Zbiorniki na deszczówkę przydają się przede wszystkim na terenie domów jednorodzinnych. Korzystając z takich rozwiązań samodzielnie dbamy o zaspokajanie własnych potrzeb i nie jesteśmy uzależnieni od osób z zewnątrz. Tym samym minimalizujemy straty zasobów wodnych i żyjemy ekologicznie. Jeśli troszczymy się o otaczające nas środowisko zbiorniki na wodę deszczową przypadną nam do gustu. To produkt, który przyda się nam podczas tworzenia przydomowego systemu uzdatniania. Montaż takich urządzeń nie powinien być dla nas zbyt skomplikowanym procesem. Zawsze możemy poprosić o pomoc osoby, które z takich zbiorników korzystają od wielu miesięcy. Kluczowe jest to, aby dobrać odpowiedni typ zbiornika.
Zbiorniki na wodę deszczową – co warto o nich wiedzieć?
Zbiorniki na wodę deszczową przydają się praktycznie w każdym domu jednorodzinnym, więc nie powinniśmy omijać ich szerokim łukiem. Mogą przyjmować rozmaite formy. Zazwyczaj są to tradycyjne beczki, które ustawiamy w dowolnym miejscu na terenie własnego ogrodu. Co istotniejsze beczki są bardzo pojemne. Zbiornik tego typu pomoże nam zmniejszyć zużycie wody w zamieszkiwanym gospodarstwie domowym.
Zbiorniki napełniają się oczywiście w trakcie bardzo intensywnych opadów deszczu. Nie trzeba tego w żaden sposób kontrolować chyba, że nasz zbiornik jest już prawie w całości zapełniony. Taką wodę można wykorzystać np. do podlewania kwiatów i roślin ogrodowych, ale też ziół. Jak widać jest to jeden z najciekawszych pomysłów na zaoszczędzenie pieniędzy, więc jeśli ktoś chce korzystać ze sprawdzonych i pewnych rozwiązań nie musi daleko szukać.
Wykorzystanie zbiorników na deszczówkę sprawia, że dotychczasowe koszty zużycia wody w domu zostaną zmniejszone nawet o połowę. Dużo zależy od tego, ile takiej deszczówki znajdzie się w naszych zbiornikach. Problemem może być pogoda, na którą nie mamy niestety większego wpływu.
Zbiorniki na deszczówkę – czym kierować się podczas wyboru?
Oferta zbiorników na deszczówkę jest bardzo rozbudowana, dlatego mało doświadczone osoby mogą mieć duże problemy z wybraniem odpowiednich produktów do swoich ogrodów. Warto wiedzieć czym konkretnie kierować się podczas takich wyborów. O porady można podpytać sprzedawców w sklepach, do których udamy się na zakupy.
Najlepszym wyborem będą zbiorniki wykonane z solidnych tworzyw sztucznych, które poradzą sobie z każdą pogodą, uszkodzeniami mechanicznymi, uderzeniami i wstrząsami. Do wyboru są pojemniki:
- stojące na ziemi,
- zakopywane pod ziemią.
Wiele zależy od ich przeznaczenia. Jeśli zbiornik na wodę deszczową ma się znaleźć na ziemi powinniśmy wybierać modele estetyczne i atrakcyjne wizualne (pełne wzorów). Kuszącą propozycją są pojemniki imitujące drewno, przypominające nam o występowaniu naturalnych surowców. Zbiorniki bez większych trudności dopasujemy pod kątem kolorystycznym, dobierając je m.in. do elewacji budynku, elementów ogrodzenia czy też dachu.
Istotnym parametrem, na który zwracamy szczególną uwagę przy zakupach jest oczywiście pojemność zbiornika. Te umieszczone pod ziemią charakteryzują się zdecydowanie większą pojemnością (nawet do 2 tysięcy litrów). Wykonuje się je w systemach modułowych, dlatego w krótkim czasie połączymy je z innymi zbiornikami. W niektórych przypadkach może się nam przydać pomoc fachowca. Zbiorniki tego typu sprawdzą się zwłaszcza w gospodarstwach agroturystycznych i siedliskach. Najczęściej wybierane zbiorniki dysponują pojemnością na poziomie 100 lub 200 litrów.
Zbiorniki na deszczówkę – duża popularność zbiorników hydroforowych
Wśród zbiorników na deszczówkę dużą popularnością ostatnimi czasy cieszą się tzw. zbiorniki hydroforowe. To dość rozbudowane konstrukcje, które pozwalają nam magazynować wodę do celów:
- pitnych,
- przemysłowych.
