Każda osoba marzy o tym, aby po zakończonej pracy lub nauce skutecznie wypocząć i zregenerować własny organizm. Relaksować możemy się na wiele różnych sposobów. Niekoniecznie musimy opuszczać teren, na którym wybudowany został nasz dom. Skutecznym rozwiązaniem dla bardziej wymagających domowników jest weranda. Oczywiście stworzenie takiego miejsca jest równoznaczne z wykonaniem solidnego projektu oraz przeprowadzeniem fachowych prac montażowych. Weranda pomaga nam zaprosić odrobinę natury do użytkowanego gospodarstwa domowego. To miejsce, w którym jesteśmy w stanie się wyciszyć, odprężyć i zapomnieć o codziennych problemach. My sami decydujemy w jaki sposób je aranżujemy, jakie meble się tam znajdą czy też na jakie rośliny postawimy w pierwszej kolejności.
Weranda – kto może na tym skorzystać?
Na budowie werandy skorzystają przede wszystkim te osoby, które potrzebują solidnej dawki wypoczynku. Jest ich obecnie coraz więcej, ponieważ codzienne życie jest dość stresujące i potrzebujemy się od czasu do czasu zrelaksować. Nie mając dużo wolnego czasu postawmy na rozwiązania, z których możemy skorzystać w warunkach domowych lub ogrodowych. Przydomowa weranda oznacza dla nas to, iż ogród będzie przedłużeniem naszego domu. To skuteczne zabezpieczenie przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, a te panują w Polsce przez wiele długich miesięcy.
Weranda musi być odpowiednio zaprojektowana, zabudowana oraz spersonalizowana. Tylko taka konstrukcja ma jakikolwiek sens i inwestycja okaże się w stu procentach opłacalna. Jeśli nie potrzebujemy wyjeżdżać poza miasto lub do ciepłych krajów, a najlepiej relaksujemy się w pobliżu własnego domu będzie to rozwiązanie, które w stu procentach nas usatysfakcjonuje. Weranda pomoże nam uchronić się przed:
- deszczem,
- porywistym wiatrem,
- mocnym słońcem.
Jednocześnie nie musimy rezygnować z podziwiania okolicznej natury i pięknego krajobrazu. Zaprosimy tam wszystkich swoich znajomych oraz poszczególnych członków rodziny. Przygotujmy się na to, że taka inwestycja pochłonie z naszego budżetu pewne pieniądze, ale za to finalna wersja sprawi, iż życie nabierze kolorów i charakteru. Werandy sprawdzają się głównie w nowoczesnym budownictwie, więc jeśli to właśnie tak chcemy zaprojektować swój dom powinniśmy się na nie zdecydować.
Weranda – czym właściwie jest?
Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest omawiana weranda. To nic innego, jak specjalna forma dobudówki do naszego domu, którą umieszczamy bezpośrednio przy elewacji stawianego budynku. Najczęściej znajduje się z przodu, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić ją od strony ogrodu. Zainteresowani zyskują pod tym kątem pełną dowolność wyboru. Jest to rozwiązanie uniwersalne. Werandę możemy wykonać z:
- drewna,
- elementów murowanych.
Wielu ludzi nie wie, jakie są podstawowe różnice pomiędzy tarasami a werandami. Ta druga opcja wymaga od nas stworzenia zadaszenia, a więc ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Może to być konstrukcja otwarta lub zamknięta. Ostateczną decyzję podejmiemy po konsultacjach z projektantami. Bez problemów zastosujemy w niej:
- przeszklenia,
- ażurowe przesłony.
Jak widać projekty za każdym razem powinny być dostosowane do indywidualnych wymagań domowników. Jeśli zainteresowani nie za bardzo wiedzą, na czym im konkretnie zależy fachowcy będą mieć trudności z zaproponowaniem im właściwego rozwiązania przydomowego. Werandy występują zazwyczaj na terenach podmiejskich oraz wiejskich. Do takich domów chętnie przyjeżdżają rodziny wielodzietne, aby odpocząć od codziennych trudów i skupić się jedynie na wypoczynku oraz relaksie.
