Drewniane meble ogrodowe wymagają regularnej konserwacji, by mogły służyć jak najdłużej i ciągle wyglądać dobrze. Jedna z metod zabezpieczających przed uszkodzeniami to olejowanie. Na czym polega ten zabieg, kiedy go przeprowadzać i jakiego preparatu użyć?
Olejowanie drewnianych mebli – po co się to robi?
Jednym z powodów, dla których olejuje się meble ogrodowe, jest zabezpieczenie ich przed wilgocią. Modele wystawione na taras, balkon czy trawnik są narażone na działanie rosy i deszczu, które mogą prowadzić do gnicia lub pęknięć. Dzięki olejom woda nie przedostaje się do wnętrza surowca i nie powoduje puchnięcia.
Olejowanie zabezpiecza też meble przed działaniem promieniowania słonecznego. Te wystawione na zewnątrz są podatne na blaknięcie, a odpowiednio dobrane substancje chronią je przed utratą pierwotnego koloru. Sprawiają one, że farba dłużej wygląda jak nowa.
Dodatkowo olejowanie podkreśla naturalny wygląd drewna i wydobywa jego walory. Sprawia, że odcień staje się głębszy, a do tego zyskuje delikatny, elegancki połysk. Tak zabezpieczone meble ogrodowe łatwiej się czyści, a na dodatek są one mniej podatne na różnego rodzaju trwałe zabrudzenia.
Dzięki olejowaniu można przedłużyć żywotność mebli ogrodowych. Prowadzi to do oszczędności, ponieważ nie trzeba często wymieniać kosztownych zestawów na nowe. Warto przeprowadzać olejowanie regularnie, by zapobiegać pleśniom i grzybom, które niekiedy atakują elementy z drewna.
Kiedy olejować drewniane meble ogrodowe?
Czasami meble drewniane są olejowane przed udostępnieniem do sprzedaży, ale nie zawsze. Warto sprawdzić, czy dany model został zakonserwowany, ale zwykle i tak zaleca się nałożenie zabezpieczenia przed pierwszym użyciem. Należy zatem pokryć fotele czy ławki olejem przed rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego, by ochronić je przed działaniem promieniowania.
Jeśli zajdzie taka potrzeba, można olejować meble również w trakcie sezonu. Należy regularnie obserwować, jak wygląda drewno. Kiedy zaczyna blaknąć lub staje się bardziej podatne na zabrudzenia, warto pokryć je kolejną warstwą oleju. Może się tak zdarzyć np. w środku lata, gdy pogoda jest bardzo upalna. Nie zawsze jednak jest to konieczne.
Poza tym dobrze przeprowadzić olejowanie przed schowaniem mebli na zimę do garażu czy piwnicy. Jesienna konserwacja to zabezpieczenie drewna przed potencjalnym oddziaływaniem wilgoci i odżywienie go po przebytym sezonie letnim.
Przed użyciem należy zapoznać się z zaleceniami producenta, które często znajdują się na opakowaniu. Czasami okazuje się, że różne rodzaje drewna wymagają różnej częstotliwości olejowania. Dobrze byłoby też samodzielnie obserwować komplet i kontrolować, jak reaguje na działanie czynników atmosferycznych.
Czym i jak olejować meble ogrodowe z drewna?
Meble powinno się olejować tylko przeznaczonymi do tego preparatami. Można je znaleźć w sklepach remontowo-budowlanych. Niekiedy na opakowaniach znajdują się informacje o konkretnych gatunkach drewna, do jakich są one przeznaczone. Najczęściej wystarczy jednak sięgnąć po wariant do mebli ogrodowych.
Poza preparatem należy przygotować jeszcze pędzel lub wałek, suchą ścierkę i rękawiczki ochronne. Procedura olejowania składa się z kilku etapów:
- oczyszczenie;
- wygładzenie;
- osuszenie;
- olejowanie;
- wysychanie;
- ponowna aplikacja oleju.
W pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, by mebel był czysty. Nie mogą znajdować się na nim żadne paprochy, resztki ziemi czy kurz. Należy je dokładnie oczyścić, a następnie usunąć np. odstające drzazgi za pomocą papieru ściernego. Kolejny krok to upewnienie się, że drewno jest suche.
Olej należy aplikować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Najwygodniej nakłada się go płaskim pędzlem lub małym wałkiem. Przy tym powinno się zadbać o równomierność preparatu i jednolitość warstwy. Wszelkie nadmierne zacieki można usunąć za pomocą suchej szmatki.
Produkt ma wchłonąć w strukturę drewna, by stworzyć głęboką warstwę ochronną dla naturalnego surowca. Po nałożeniu oleju na cały mebel należy poczekać, aż wszystko dokładnie wyschnie. Wtedy powinno się zaaplikować kolejną porcję preparatu dla wzmocnienia i przedłużenia efektu.
Skutki olejowania są widoczne natychmiast. Kolor staje się bardziej wyrazisty, a struktura nieco gładsza i estetyczna. Gdy druga warstwa całkowicie się wchłonie, można śmiało korzystać z zabezpieczonych foteli czy stołów.
Czy warto olejować meble?
Warto systematycznie olejować drewniane meble ogrodowe, jeśli chce się z nich korzystać jak najdłużej. Regularne dbanie o zestawy na taras czy balkon pozwala cieszyć się pięknym wyglądem i dobrym stanem kompletu przez lata.
Olej, który przenika do drewna, zabezpiecza meble przed działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki temu unika się pęknięć, pleśni, wybrzuszeń czy nawet deformacji kształtu mebli.
Podsumowując, meble ogrodowe po olejowaniu prezentują się znacznie lepiej, a ich kolor jest bardziej nasycony. To kluczowy element konserwacji, który umożliwia zachowanie naturalnego uroku zestawów na lata.
Artykuł gościnny.