Popularność domów z płyt OSB jest obecnie coraz większa. Za takimi rozwiązaniami przemawia szereg korzyści, więc na pewno warto się im bliżej przyjrzeć i być może się na nie zdecydować. Potrzebna jest w tym zakresie specjalistyczna wiedza, duże umiejętności, ale też pokaźne środki finansowe. Dzięki temu nasz projekt zostanie pomyślnie wdrożony w życie. Takie domy charakteryzują się skróconym czasem trwania budowy i nieco mniejszymi kosztami. Poza tym dają nam różnorodne możliwości w zakresie wykończenia domu. Sprawdzą się w nich zarówno okładziny, jak i tynki.
Nie tylko konstrukcje szkieletowe, ale też podłogi
Podstawową zaletą domów z płyt OSB jest to, że wspomniane płyty mogą zostać użyte nie tylko w konstrukcjach szkieletowych, ale też w podłogach. Płyty OSB są chętnie wykorzystywane przez architektów przede wszystkim wtedy, gdy inwestorom zależy na stworzeniu tzw. podłóg pływających. To dość niecodzienne rozwiązania, które podobają się osobom nieco młodszym i chętnym na eksperymentowanie. Całość prezentuje się bardzo okazale i efekt na pewno będzie doceniony przez każdego z domowników. Płyty OSB stanowią doskonały podkład pod materiał podłogowy, a to głównie ze względu na swoje podwyższone parametry wytrzymałościowe. Architekci bardzo je sobie cenią i serdecznie polecają swoim klientom. Czasami warto ich wysłuchać i zdecydować się na takie produkty.
Płyty cechują się tak doskonałymi parametrami, ponieważ:
- są stworzone z wysokiej jakości surowca,
- są produkowane z trzech warstw (drewno sosnowe),
- są łączone przy pomocy żywic.
Jak widać domy z płyt OSB muszą być bardzo starannie zaprojektowane, a pieczę nad tym sprawuje wykwalifikowana osoba, ciesząca się na rynku nieposzlakowaną renomą. Płyty można układać na kilka różnych sposobów, a jest to uzależnione przede wszystkim od sposobu wykończenia krawędzi. Przyda się szeroka wiedza branżowa. Zaleca się stosowanie metody łączenia na tzw. pióro, ponieważ nie trzeba wtedy pozostawiać żadnych szczelin i praca przebiega znacznie sprawniej.
Płyty OSB a ściany i dach
Biorąc pod lupę domy z płyt OSB warto przykuć nieco większą uwagę do ścian oraz dachu. Konstrukcja (szkielet) może być wykonana z drewna lub metalu. Płyty są układane w poziomie lub pionie. Ich przytwierdzanie do wybranego podłoża nie jest trudne, ponieważ wystarczą do tego solidnie dobrane gwoździe. Potrzebne są jednak nieco większe umiejętności, ponieważ wskazane wyżej płyty OSB trzeba odpowiednio podocinać. Przeciętne osoby mogą wyrządzić po drodze szereg różnych szkód, a cały proces zakończy się porażką. Warto zatrudnić do tego profesjonalnych fachowców. Konieczne jest także zachowanie tzw. szczelin dylatacyjnych. Nieco łatwiejszym zadaniem jest układanie płyt OSB na ścianach pełnych, niż w przypadku konstrukcji z dużą ilością okien oraz drzwi. W drugim przypadku trzeba cechować się nie tylko sporą wiedzą, ale też rozwiniętymi umiejętnościami praktycznymi.
Poszycia ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych powinniśmy wykonać przy pomocy płyt OSB-3. Wszystko to z tego względu, że takie płyty są:
- sztywne,
- twarde,
- wytrzymałe.
Zaleca się stosować płyty o grubości 12 mm, chociaż w niektórych przypadkach można sobie pozwolić na zakupienie odrobinę grubszych płyt. Stawiając dom z płyt OSB w wersji całorocznej konieczne będzie również zainwestowanie w wiatroizolację, aby zapewnić sobie odpowiednią pracę ścian w zakresie cieplnym i wilgotnościowym.
Możemy przejść teraz do dachu. Płyty OSB mogą być w tym przypadku użyte jako skuteczny podkład pod preferowane pokrycie dachowe. Grubość płyt w tej kategorii może oscylować w granicach 22 milimetrów. Warto sprawdzać zalecenia producentów oraz wsłuchać się we wskazówki zatrudnionych architektów. Poszycia dachowe możemy wykonywać zarówno z płyt OSB-3, jak i OSB-4. Samo układanie nie powinno sprawić fachowcom większych trudności i na pewno nie zajmie im dużo czasu.
Budowa domu z płyt OSB – kilka słów podsumowania
Przechodząc do podsumowania budowa domu z płyt OSB jest jak najbardziej warta uwagi. Dzięki takim domom możemy sobie pozwolić na większy komfort mieszkaniowy i zapewniamy sobie odrobinę spokoju. Całość nie musi być zbyt kosztowna, a prace związane z budową zostaną maksymalnie skrócone. Oczywiście konieczne będzie zatrudnienie doświadczonych fachowców, tak aby doprowadzić misję do pomyślnego zakończenia.
Płyty OSB sprawdzają się zarówno w przypadku konstrukcji szkieletowych, jak i podłóg. Zwracajmy na nie uwagę także podczas wykonywania ścian i poszyć dachowych. Podłoga, pod którą znajdą się wspomniane płyty będzie się cechowała podwyższonymi parametrami wytrzymałościowymi. Układanie takich płyt w każdym przypadku nie będzie większym wyzwaniem. Przystępując do budowy ścian powinniśmy pomyśleć o płytach OSB-3. Dachy potrzebują płyt OSB-4 (wersja OSB-3 również jest dość chętnie wybierana). Płyty zdobywają uznanie ze względu na swoją wytrzymałość, twardość oraz sztywność. Ściany będą potrzebować płyt o grubości około 12 milimetrów, natomiast dachy o grubości 22 milimetrów.