Weranda – mocne oraz słabe strony
Weranda ma swoje mocne oraz słabe strony. Takiej konstrukcji powinniśmy przyjrzeć się z bliska i przeanalizować ją z każdej możliwej strony, aby podjąć racjonalną decyzję, co do ewentualnej budowy. Jeśli chodzi o najmocniejsze strony z pewnością możemy do nich zaliczyć:
- podwyższoną odporność na niekorzystną pogodę,
- stworzenie optymalnych warunków do swobodnego wypoczynku,
- funkcję estetyczną i reprezentacyjną,
- dodatkowe miejsce do zabawy dla naszych dzieci oraz do ugoszczenia zaproszonych osób,
- naturalne ogrzanie wybudowanej przestrzeni przy pomocy promieni słonecznych,
- piękna wizytówka architektoniczna.
Powyższe zalety powinny przekonać nas do zainwestowania w werandę, lecz w pierwszej kolejności skupmy się oczywiście na tym, aby przeanalizować dostępny budżet. Pomoże nam to w podjęciu jakichkolwiek kroków budowlanych.
Jeśli chodzi o wady musimy wspomnieć m.in. o: znacznych kosztach, większym nakładzie pracy i konieczności zaangażowania doświadczonych fachowców. W takiej sytuacji będą się liczyć dla nas takie elementy, jak: dobór rodzaju zadaszenia, zamknięcie ścian oraz ewentualny montaż dodatkowego ogrzewania. Ta ostatnia opcja przydaje się oczywiście w warunkach jesienno-zimowych. Dzięki temu na naszej werandzie skutecznie wypoczniemy przez cały rok.
Osoby zainteresowane muszą orientować się w obowiązujących przepisach. Należy dowiedzieć się, czy weranda nie wymaga od nas pozwolenia na budowę lub też zgłoszenia o rozpoczęciu budowy. Przeanalizujmy to wraz z uznanymi prawnikami, a na pewno sobie nie zaszkodzimy. Niczego nie możemy zlekceważyć, ponieważ później nieprzemyślanej decyzji możemy bardzo żałować.
Przydomowa weranda – na jakie propozycje możemy się zdecydować?
Dobór ostatecznej propozycji, co do budowy przydomowej werandy jest uzależniony od wielu różnych czynników. Z pewnością nie powinniśmy zastanawiać się nad tym w pojedynkę, lecz zaangażujmy w to całą naszą rodzinę oraz szerokie grono specjalistów. Chodzi przecież o nasz podwyższony komfort wypoczynku oraz o spore nakłady finansowe.
Musimy zdać sobie sprawę z tego, do czego ma służyć budowana weranda, czy ma pełnić funkcję użytkową oraz gdzie powinna się znaleźć. Zdecydujmy się na wersję otwartą lub zamkniętą. Z niektórych rozwiązań możemy korzystać jedynie w okresie letnim, a inne propozycje są bardziej uniwersalne i mogą nam służyć przez cały rok. Czekają nas bardzo rzeczowe analizy, których nie możemy w żaden sposób skrócić. Kształt werandy będzie dopasowany do budynku, przy którym będzie ona budowana. Najczęściej jest to prostokąt na całą szerokość ściany budynku. Jeśli mamy do dyspozycji nieco większą działkę możemy zdecydować się na werandę w kształcie litery L.
Projektanci doskonale znają się na wszystkich dostępnych rodzajach i będą w stanie podzielić się z nami swoją wiedzą. Słuchajmy ich na każdym kroku, a mamy pewność, że nie popełnimy żadnego błędu i inwestycja okaże się wielkim sukcesem. Wszelkie pomysły powinniśmy przelewać najpierw na kartki, a następnie pokazać je doświadczonym specjalistom. Być może znajdą się tam jakieś wartościowe wskazówki, które będzie można wykorzystać w finalnych projektach.
Weranda – ile może nas to kosztować oraz w jakie materiały musimy się wyposażyć?
Budowa werandy może być dość kosztownym przedsięwzięciem, dlatego nie wszyscy domownicy będą mogli sobie pozwolić na realizację własnych założeń. Niektóre prace montażowe można oczywiście wykonać samodzielnie, lecz zdecydowaną większość należy pozostawić uznanym fachowcom. Firma budowlana zajmie się tym zdecydowanie lepiej. Przy budowie werandy będą nam potrzebne następujące materiały:
- deski,
- kantówki,
- wsporniki,
- pokost,
- papa,
- kotwy,
- zaprawa,
- wkręty i kołki rozporowe.
