Za uprawę sukulentów zabiera się obecnie coraz więcej osób. Ich atutem jest to, że nie wymagają większej troski, a do wyboru mamy wiele różnych odmian. Tego typu rośliny mogą poprawić nasze samopoczucie i z pewnością ożywią każde pomieszczenie, w którym się znajdą. Dobierzemy je odpowiednio do naszych gospodarstw domowych. Przez długi czas sukulentów nie trzeba praktycznie podlewać. Nie stanie się im nic złego, a my bez większych problemów możemy udać się na dłuższe wakacje lub wyjazd poza miasto. Istnieją pewne błędy, których nie powinniśmy popełniać, jeśli chcemy, aby uprawa nie zakończyła się fiaskiem. Wśród takich roślin znajdziemy m.in. kaktusy, grubosze czy też agawy. Naszym zadaniem jest zapewnić im właściwe warunki do rozwoju. To rośliny pokojowe, które sprawdzą się np. w naszych sypialniach lub też salonach i pokojach gościnnych.
Sukulenty w szkle – błąd, który może nas drogo kosztować
Sukulenty mają swoje zalety, lecz musimy pamiętać o tym, że w trakcie ich uprawy możemy natrafić na rozmaite błędy, które mogą nas drogo kosztować. Przede wszystkim chodzi tutaj o umieszczanie roślin w szkle. Nie jest to zbyt dobry pomysł, ponieważ taka uprawa uważana jest za krótkotrwałą. W szkłach powinniśmy umieszczać jedynie rośliny tropikalne oraz ciepłolubne. Jeśli mamy do czynienia z innymi roślinami nie warto nawet rozważać takiej opcji, bo nie prowadzi do niczego dobrego.
Pamiętajmy o tym, że sukulentom potrzebne są:
- odpowiedni drenaż,
- skuteczny odpływ nadmiaru wody,
- przewiew.
Zadbajmy o to w pierwszej kolejności, a rośliny będą się prawidłowo rozwijać i sprawią nam dużą frajdę. Kompozycje z sukulentów są niesamowitą dekoracją rozmaitych pomieszczeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza domami wykorzystywać je w biurach oraz gabinetach. Cechuje je uniwersalność.
Osoby zainteresowane umieszczeniem roślin pokojowych w szkle muszą zdawać sobie sprawę z tego, że doprowadzi to do wysokiej wilgotności i braku cyrkulacji powietrza. Co za tym idzie nasze rośliny będą podatne na gnicie i występowanie poważnych chorób grzybowych. Często popełniamy przy tym jeszcze jeden błąd, a mianowicie wystawiamy sukulenty w szkle na parapety. Dochodzi do nich w tym momencie spora dawka promieni słonecznych, a więc nasze rośliny są narażone na szkodliwe działanie słońca i występowanie poparzeń łodyg oraz liści. Za taką uprawę trzeba zabrać się w pełni profesjonalnie. Musimy się do niej dobrze przygotować, dlatego porozmawiajmy na ten temat z doświadczonymi ogrodnikami i dopiero potem zdecydujmy się na wdrożenie naszego planu w życie.
Błędy w opiece nad sukulentami – czego należy się wystrzegać?
Sporym błędem jest nadgorliwość w opiece nad wybranymi sukulentami. Jeśli podejdziemy do tego zbyt poważnie szybko doprowadzimy do sytuacji, w której nasze rośliny zgniją i pozostanie nam je wyrzucić. Ustrzegajmy się następujących błędów:
- nadmierne podlewanie,
- nadmierne nawożenie,
- przesadne niepodlewanie roślin pokojowych.
Jeśli jest taka możliwość w opiekę nad roślinami zaangażujmy dzieci. Nauczy ich to samodzielności oraz odpowiedzialności. Sukulenty sprawdzają się głównie w rodzinach wielodzietnych. Sprawiają dużo radości nie tylko osobom młodym, ale też seniorom. Rośliny przebywające w niekorzystnych warunkach są narażone na wysuszenie. Są to żywe rośliny, które nie powinny być wystawione na działanie zmiennych temperatur. Oczywiście powinniśmy znaleźć im właściwe miejsce do rozwoju, ale najlepiej jeśli skonsultujemy to z fachowcami. Nasze rośliny będą potrzebować przede wszystkim odpowiedniej dawki wody i światła, ale też składników odżywczych. Jak widać taka uprawa może nas kosztować sporo sił. Nie każdy się do tego nadaje.
