odmiany, a więc w pierwiosnki: japońskie, przyprószone oraz kwieciste. Kolory pierwiosnków są dość intensywne, więc zaproszeni goście z pewnością zauważą je w naszych ogrodach. Na ogół te kwiaty wiosenne uprawia się na glebie wilgotnej, próchniczej oraz przepuszczalnej, jednak istnieją odmiany, które potrzebują gleby gliniastej i ciężkiej. Poszerzenie wiedzy w tym zakresie jest kwestią kluczową. Zróbmy to zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac ogrodowych.
Szafirki i zawilce – kwiaty dla nieco bardziej wymagających ogrodników
Analizowanie kwiatów wiosennych jest istotnym procesem głównie ze względu na to, że nie wszystkie kwiaty muszą być dla nas korzystnym wyborem. Oprócz czterech powyższych propozycji mamy do wyboru również szafirki i zawilce. Problem może pojawić się przede wszystkim przy zawilcach.
Zawilce mogą występować w odmianach pospolitych lub też dziko rosnących. Ich cechą charakterystyczną jest to, że często rosną w bardzo dużych skupiskach. Musimy na nie uważać, ponieważ niektóre odmiany są uważane za trujące. Z racji tego nigdy nie powinniśmy dobierać ich samodzielnie. Lepiej jeśli zrobią to osoby z dużo większym doświadczeniem, którym możemy w stu procentach zaufać i posiadają na ten temat nieco szerszą wiedzę branżową. To szczególnie ważne, gdy wstęp do ogrodu mają małe dzieci oraz seniorzy. Trzeba na nich uważać, dlatego dobór kwiatów wiosennych zawsze musi być poprzedzony dogłębną analizą.
Zawilce można podzielić na następujące odmiany:
- wielkokwiatowe – są objęte ścisłą ochroną, a poza tym ich kwiaty są białe,
- gajowe – zwykle sadzi się je pod dużymi drzewami i spotyka się je w lasach liściastych,
- wieńcowe – posiadają wielkie i bardzo kolorowe kwiaty,
- mieszańcowe – ich cechą charakterystyczną jest spora wysokość (sięgają nawet do 1,5 metra),
- japońskie – odmiana, która kwitnie bardzo późno (latem).
W zdecydowanej większości przypadków zawilce sadzi się od września do października, a kwitnięcie następuje na przełomie marca i kwietnia. Potrzebują stanowiska słonecznego lub półcienistego.
Szafirki sadzi się w tym samym okresie (wrzesień/październik), a kwitnienie przypada na kwiecień i maj. Jeśli chcemy stworzyć im prawidłowe warunki do rozwoju powinniśmy skupić się na przygotowaniu stanowiska silnie nasłonecznionego lub półcienistego. Szafirki również występują w wielu ciekawych odmianach, a zainteresowani mogą wybrać odmianę białą, różową lub fioletowo-niebieską. W polskich ogrodach często pojawiają się szafirki armeńskie oraz groniaste. Kwiaty wiosenne z tej półki potrzebują gleby próchniczej, przepuszczalnej, wilgotnej i charakteryzującej się obojętnym odczynem.
Hiacynty i narcyzy – kolorowe, pełne wdzięku oraz łatwe w pielęgnacji
Wybierając kwiaty wiosenne do ogrodu nie możemy zapomnieć o hiacyntach oraz narcyzach. Hiacynty są bardzo kolorowe oraz pełne wdzięku i uroku. Sadzi się je we wrześniu lub w październiku. Kwitnienie przypada na przełom kwietnia i maja, a stanowisko musi być nasłonecznione. Do wyboru mamy hiacynty:
- białe,
- niebieskie i fioletowe,
- łososiowe,
- żółte,
- czerwone i różowe,
- pomarańczowe.
Przygotowane dla nich stanowisko powinno być dobrze osłonięte przed wiatrem i pełne słońca. Przed sadzeniem roślin należy przystąpić do procesu odchwaszczania, spulchniania i nawożenia gleby. Co najważniejsze ich cebulki mogą pozostawać w ziemi nawet przez kilka długich lat.
Narcyzy zaskoczą nawet najbardziej wymagających ogrodników. Za ich sadzenie zabieramy się w sierpniu lub wrześniu, a kwitnięcie następuje w marcu lub kwietniu. Nie są trudne w pielęgnacji, dlatego popularność tych kwiatów wiosennych jest naprawdę duża. Często nazywa się je żonkilami, wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego. Istnieje kilka popularnych odmian narcyzów, lecz te najbardziej znane to z całą pewnością narcyzy trąbkowe oraz drobnoprzykoronkowe. Pamiętajmy o tym, aby przygotowana dla nich gleba była żyzna, o odczynie obojętnym i przepuszczalna.