To tylko podstawowe elementy, w które musimy się wyposażyć. Nie zapominajmy o różnych narzędziach oraz akcesoriach. Już samo skompletowanie materiałów i akcesoriów pochłonie z naszego budżetu spore środki finansowe. Ostateczna wycena będzie zależna m.in. od wymiarów stawianej werandy. Sama robocizna przy konstrukcji, która nie przekracza 25 metrów kwadratowych może nas kosztować nawet 7 tysięcy złotych. Gotowe konstrukcje bez montażu oscylują w granicach 4-5 tysięcy złotych. Zastanówmy się nad najkorzystniejszą propozycją i wybierzmy ją w oparciu o swoje doświadczenia i aktualne możliwości finansowe.
W projektach mogą znaleźć się również jakieś elementy dodatkowe (np. wyposażenie), co wpłynie na finalną cenę tworzonego projektu. Każda nasza decyzja musi być poparta dogłębnymi analizami. Nie działajmy w pośpiechu, bo może się to dla nas źle skończyć.
Budowa werandy krok po kroku – jak to wygląda w praktyce?
Za budowę werandy powinny zabrać się bardzo doświadczone firmy budowlane, które zatrudniają w swoich szeregach jedynie wykwalifikowanych pracowników. Dzięki temu wszelkie prace przebiegną bezbłędnie, zostaną do nich użyte materiały najwyższej jakości, a poza tym nie będzie żadnych opóźnień. Skupmy się na następujących kwestiach:
- wybór lokalizacji – weźmy pod uwagę to, jaki będziemy mieć widok oraz na którym obszarze będzie występowało większe nasłonecznienie,
- wybór podłoża – w tym przypadku możemy postawić przede wszystkim na deski, wylewkę z kafelkami lub kostkę brukową. Zdecydowanie najchętniej wybierane są deski, które prezentują się estetycznie, ekologicznie oraz bardzo naturalnie. Jeśli weranda ma być zamknięta nasza posadzka powinna być dodatkowo zabezpieczona,
- plany związane ze słupami oraz dachem – chodzi o słupy, które będą odpowiedzialne za skuteczne podtrzymywanie dachu. Kluczowe jest to, aby znalazły się w odległości 2-3 metrów od siebie. Na dachu możemy postawić m.in. na blachę falistą, płyty poliwęglanowe lub też konstrukcję w wersji drewnianej,
- prace związane ze ścianami – zazwyczaj domownicy wybierają w tym zakresie okna PCV oraz drzwi przesuwne,
- zejście z werandy do naszego ogrodu – całość musi być spójna, schludna oraz atrakcyjna pod kątem wizualnym.
Jak widać budowa oraz wszelkie prace montażowe dla zwykłych osób mogą być dość skomplikowane. Nie posiadając żadnej wiedzy tematycznej nie powinniśmy zabierać się za to w pojedynkę. Wiadomo, że niektórzy będą chcieli zaoszczędzić, ale wszelkie błędy będzie można łatwo zauważyć, a całość może na tym jedynie stracić.
Weranda – jakie meble oraz tekstylia powinniśmy wybrać?
Panie szczególną uwagę przykuwają do tego, jakie konkretnie meble oraz tekstylia powinny znaleźć się na stawianej werandzie. Decyzja ta nie będzie łatwa, ale do dyspozycji mamy tak wiele rozwiązań, iż na pewno znajdziemy dla siebie jakieś wartościowe. Dużo zależy także od naszych możliwości finansowych, dlatego ich nie przeceniajmy. Na werandach doskonale spiszą się meble w wersji:
- wiklinowej,
- rattanowej,
- drewnianej.
Coraz rzadziej w takich miejscach spotykamy meble plastikowe. Trzy powyższe propozycje wykazują się podwyższoną odpornością na szkodliwe warunki atmosferyczne i podniesiony poziom wilgotności. Dobrze radzą sobie z uszkodzeniami mechanicznymi i mrozem. Co najważniejsze weranda to miejsce, w którym mogą występować m.in. różnego rodzaju stoły, krzesła, huśtawki, skrzynie, taborety czy też ławy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby organizować tam duże uroczystości rodzinne lub też po prostu posiedzieć przy kawie ze znajomymi i członkami rodziny.
Decydując się na meble z tworzywa sztucznego pamiętajmy o tym, że nie są zbyt wytrzymałe i mogą okazać się niewystarczające pod kątem atrakcyjności wizualnej. Coraz bardziej popularne są meble tworzone własnoręcznie, np. przy pomocy palet. Dużo się na tym oszczędza, a prezentują się zjawiskowo.
Przejdźmy teraz do tekstyliów. Na werandach mogą zagościć piękne i estetyczne zasłony, moskitiery, dekoracje i ozdoby. Sami wiemy najlepiej, w jakim klimacie czujemy się najbardziej komfortowo i co sprzyja naszemu wypoczynkowi. Ochrońmy się przed nadmiarem słońca i owadami, a do tego zadbajmy o to, aby taka przestrzeń była właściwie udekorowana.