Niektórzy uważają, że rośliny pokojowe nie wymagają większego zaangażowania, ale jest to całkowicie błędne założenie. Nie przesadzajmy sukulentów zbyt często, ponieważ doprowadzimy w ten sposób do przykrych konsekwencji. Poza tym w okresie spoczynku powinniśmy się wystrzegać ich nadmiernego zraszania i mycia.
Na co jeszcze musimy uważać przy uprawie sukulentów?
Przy uprawie sukulentów musimy uważać na wiele rzeczy. Jak już zostało wspomniane nie należy ich zbyt często oraz obficie podlewać. Sukulenty to rośliny, które przez dłuższy czas mogą wytrzymać bez wody i nie stanie im się żadna krzywda. Zabezpieczymy je w ten sposób przed nadmierną wilgotnością. Ilość wody wymagana jest przede wszystkim od takich czynników, jak:
- okres wegetacji,
- okres spoczynku.
Nie da się tego jasno określić, dlatego liczy się w tym zakresie doświadczenie użytkowników. Skorzystanie z porad wykwalifikowanych fachowców jest jak najbardziej na miejscu. Mamy pewność, że ustrzeżemy się wielu błędów. Jeśli chodzi o okres letni nic nie stoi na przeszkodzie, aby roślinom pokojowym dostarczać nieco więcej wody. Róbmy to regularnie zwłaszcza, gdy w najbliższym czasie chcemy się wybrać na wymarzony urlop. Nie należy podlewać ich codziennie i powierzchniowo. Każde podlewanie związane jest z usuwaniem nadmiaru wody z podstawki. W okresie zimowym tej wody powinno być zdecydowanie mniej. W niektórych sytuacjach możemy nawet zrezygnować z podlewania sukulentów.
Częstym błędem, który możemy zauważyć wśród posiadaczy tego typu roślin są źle dobrane doniczki. Decydujemy się na pierwsze z brzegu produkty, które charakteryzują się niewłaściwymi parametrami technicznymi. Takie zaniedbania skutkują nieprawidłowym rozwojem uprawianych roślin i narażeniem ich na różnorakie niebezpieczeństwa. Dobór doniczki powinien być poprzedzony dogłębną analizą i sprawdzeniem wszystkich dostępnych propozycji. Popytajmy o rady sprzedawców w sklepach, którzy wiedzą na ten temat dużo więcej i na pewno podzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami.
Pamiętajmy o tym, że niewielkie sukulenty najlepiej będą się czuć w ciasnych oraz małych doniczkach. Wtedy mamy pewność, że zaczną obficie i chętnie kwitnąć. Ich uprawa zakończy się wielkim sukcesem. W dużych i wysokich doniczkach umieszczamy natomiast sukulenty:
- o grubych korzeniach,
- magazynujące spore ilości wody,
- o korzeniach palowych.
Jak widać zdobycie niezbędnej wiedzy w tym zakresie to podstawa sukcesu. W innym przypadku prędzej czy później popełnimy jakiś błąd, który będzie trudny do wyeliminowania. Do uprawy roślin pokojowych idealnie nadają się doniczki terakotowe (w wersji glinianej), które doskonale przepuszczają powietrze, a poza tym zapewniają optymalny odpływ wody. Ich zakupienie nie powinno stanowić dla nas najmniejszego problemu. Co istotniejsze kupimy je w dobrych cenach, nawet przez Internet.
Uważajmy na zbyt mało światła i niewłaściwe podłoże
Większość wybranych sukulentów do prawidłowego rozwoju wymaga odpowiedniej dawki światła. Najlepiej jeśli jest to światło naturalne. Oczywiście wspomniane zostało już to, że nie powinno być go również zbyt dużo (dochodzi wtedy do przegrzania liści i łodyg). Niedobór promieni słonecznych doprowadza do:
- zmiany koloru roślin,
- sytuacji, w której rośliny stają się blade i wątłe.
- zaburzenia procesu rozwoju.
Liście po pewnym czasie staną się zdecydowanie mniejsze, a kolor sukulentów straci na swej intensywności. Raczej nikt nie chciałby doprowadzić do takiego zjawiska, ponieważ cała kompozycja nie będzie się prezentować zbyt estetycznie. Nie zachwyci nie tylko domowników, ale też zapraszanych gości. Jeśli chcemy zapobiec błędom nie stawiajmy sukulentów na parapetach umieszczonych po północnej stronie budynku. W takim miejscu otrzymają zdecydowanie najmniej światła.
Uprawiane rośliny mogą napotkać na problemy związane z niewłaściwym podłożem. To właśnie dlatego przyda się poszerzyć swoją wiedzę tematyczną, a dopiero potem zabierać się za jakiekolwiek uprawy. Unikajmy podłoża:
- zbitego,
- ciężkiego,
- nieprzepuszczalnego.
