Łazienka jest pomieszczeniem, które spełnia wiele funkcji. To jedno z najistotniejszych miejsc w całym domu. Spędzamy w nim minimum kilkadziesiąt minut dziennie. Podstawową funkcją jest oczywiście dbanie o higienę osobistą, ale oprócz tego łazienka powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, aby stała się oazą relaksu i spokoju. Wiele zależy od nas samych. To my mamy największy wpływ na to, jak finalnie będzie wyglądało to pomieszczenie i w jaki sposób zostanie zaaranżowane. Kluczowe jest również wsparcie doświadczonego projektanta wnętrz, z którego usług należy skorzystać już na samym początku prac projektowych. Dla zwykłych osób stworzenie wyjątkowego projektu jest sporym wyzwaniem, ale fachowcy obracają się w tym na co dzień i nie mają problemów z tym, aby stworzyć oryginalną aranżację dla swoich klientów. Łazienka musi być zaprojektowana tak, aby sprostała oczekiwaniom wszystkich domowników.
Dążenie do ideału
Wielu z nas dąży oczywiście do ideału. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że idealnych łazienek po prostu nie ma. Istnieją pewne rozwiązania, którymi warto podążać, dzięki czemu staną się niejako istotnym punktem odniesienia. My, jako klienci musimy określić projektantowi wnętrz, jak ma wyglądać dane pomieszczenie i co ma być w nim zawarte. Bez takich wskazówek osiągnięcie zamierzonego efektu będzie niemożliwe. Zaangażowanie się w tworzenie projektu jest kwestią kluczową i absolutnie nie można o tym zapominać. Brak czasu może sprawić, iż prace projektowe zakończą się fiaskiem, a łazienka nie będzie prezentowała się zbyt estetycznie.
Łazienka przypominająca ideał to taka, w której część relaksacyjna będzie oddzielona od części gospodarczej. Na szczęście fachowcy nie mają z tym większych trudności. Niekiedy korzystną opcją jest oddzielna pralnia, chociaż w tym przypadku należy przygotować się na to, iż trzeba będzie znaleźć w domu kolejne pomieszczenie, które będzie mogło być zagospodarowane w wybrany przez domowników sposób. Nie każdy ma taką możliwość. Warto dążyć do tego, aby rozdzielić suszarnię oraz pralnię od łazienki głównej, ponieważ będzie to komfortowe i wygodne rozwiązanie. Przy okazji zadba się o prestiż aranżowanego pomieszczenia.
Projektowanie łazienki – od jakich prac i czynności należy rozpocząć?
Jak widać projektowanie łazienki to proces niezwykle złożony, więc muszą odpowiadać za niego doświadczeni profesjonaliści. Kluczowymi elementami, na których musimy skupić się w pierwszej kolejności są:
- wybór miejsca na łazienkę,
- układ łazienki,
- obecność okien,
- usytuowanie pomieszczenia pod kątem istniejących węzłów sanitarnych.
Nie każdy jest w stanie zabrać się za to w pojedynkę, dlatego czym prędzej powinniśmy zadbać o nawiązanie współpracy z architektem wnętrz. Ułatwi to zadanie i osiągnięcie wymarzonego efektu. Jeśli znajdziemy miejsce na zaaranżowanie łazienki, mamy już połowę sukcesu. Później należy zająć się jej urządzeniem. Oczywiście jest to dość czasochłonne, ale za to niezwykle satysfakcjonujące.
Projektowanie łazienki powinno być dokładnie przemyślane, pod wieloma kątami. Jeśli w domu znajduje się jedna łazienka ważne jest to, aby była łatwo dostępna z każdej części domu. Dzięki temu dostęp do niej nie będzie w żaden sposób utrudniony. Drugą możliwością jest stworzenie oddzielnej łazienki dla domowników oraz dla gości. Wymaga to jednak większej ilości wolnego miejsca. Wszystko trzeba sobie dokładnie przeanalizować.
