Wbrew obiegowym opiniom wierzba jest drzewem rosnącym nie tylko w parkach, przy drogach czy polach uprawnych. Wierzba świetnie sprawdza się w ogrodach, na tarasach, a nawet na balkonach. Wystarczy dobrać jej odpowiednie stanowisko i zapewnić dobre warunki wegetacji. Jeżeli drzewo będzie czuć się dobrze, z pewnością stworzy nam szczególny klimat, da cień, uspokoi oraz stanie się wyjątkową dekoracją balkonu czy tarasu.
Ze względu na ograniczone możliwości wzrostu na balkon szczególnie polecane są drzewa karłowate, wąskie, kolumnowe lub szczepione na pniu. Nie każde drzewko sprawdzi się w pojemniku. W takich okolicznościach dają sobie radę tylko wyjątkowo odporne gatunki, w tym wierzba na balkon.
Wierzba Iwa na balkonie
W przyrodzie istnieje około 400 gatunków wierzby. Roślina ta jest bardzo wytrzymała, lubi wilgotną glebę i dużo światła. Z elastycznych pędów wierzby wyplata się kosze, a kora – o czym mało kto wie – zawiera salicynę, substancję przeciwbólową. Karłowate odmiany wierzby sprawdza się w każdych okolicznościach. Dlatego wierzba w doniczce na balkonie może cieszyć nasze oczy przez długie lata.
Do nasadzeń ogrodowych oraz balkonowych poleca się wierzbę Iwa szczepioną na pniu. Roślinę można ciekawie formować, uzyskując efektowny parasolowaty kształt. Wierzba Iwa świetnie odnajdzie się w donicy na balkonie i na tarasie. Ma kulisty pokrój i bardzo charakterystyczne liście: podłużne i zaostrzone na końcach. Rośnie dość wolno. Ma niewielkie wymagania dotyczące jakości i typu podłoża, chociaż lubi nieco większą wilgotność gleby.
Wierzba całolistna na balkon
Wierzba Hakuro Nishiki na balkonie to ciekawe niskie drzewko, którego ozdobą są piękne, nakrapiane listki i barwne pędy. Listki wierzby mają kształt lancetowaty, wydłużony. Na wiosnę ich końce są różowe, a później przybierają jasno zieloną barwę z widocznymi na nich białymi plamkami. Wierzba japońska na balkonie wygląda bardzo malowniczo. Pędy ma długie, koronę kulistą ze zwieszającymi pędami. Zimą, w czasie bezlistnym, ozdobą są pędy w kolorze żółto-pomarańczowym.
Wierzba japońska Hakuro jest bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Wystarczy regularne podlewanie wierzby, szczególnie podczas gorących i suchych dni, aby zachować jej piękno i zdrowie. W celu pobudzenia wzrostu i zachowania pięknych kolorów liści zaleca się regularne nawożenie raz do roku.
Wierzba Hakuro na balkon nie wymaga intensywnego przycinania, ale jeśli chcemy zachować piękny, regularny kształt, można przycinać pędy wiosną. Wtedy ładnie się zagęszcza. Jest rośliną mrozoodporną, która dobrze znosi polskie zimy. Wierzba w doniczce na balkon nie przemarza, ale może wymagać podlewania, kiedy zauważymy, że końce listków zasychają. Niezwykle efektownie prezentuje się także wierzba japońska na tarasie.
Wierzba mandżurska na balkonie
Wierzba mandżurska nazywana jest także ozdobną kręconą. Potoczną nazwę zawdzięcza spiralnie poskręcanym pędom o żółtawo-oliwkowej barwie. Zwykle osiąga kilka metrów wysokości. W porównaniu z innymi gatunkami rośnie szybko, ale nie jest długowieczna. Drzewo jest najbardziej atrakcyjne wizualnie przez kilkanaście lat.
Drzewko poradzi sobie także posadzone w pojemniku jako dekoracja balkonu lub tarasu, ale trzeba je dobrze osłaniać przed mrozem i często podlewać. Wierzba mandżurska jest łatwa w uprawie o ile zapewni się jej dobrą wilgotność gleby.
Wierzba skandynawska
Wierzba skandynawska w karłowatej wersji nadaje się do uprawy na tarasach i w pojemnikach. Gęsty, niski krzew dorastający do około 1 m wysokości ma cienkie, silnie rozgałęzione pędy o barwie czerwonawo-brązowej z kotkami o srebrzysto-różowym omszeniu. Liście owalne dorastają do 5 cm długości i około 3 cm szerokości. Blaszka liściowa ma bardzo dekoracyjną, jasnozieloną barwę i jest początkowo na spodniej stronie silnie owłosiona.
Występuje na obszarze od Skandynawii po Syberię. Gatunek mrozoodporny. Nadaje się do sadzenia na stanowiskach słonecznych i glebach wilgotnych lub świeżych. W sprzedaży może być oferowana jako roślina szczepiona (w formie piennej) lub jako niski okrywowy krzew. Kwitnie obficie.
Wierzba płacząca na balkon
W dzisiejszym ogrodnictwie rzadko mamy do czynienia z botanicznymi gatunkami roślin. Najczęściej oferowane są w sprzedaży mieszańce gatunkowe i ich odmiany. Jeśli jesteśmy zdecydowani na miniaturową wierzbę płaczącą na balkon lub taras, powinniśmy zwrócić uwagę na odmianę, która w nazwie zawiera słowo „pendula” (od łac. pendulus – zwisający). Takie drzewko będzie na pewno ze zwisającymi pędami.
Wierzba potrzebuje dużo światła, dlatego trzeba wybrać dla niej miejsce nasłonecznione. Dobrze znosi nawet palące słońce południowe i z tego powodu może być posadzona na stronie południowej balkonu lub tarasu. Jeżeli wierzba ma być uprawiana w pojemniku, ważne jest, aby pojemnik rósł razem z nią, co oznacza, że co dwa-trzy lata trzeba przygotować większą doniczkę i świeży substrat.
Wierzba mupińska
Wierzba mupińska to krzew o egzotycznym wyglądzie, który zachwyca oryginalnymi pędami i liśćmi. Najczęściej zostaje szczepiona na niewysokim pniu i rośnie w formie małego drzewka. Roślina ma niespotykane pędy – grube, czerwone i rozwidlające się, które zimą stają się czerwonobrązowymi, błyszczącymi pąkami. Długość owalnych liści dochodzi do 20 cm.
Kiedy roślina jest młoda, liście są purpurowe, a z wiekiem stają się ciemnozielone. Drzewo jest mrozoodporne, ale zaleca się trzymać je w miejscach osłoniętych od wiatrów zimowych. Wierzbę co jakiś czas można przycinać i wtedy będzie wypuszczała nowe silne pędy.