Jeśli mamy takie zdolności bez problemów stworzymy zewnętrzny system hydroforowy. Standardowo takie zbiorniki umieszczane są jednak w kotłowniach, ponieważ w tych pomieszczeniach panuje optymalna temperatura do właściwej pracy wspomnianego urządzenia. Wszystkie kwestie muszą być dokładnie przemyślane.
Zbiorniki hydroforowe wyróżniają się membraną wykonaną z EPDM. Nie odkształcają się pod wpływem dużego nacisku. Z pewnością spełnią nasze oczekiwania i posłużą nam przez dłuższy czas. Jeśli szukamy zbiornika na wodę deszczową do niewielkiego gospodarstwa domowego wystarczą nam te o pojemności od 100 do 200 litrów. Zawsze możemy zdecydować się na nieco większe, lecz przeanalizujmy nasze potrzeby i sprawdźmy aktualny budżet.
Zbiorniki na wodę deszczową – jakie akcesoria będą nam potrzebne?
Analizując kwestię zbiorników na wodę deszczową nie powinniśmy zapominać o różnorodnych akcesoriach, w które powinniśmy się wyposażyć, aby pojemniki działały na odpowiednio wysokim poziomie i bez żadnych zakłóceń. Kluczowe jest wyposażenie się w solidny i duży podstawek pod zbiornik ogrodowy. To funkcjonalne i trwałe rozwiązanie, dzięki któremu uda się nam stworzyć odpowiednio działający system. Wpłynie to korzystnie na nasze wydatki. Podstawek umożliwi nam umieszczenie zbiornika na idealnej wysokości.
Poza tym powinniśmy się zainteresować następującymi akcesoriami:
- kolektory do szybkiego napełniania beczek,
- zestawy rynnowe.
Na akcesoria wydamy co prawda trochę pieniędzy, ale dzięki temu stworzony system będzie jak najbardziej efektywny i niezawodny. Podstawki doprowadzą do tego, że beczka nie będzie się „bujać”, a poza tym nie stoi bezpośrednio na ziemi i temperatura wody w zbiorniku jest optymalna. Kolektory pozwolą nam na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, z kolei zestawy rynnowe pomogą nam w uzupełnianiu zbiornika wodą z rynny.
Zbiorniki na deszczówkę – kilka słów podsumowania
Zbiorniki na deszczówkę zyskują na popularności od kilku dobrych lat. Spowodowane jest to przede wszystkim ich uniwersalnością zastosowania i wysoką trwałością. Poza tym mają niebagatelny wpływ na zmniejszenie strat zasobów wody i ograniczenie domowych wydatków. Gwarantują nam ekologiczne podejście do życia i dbałość o otaczającą nas przyrodę.
Zbiorniki na wodę deszczową występują w wielu formach i rodzajach. Zdecydowanie najpopularniejsze są te pod postacią tradycyjnych beczek, które umieszczamy w naszych ogrodach. Istnieją również modele przeznaczone do gospodarstw agroturystycznych i siedlisk (znacznie większa pojemność). Beczki umożliwiają nam zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwie domowym. To kluczowe zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych. Podczas wyboru powinniśmy kierować się kilkoma istotnymi parametrami. W pierwszej kolejności zadecydujmy, czy interesują nas beczki ustawione na ziemi, czy też zakopane pod ziemią. Zbiorniki umieszczone nad ziemią powinny być wzorzyste i atrakcyjne wizualnie. Możemy je dopasować kolorystycznie m.in. do elewacji budynku, dachu i elementów ogrodzeniowych.
Standardowe zbiorniki dysponują pojemnością na poziomie 100-200 litrów, a te zakopywane pod ziemią mogą mieć nawet 2 tysiące litrów pojemności. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zbiorniki na deszczówkę w wersji hydroforowej, które magazynują wodę do celów pitnych i przemysłowych. Membrana w tym przypadku jest wykonana z EPDM, a zbiornik nie odkształca się pod wpływem nacisku. Do prawidłowego wykorzystywania zbiorników potrzebne będą nam różne akcesoria, w tym: podstawek (beczka umieszczona na odpowiedniej wysokości, nie „buja się” i utrzymuje optymalną temperaturę wody), zestawy rynnowe (pozyskiwanie wody bezpośrednio z rynny) i kolektory (sprawne usuwanie zanieczyszczeń).