Aranżowanie werandy – co z roślinami i oświetleniem?
Aranżując werandę nie powinniśmy zapominać o roślinach oraz oświetleniu. W takich miejscach strzałem w dziesiątkę będą:
- wszelkie kwiaty balkonowe,
- lawenda,
- kocimiętka,
- tymianek,
- pelargonia.
Są to rośliny, które skutecznie odstraszają owady, więc będą w stanie zagwarantować nam udany wypoczynek w bliskim otoczeniu natury oraz przyrody. Pamiętajmy o tym, aby regularnie je pielęgnować. Możemy zatrudnić do tego profesjonalnych ogrodników. Odpowiedni nastrój zapewnią nam również rośliny pnące.
Właściwie zaaranżowana weranda powinna być dobrze oświetlona, ponieważ możemy na niej przesiadywać nie tylko za dnia, ale też w późnych godzinach wieczornych. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na energooszczędne oświetlenie LED. Pozwoli nam to zaoszczędzić na rachunkach. Wybierajmy lampy typowo ogrodowe. Na szczęście na współczesnym rynku jest ich pod dostatkiem i nie powinniśmy napotkać w tej kategorii na jakiekolwiek ograniczenia. Na werandach sprawdzą się m.in. niewielkie światełka ledowe, ale też eleganckie lampiony. Nie lekceważmy girland i lampek sznurowych. Porozmawiajmy na ten temat z projektantami i razem wybierzmy najkorzystniejsze oświetlenie do aranżowanej przestrzeni przydomowej.
Weranda – kilka słów podsumowania
Weranda pojawia się obecnie przy wielu domach jednorodzinnych i jest wyznacznikiem komfortu, swobodnego wypoczynku oraz odrobiny luksusu. Dzięki niej zapraszamy do swojego domu naturę i przyrodę. Otwieramy się na sporą dawkę promieni słonecznych i dbamy o własną kondycję psychiczną. Miejsce to sprzyja wyciszeniu, odprężeniu oraz pełnemu relaksowi.
Odpowiednio zaprojektowane werandy mogą nas uchronić przed solidnymi opadami deszczu, porywistym wiatrem i nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Sprawdzają się głównie w nowoczesnym budownictwie. To specjalna forma dobudówki do naszego domu, która może występować zarówno z przodu, jak i od strony ogrodu. Może być wykonana z drewna lub elementów murowanych. Co najważniejsze może być konstrukcją zamkniętą lub otwartą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadała ażurowe przesłony i przeszklenia.
Werandy odznaczają się wieloma mocnymi stronami, w tym: podwyższoną odpornością na szkodliwe czynniki atmosferyczne, funkcją reprezentacyjną, dodatkowym miejscem do wypoczynku i zabawy dla dzieci czy też piękną wizytówką architektoniczną. Jeśli chodzi o wady musimy wspomnieć przede wszystkim o sporych nakładach finansowych i większym zaangażowaniu w wykonywane prace. Zainteresowani mogą zdecydować się na werandę w kształcie prostokąta (na całej szerokości ściany budynku) lub litery L (sprawdza się na większych działkach).
Jeśli chodzi o finalne koszty takiej inwestycji jest to uzależnione m.in. od wymiarów oraz zastosowanych materiałów. Musimy przygotować się na skompletowanie takich elementów, jak: deski, papa, kotwy, wsporniki, wkręty, kołki rozporowe, kantówki czy też pokost. Dorzućmy do tego liczne akcesoria i narzędzia. Robocizna przy konstrukcjach nieprzekraczających 25 metrów kwadratowych może wynieść 7 tysięcy złotych. Gotowe rozwiązania bez montażu to wydatek rzędu 4-5 tysięcy złotych.
Budowę werandy zaczynamy od wyboru lokalizacji, następnie przechodzimy do wyboru podłoża, słupów, dachu i ścian, a kończymy na zejściu do ogrodu. Odpowiednie meble na werandę to te w wersji wiklinowej, drewnianej lub rattanowej. Co do tekstyliów w takich miejscach sprawdzą się zasłony, moskitiery oraz różnorakie dekoracje. Oświetlenie powinno być energooszczędne (w wersji LED), natomiast rośliny muszą odstraszać owady (lawenda, kocimiętka lub pelargonia).