Dużym zaniedbaniem jest również umieszczanie roślin w uniwersalnej ziemi kwiatowej. Powinniśmy do tego wykorzystać dedykowane dla sukulentów podłoże. Można się w nie wyposażyć np. w sklepach ogrodniczych lub po prostu zamówić je przez Internet. Nieodpowiedni odczyn podłoża doprowadzi do tego, że rośliny pokojowe przestaną rosnąć. W związku z tym stawiajmy na odczyn lekko kwaśny.
Zbyt duża ilość nawozu i zakup chorych sukulentów – błędy osób początkujących
Początkujące osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z sukulentami muszą przygotować się na to, że po drodze napotkają na sporą dawkę rozczarowań. Przeszkodą w uprawie sukulentów może być m.in. zbyt duża ilość nawozu. Dbajmy o to, aby nie nawozić naszych roślin pokojowych w okresie spoczynku. Najlepiej robić to w okresie od wiosny do lata. Wykorzystujemy do tego:
- specjalne nawozy dla sukulentów i kaktusów,
- nawozy o obniżonej ilości azotu.
Jeśli zdecydujemy się na przesadzenie wybranych roślin pamiętajmy o tym, że nawożenie powinno być zaprzestane minimum na okres dwóch najbliższych miesięcy. Niewłaściwe działania mogą doprowadzić do tego, że nasze rośliny po prostu „padną” i nie pozostanie nic innego, jak je wymienić. Optymalnym wyborem dla osób początkujących będą nawozy uwalniające składniki pokarmowe, które bez problemów dotrą do wnętrza sukulentów. Dzięki temu rośliny będą prawidłowo odżywione i pobudzimy je do rozwoju oraz wzrostu.
Często sukulenty chcemy kupować zbyt szybko i bez większej analizy. To duże zaniedbanie, ponieważ narażamy się w ten sposób na zakup chorych i porażonych roślin. Zakup nowych roślin wiąże się z zastosowaniem w ich przypadku okresu kwarantanny. Stawiamy je w odosobnionym miejscu i regularnie sprawdzamy czy nie pojawiają się na nich szkodniki oraz jakiekolwiek choroby. O wszelkich zmianach możemy poinformować zaprzyjaźnionych ogrodników, albo osoby, które miały już styczność z takimi roślinami. Przecenione na rynku są zwłaszcza sukulenty chore, porażone i gnijące. Zwykłe osoby na „pierwszy rzut oka” mogą tego po prostu nie zauważyć, lecz nie bazujmy na zbyt dużych okazjach finansowych, bo niesie to za sobą nadmierne ryzyko. Lepiej wybierajmy takie rośliny w obecności wykwalifikowanych fachowców. Jeśli w roślinach pojawią się elementy gnijące powinniśmy je jak najszybciej odciąć przy pomocy noża. Miejsce odcięcia najlepiej posypać sporą ilością cynamonu.
Unikanie kamieni ozdobnych i optymalny dobór wody
Swoją uwagę przy uprawie rozmaitych sukulentów skupmy przede wszystkim na unikaniu kamieni ozdobnych. Co prawda tak stworzone kompozycje mogą się prezentować niezwykle estetycznie i elegancko, ale często wyrządza to sporo szkód. Kamienie ozdobne w niektórych przypadkach doprowadzają do tego, że odczyn podłoża zaczyna się zmieniać. Problemem może być np. zastosowanie grysu marmurkowego, który znacznie podnosi pH podłoża i nie może być łączony z kaktusami. Unikajmy zbyt grubej warstwy:
- kamyków dekoracyjnych,
- grysu,
- żwiru.
Powinniśmy mieć na uwadze to, że zastosowanie powyższych elementów znacznie utrudnia skuteczne odparowywanie wody i ogranicza właściwe sprawdzanie wilgotności zastosowanego podłoża. Dbać o sukulenty powinniśmy praktycznie na każdym kroku, ponieważ tylko w ten sposób doprowadzimy do tego, że uprawa zakończy się pożądanym sukcesem.
Kluczową kwestią dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad uprawianiem sukulentów jest także optymalny dobór wody. Dbajmy o to, aby nie była to woda kranowa, ponieważ może być:
- zbyt ciężka,
- zbyt twarda,
- nieodpowiednia do podlewania większej ilości roślin pokojowych.
