Budleja Dawida to piękny krzew, który upiększa ogrody w okresie wiosenno-letnim. Nie bez powodu nazywany jest on motylim krzewem. Kwiaty skutecznie przyciągają te wspaniałe owady, które zbierają się w grupy na kwiatostanach krzewu. Wbrew pozorom jest to roślina, która nie ma wyjątkowo wysokich wymagań, jeśli chodzi o uprawę. Wymaga jedynie cierpliwości i odpowiedniego cięcia. Co warto wiedzieć o pielęgnacji tego krzewu?
Co warto wiedzieć o budlei?
Motyli krzew. Tak właśnie bywa nazywany ten piękny krzew, jakim jest Budleja Dawida. W naturalnych warunkach roślina ta rośnie głównie w Chinach i Japonii, jednak jest ona powszechnie uprawiana w ogrodach na całym świecie jako roślina ozdobna. Historia mówi, że do Europy sprowadził ten krzew pewien Francus, który wracał z podróży po Chinach. Dlaczego bywa nazywana motylim krzewem? Otóż jest ona rośliną nektarodajną. Oznacza to, że swoim zapachem i smakiem skutecznie wabi najróżniejsze gatunki motyli. Skoro jest to roślina nektarodajna, to dlaczego na tym krzewie obserwować można głównie motyle? Jest to spowodowane budową kwiatów budlei, które są dość małe i mają rurkowaty kształt. Powoduje to, że pszczoły nie są w stanie pobierać nektaru z wnętrza kielicha. Długi aparat ssący u motyli umożliwia im pobieranie tego pokarmu. Budleja Dawida jest krzewem, którego drobne kwiaty zebrane są w podłużne kwiatostany. Najczęściej spotykane barwy okwiatu to fiolet, biel czy róż. Warto także zaznaczyć, że jest to dość duży krzew, który może dorastać do nawet 3 metrów wysokości. Oczywiście ostateczna wysokość rośliny zależy od jej gatunku. Obecnie można wyróżnić ponad 100 odmian motylego krzewu.
Sadzenie Budlei Dawida
Jak już zostało to wspomniane na początku, budleja nie jest rośliną o wygórowanych wymaganiach. Jednak warto pamiętać o kilku kwestiach, które mogą pomóc w uprawie tego krzewu. Stanowisko, na którym ma rosnąć budleja nie musi być bardzo żyzne. Nie jest to bardzo wymagający krzew, dlatego poradzi sobie nawet na słabym podłożu. Jednak logiczny jest fakt, że im gleba żyźniejsza, tym krzew będzie obficiej kwitł i szybciej rósł. Budleja Dawida potrzebuje jednak miejsca, które nie będzie narażone na silne wiatry. Mogą one spowodować, że pędy rośliny będą rosły nieregularnie. W dodatku ilość odwiedzających motyli krzew na pewno będzie mniejsza. Krzew ten dobrze jest posadzić na stanowisku słonecznym lub minimalnie zacienionym. Przed posadzeniem tej rośliny warto także dokładnie zastanowić się nad jej lokalizacją, gdyż późniejsze jej przesadzanie może negatywnie wpłynąć na stan krzewu. Roślina ta nie lubi bowiem zmiany stanowiska. Motyli krzew przeważnie sadzi się w okresie wiosennym na przełomie kwietnia i maja, kiedy wiosenne przymrozki odpuszczą. Z uwagi na to, że krzew ten silnie rozrasta się na boki, ale także w górę, należy koniecznie zadbać o dość dużą wolną przestrzeń wokół rośliny. Krzewy powinny być posadzone obok siebie w odstępach co najmniej metrowych. Budleję sadzi się jak każdy inny krzew. Po wykopaniu odpowiedniej wielkości dołka, umieszcza się w nim system korzeniowy. Tak posadzoną roślinę należy koniecznie podlać.
Przycinanie krzewu
Najważniejszą czynnością podczas pielęgnacji budlei jest jej odpowiednie przycinanie. To od tego zależy, jak krzew będzie przyrastał. Roślina ta kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego brak odpowiedniego cięcia może sprawić, że krzew zakwitnie słabo lub wcale. Zdecydowana większość ogrodników uważa, że nie trzeba obawiać się radykalnego cięcia budlei. Im intensywniejsze cięcie, tym roślina będzie szybciej przyrastać, a kwiaty staną się jeszcze piękniejsze. Na jaką wysokość należy ścinać krzew? Pędy zeszłoroczne powinno przycinać się na wysokości około 5 centymetrów od zdrewniałej części rośliny. Wielu ogrodników przycina ten krzew dość radykalnie, gdyż zostawia tylko około 30 centymetrów pędów nad ziemią. Nie jest to szkodliwe dla rośliny. Wręcz przeciwnie, pobudzi ją do silniejszego wzrostu i kwitnienia. Budleję Dawida przycina się wczesną wiosną, kiedy ustaną przymrozki. Jednak podczas kwitnienia dobrze jest regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, gdyż pobudzi to roślinę do intensywniejszego rozwoju kwiatów.
Odporność na mróz
Prawdą jest fakt, że motyli krzew ma naprawdę niewielkie wymagania. Jednak roślina ta ma także swoją słabą stronę, a jest nią mianowicie niska wytrzymałość na mróz. Dlatego też zaleca się sadzić ten krzew w osłoniętym od wiatru miejscu. Dla budlei szczególnie niebezpieczne są wiosenne przymrozki i silne, mroźne wiatry. W pierwszych dwóch latach po posadzeniu dobrze jest okryć roślinę zaraz po pierwszych przymrozkach. W jaki sposób? Wystarczy usypać z ziemi kopczyk wokół krzewu. W ten sposób chronione będą dolne części rośliny i korzenie, więc nawet jeśli górna część krzewu przemarznie, to budleja szybko odbije na wiosnę. Wiele osób jednak obawia się o tę roślinę i dodatkowo okrywa ją agrowłókniną. Jeśli jednak nie występują naprawdę silne mrozy, zabieg ten nie jest konieczny.
Nawożenie i podlewanie rośliny
Budleja Dawida nie lubi suszy, dlatego konieczne będzie jej regularne podlewanie, szczególnie w okresie upałów. Warto jednak pamiętać o tym, aby podczas wyjątkowo upalnych dni, roślinę podlewać wczesnym rankiem bądź na wieczór. Krzew ten lubi stale wilgotne stanowisko, dlatego nie należy dopuszczać do przesuszenia powierzchni gleby. Aby zapobiec nadmiernemu wysuszaniu ziemi, można wysypać wokół podstawy krzewu warstwę kory, która pomoże zatrzymać wilgoć. Na żyznym stanowisku krzew ten nie potrzebuje intensywnego nawożenia. Jednak uboga gleba może spowodować, że roślina będzie wolno rosła. W takim przypadku można raz w roku, na wiosnę, odżywić krzew nawozem wieloskładnikowym bogatym w azot. Nawożenie budlei latem nie jest wskazane, gdyż krzew po przekwitnięciu zaczyna się przygotowywać do spoczynku zimowego.
Budleja Dawida to naprawdę wyjątkowy krzew, który nie wymaga ogromnego poświęcenia i pracy. Wystarczy tylko dbać o odpowiednią wilgotność gleby wokół rośliny i pamiętać o regularnym przycinaniu pędów.