Dwie ostatnie propozycje – bratki oraz irysy
Dwiema ostatnimi propozycjami wśród kwiatów wiosennych są bratki oraz irysy. Bratki nazywamy fiołkami ogrodowymi. Sadzi się je od kwietnia do maja, natomiast kwitnięcie nastąpi w okresie od marca do czerwca. Dużo zależy od wyboru konkretnej odmiany. Wymagają dużo słońca oraz delikatnie wilgotnej ziemi. To rośliny dwuletnie, które spodobają się przede wszystkim paniom oraz dzieciom. Największym atutem bratków są ich przenikające się barwy, dlatego w naszych ogrodach staną się prawdziwymi liderami.
Jeśli chodzi o irysy musimy wiedzieć, że powinniśmy je sadzić w sierpniu lub wrześniu. Kwitnienie przypadnie dzięki temu na okres od kwietnia do czerwca. Stanowisko powinno być półcieniste lub nasłonecznione. Najpopularniejsze odmiany irysów to:
- irysy fioletowo-niebieskie – charakteryzują się występowaniem domieszki bieli oraz żółci. Prezentują się efektownie, pięknie oraz dysponują kremowym odcieniem,
- irysy syberyjskie – potrzebują gleby kwaśnej o niezbyt wysokiej przepuszczalności,
- irysy bródkowe – będą wymagać dużych nakładów słońca, a poza tym gleby lekkiej, przepuszczalnej i niezwykle żyznej.
Najciekawszą informacją dla początkujących ogrodników jest to, że te kwiaty wiosenne doskonale radzą sobie z obniżonymi temperaturami, dlatego nie jest im straszna niekorzystna pogoda. Poza tym bardzo szybko rosną i są stosunkowo łatwe w uprawie.
Wybór kwiatów wiosennych – kilka słów podsumowania
Wybór kwiatów wiosennych jest bardzo zróżnicowany, a wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz warunków ogrodowych. Najpopularniejszymi kwiatami wiosennymi są z całą pewnością przebiśniegi, krokusy, tulipany i pierwiosnki. Zwłaszcza w przypadku przebiśniegów i pierwiosnków możemy mieć pewność, że są jednymi z pierwszych kwiatów, które kwitną wiosną i będą zachwycać gości w naszym pięknie zaaranżowanym ogrodzie. Pasują do każdego stylu i nie jest trudno je uprawiać.
Kluczowe jest to, aby kwiatom wiosennym zapewnić prawidłowe warunki do rozwoju i kwitnięcia (stanowisko nasłonecznione, zacienione lub półcieniste, ale też odpowiednia gleba, np. żyzna, przepuszczalna, próchnicza, wilgotna, z odczynem obojętnym, itd.). Dużo zależy od konkretnego rodzaju kwiatów, dlatego przeanalizujmy wszystkie te informacje, które są wypisane powyżej, a będziemy mogli zająć się sadzeniem kwiatów w wersji wiosennej.
Oprócz wspomnianych wyżej kwiatów możemy zdecydować się również na inne propozycje, takie jak: szafirki, bratki, irysy, hiacynty, narcyzy oraz zawilce. Praktycznie każdy z tych kwiatów dysponuje wieloma ciekawymi odmianami. Niektóre z nich potrzebują dużej dawki słońca, inne mogą występować w gęsto rosnących kępach i rabatach kwiatowych, a jeszcze inne znajdują swoje miejsce pod wysokimi drzewami. Jeśli chcemy, aby nasze ogrody były pełne wdzięku, blasku oraz magii powinniśmy zdecydować się m.in. na tulipany Kaufmana, pierwiosnki gruzińskie, szafirki armeńskie, zawilce wielkokwiatowe, białe hiacynty, narcyzy trąbkowe czy też irysy syberyjskie.
Takie prace wymagają od nas pełnego zaangażowania, ponieważ niektóre z kwiatów wiosennych potrzebują regularnego podlewania (jeśli opady są niewystarczające), odchwaszczania gleby lub też jej spulchniania i nawożenia. Dzięki temu mamy pewność, że ogród zacznie rozkwitać i będzie cieszył nasze oczy przez wiele pięknych miesięcy. Spędzanie czasu w takich miejscach to ulga dla naszych nerwów oraz gwarancja poprawy samopoczucia.