W wodzie kranowej zawarte są liczne związki wapnia, co może przeszkadzać m.in. w prawidłowym rozwoju kaktusów. To rośliny, które lubią kwaśne podłoże i takie należy im zapewnić, jeśli nie chcemy doprowadzić do przykrych rozczarowań. Sukulenty powinniśmy podlewać przy pomocy wody deszczowej, przegotowanej lub destylowanej. Przed ich uprawą warto jednak poszerzyć nieco swoją wiedzę i dowiedzieć się, czego potrzebują takie rośliny oraz w jakich środowiskach najlepiej się rozwijają. Dla doświadczonych osób nie jest to żadne wyzwanie, ale początkujący zmagają się z wieloma uciążliwymi pytaniami, na które należy najpierw znaleźć odpowiedź. Nieodpowiednio dobrana woda może doprowadzić do tego, że nasze rośliny zaczną po prostu gnić.
Uprawa sukulentów – kilka słów podsumowania
Uprawa sukulentów związana jest z ryzykiem popełnienia wielu rażących błędów. Za wszelką cenę powinniśmy się ich ustrzegać, ale konieczne będzie zgromadzenie odpowiedniej wiedzy i porad od bardziej doświadczonych osób. Wśród najbardziej popularnych roślin pokojowych możemy wyróżnić przede wszystkim kaktusy, agawy i grubosze. Ostateczny wybór zależy jednak od tego, jakie mamy preferencje oraz w którym miejscu mają stanąć poszczególne rośliny.
Podstawowym błędem jest umieszczenie sukulentów w szkle. To spora pomyłka, którą popełniają przede wszystkim osoby początkujące. W szkłach powinny się znaleźć wyłącznie rośliny ciepłolubne i egzotyczne. Sukulenty potrzebują odpowiedniego drenażu, przepływu powietrza oraz skutecznego odprowadzania wody, a w warunkach szklanych z pewnością nie możemy na to liczyć. Doprowadzimy tym samym do zbyt dużego poziomu wilgotności i braku cyrkulacji powietrza. Takie zaniedbanie może grozić gniciem kolejnych roślin.
Błędy mogą się też pojawić w zakresie codziennej opieki nad sukulentami. Chodzi tutaj głównie o nadmierne podlewanie, nadmierne nawożenie oraz przesadne niepodlewanie wybranych roślin. Rośliny żywe będą potrzebować odpowiednich składników odżywczych oraz unikania zmiennych temperatur. Co prawda mogą wytrzymać dłuższy czas bez regularnej opieki i podlewania, lecz ilość dostarczanej wody jest zależna przede wszystkim od okresu wegetacji i spoczynku. W okresie letnim tej wody powinno się pojawić nieco więcej, a zimą może jej nie być w ogóle. Najlepiej jeśli przedyskutujemy to z doświadczonymi ogrodnikami.
Problemem może być dla nas także dobór doniczki. Zdecydowanie najczęściej powinniśmy wybierać doniczki niewielkie i ciasne, choć dla sukulentów o grubych i palowych korzeniach wybierajmy doniczki przestronne i wysokie. Dzięki temu rośliny będą w stanie magazynować optymalne ilości wody. Ich rozwój nie zostanie w żadnym stopniu zagrożony. Do uprawy takich roślin wykorzystujmy doniczki terakotowe (gliniane). Uważajmy również na zbyt mało światła i zastosowanie niewłaściwego podłoża. Niewielka ilość promieni słonecznych doprowadzi do tego, że rośliny staną się blade i stracą swój kolor. Z kolei zbyt duża wiązka grozi przegrzaniem łodyg i liści. Jeśli chodzi o podłoże nie decydujmy się na uniwersalną ziemię kwiatową i ziemię zbitą, ciężką i nieprzepuszczalną. Istnieją specjalne rozwiązania dla sukulentów, które występują m.in. w Internecie.
Kolejny błąd to unikanie zbyt dużej ilości nawozu i zakup chorych sukulentów. Roślin pokojowych nie nawozimy w okresie spoczynku, a gdy jest już właściwy czas na nawożenie wybierajmy nawóz o obniżonej ilości azotu. Wtedy sukulentom dostarczamy niezbędnych substancji pokarmowych. Unikajmy też kamieni ozdobnych (grysu marmurkowego i żwiru), ponieważ mogą doprowadzić do zmiany odczynu podłoża. Pozostaje nam się skupić na właściwym doborze wody. Nie powinna to być woda z kranu, która jest ciężka, twarda i nieodpowiednia w przypadku podlewania większej ilości roślin pokojowych. Bazujmy na wodzie destylowanej, deszczowej i przegotowanej.