Czasami zdarza się tak, że w naszym żelazku pojawia się kamień i nie możemy nim poprawnie prasować. W takim przypadku zdecydujmy się na odkamienianie żelazka. Czynność ta powinna być wykonywana dość regularnie i niezwykle precyzyjnie. Pozwoli nam to doprowadzić żelazko do stanu użyteczności, dzięki czemu nie straci na swoich właściwościach. Wydłużymy jego żywotność oraz pozbędziemy się problemu. Nie wiedząc jak odkamienić żelazko warto zdecydować się na kilka poniższych porad.
Dlaczego w żelazku pojawia się kamień?
Na samym początku powinniśmy zastanowić się nad tym dlaczego w naszych żelazkach w ogóle pojawia się kamień. Jest to spowodowane zwłaszcza poprzez działanie twardej wody. W tej sytuacji kamień osadza się wewnątrz żelazka i trudno wykonywać nim dalsze czynności. Proces prasowania zostanie gwałtownie zaburzony. Inną przyczyną jest nieprawidłowa temperatura prasowania do zastosowanego materiału. To błąd ludzki, który możemy wyeliminować od ręki, dlatego musimy dokładnie sprawdzać w jakiej temperaturze prasować konkretne ubrania, a dopiero potem się tym zajmować. Tym samym zadbamy o to, aby żelazko nie było uszkodzone i służyło nam przez bardzo długi czas. Nagromadzony kamień w żelazku składa się z:
- wapnia,
- magnezu.
Czynności mające na celu jego usunięcie nie muszą być zbyt czasochłonne, ale trzeba posiadać na ten temat nieco szerszą wiedzę. Jeśli odkamienianie żelazka będzie wykonywane regularnie, wtedy nasz sprzęt zachowa swoje podstawowe parametry.
Odkamienianie żelazka – korzystanie z domowych sposobów
Pierwszym rozwiązaniem, na które możemy się zdecydować w przypadku odkamieniania żelazka są oczywiście domowe sposoby. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. mieszankę octu spożywczego oraz wody. Mieszanka ta powinna powstać w proporcji 1:1, dzięki temu mamy pewność, że zadziała. Kamień powinien być w krótkim czasie usunięty, a żelazko będzie gotowe do ponownego użytku. Tak przygotowanym roztworem musimy dokładnie przetrzeć stopę żelazka. Pozostałe zabrudzenia usuwa się przy pomocy:
- wacików kosmetycznych,
- patyczków higienicznych.
Nie zapominajmy również o odkamienianiu pojemnika na wodę. Jeśli to zlekceważymy, nasz sprzęt będzie wymagał naprawy lub też wymiany, a to generuje dodatkowe koszty. Oprócz powyższej metody doskonale sprawdzi się również mieszanka wody z kwaskiem cytrynowym. Wystarczy przetrzeć stopę żelazka, umieścić mieszankę w pojemniku na wodę i uruchomić funkcję parowania. Potem pozostanie nam jedynie przepłukać całość przy użyciu czystej wody.
Odkamienianie żelazka a detergenty
Osoby nie wiedzące jak odkamienić żelazko mogą w dowolnym momencie sięgnąć po gotowe detergenty, które z całą pewnością okażą się bardzo skuteczne w działaniu. W tym przypadku warto sięgnąć po:
- tradycyjne odkamieniacze do żelazka – rozpuszczają wszystkie naloty oraz osady,
- preparaty przyjazne środowisku – składające się z naturalnych składników i posiadające w sobie liczne dodatki, np. kwasek cytrynowy.
Jeśli chodzi o żelazko parowe, najlepiej będzie jeśli do odkamieniania wykorzystamy preparat antywapienny. Na szczęście mamy do niego szeroki dostęp.
Jak odkamieniać żelazko z generatorem pary?
Pozostaje nam zastanowić się nad tym jak odkamienić żelazko z generatorem pary. Podobnie jak w powyższych przypadkach nie powinno to być dla nas zbyt skomplikowane. W takiej sytuacji zaleca się skorzystać z pary wodnej, która po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na urządzeniu będzie ekspresowo doprowadzona do stopy żelaza. Tym sposobem oszczędzamy dużo czasu na czyszczeniu naszego żelazka. Przydaje się to osobom, które potrzebują skorzystać z urządzenia w trybie pilnym i nie mogą sobie pozwolić na przeprowadzenie bardziej czasochłonnych czynności. Drobinki kamienia gromadzą się w specjalnej szufladce, którą trzeba opróżnić, dokładnie umyć i wysuszyć.
Odkamienianie żelazka – kilka słów podsumowania
Zajmijmy się stworzeniem krótkiego podsumowania. Odkamienianie żelazka nie musi być dla nas procesem żmudnym oraz czasochłonnym. Kamień może pojawić się w urządzeniu przede wszystkim wtedy, gdy nie dostosujemy temperatury prasowania do wybranego materiału. Powodem może być też twarda woda. Na oba te czynniki trzeba uważać.
Osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego jak odkamieniać żelazko mogą wybrać sposoby domowe, gotowe detergenty, skorzystać z pary wodnej lub też preparatów antywapiennych. Te ostatnie sprawdzą się przede wszystkim w żelazkach parowych, z kolei para wodna jest konieczna przy odkamienianiu żelazek z generatorem pary. Co najważniejsze odkamienianie można zrealizować przy użyciu mieszanek wody z octem spożywczym oraz wody z kwaskiem cytrynowym. W przypadku gotowych detergentów bazujmy na tych, które są przyjazne środowisku. Istnieją również pewne sposoby na zapobieganie powstawaniu kamienia w żelazkach. Urządzenie powinno być dokładnie czyszczone przynajmniej raz w miesiącu, a stopa żelazka musi być pielęgnowana wilgotną gąbka, w momencie gdy jest jeszcze odrobinę ciepła.