Jeśli zabieramy się za urządzanie łazienki dla gości, powinniśmy zadbać o to, aby znalazła się na tej samej kondygnacji co strefa dzienna. To niezwykle komfortowe. Łazienka nie powinna się z kolei znajdować w okolicach drzwi wejściowych lub też w specjalnie stworzonej strefie wypoczynkowej. To spory błąd i projektanci wnętrz na pewno sobie na niego nie pozwolą. Łazienka dla domowników może znajdować się w bliskiej odległości od sypialni. Dzięki temu nie trzeba będzie chodzić w nocy przez cały dom, aby załatwić swoją potrzebę fizjologiczną.
Projektowanie łazienki a jej wielkość
Istotnym punktem, na którym powinniśmy skupić własną uwagę jest oczywiście wielkość projektowanej łazienki. Dużo zależy pod tym kątem od tego, w jakim konkretnie mieszkaniu lub domu przebywa się na co dzień. Projektanci dokładnie zbadają aranżowany metraż, a następnie przystąpią do prac. Ważne jest to, że każdą łazienkę można urządzić w sposób funkcjonalny, nawet jeśli nie dysponujemy zbyt okazałym metrażem. Można to zrobić w pojedynkę, nie zawsze konieczne jest nawiązanie współpracy z architektem wnętrz, chociaż warto wziąć to pod uwagę.
Osoby zajmujące się projektowaniem łazienek mają w tym fachu sporą wprawę i wiedzą, jakie czynności powinny być wykonywane w pierwszej kolejności. Aranżacja powinna zostać zrealizowana w taki sposób, aby łazienkę chciało się odwiedzać o każdej porze dnia i nocy. Co najważniejsze musi to być pomieszczenie przestronne i wygodne. Nie powinno być zbyt ciasne, ponieważ można się w nim poczuć niekomfortowo i domownicy nie zechcą w nim przebywać przez dłuższy czas. Jeśli w łazience nie ma być żadnych udogodnień, minimalna powierzchnia powinna wynosić około 1,35 metra kwadratowego. W sytuacji, gdy chce się w niej umieścić prysznic wartość ta wzrasta do 2,85 metra kwadratowego. Najwięcej przestrzeni wymaga pomieszczenie, w którym znajdzie się pralka i kilka umywalek. W tym przypadku trzeba przygotować około 5,5 metra kwadratowego wolnej przestrzeni.
Kluczowe elementy, które powinny znaleźć się w projekcie łazienki
Projektowanie łazienki musi zawierać w sobie kilka niezbędnych elementów. Na wstępie musimy określić to, ile punktów poboru wody się w niej znajdzie i gdzie konkretnie mają być rozmieszczone. Domownicy nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny lub prysznica. Trzeba podjąć w tym zakresie wiążącą decyzję. W przypadku osób zapracowanych lepszym wyborem będzie oczywiście prysznic. Wanna sprawdzi się u tych domowników, którzy lubią się zrelaksować i oddać się głębokiej refleksji w trakcie przygotowanej wcześniej kąpieli. W mniejszych łazienkach dużo korzystniejszym wyborem jest kabina prysznicowa, natomiast w większych lepszą opcją jest wanna. Oczywiście należy to dostosować do własnych potrzeb i oczekiwań. Nic dziwnego, że w niektórych przypadkach sprawdza się porada architekta wnętrz. W największych pomieszczeniach bez problemów uda się nam pomieścić zarówno wannę, jak i prysznic. Warto o tym pomyśleć, jednak w takich sytuacjach konieczne jest posiadanie nieco większego metrażu.
Zajmując się projektowaniem łazienek nie możemy zapomnieć o obecności pralki. Zainteresowani podejmują decyzję, czy chcą mieć pralkę w łazience, czy też może w kuchni. Każda opcja ma swoje zalety. Jeśli pralkę umieścimy w kuchni zyska się nieco więcej przestrzeni w łazience, gdzie zwykle nie ma jej zbyt dużo. Zaaranżowanie jej w łazience jest jednak wygodniejszym rozwiązaniem. Pomyślmy o tym, iż środki piorące znajdujące się w kuchni nie są zbyt dobrym wyborem, więc jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy zdecydować się na tradycyjne rozwiązania.
Na jakie strefy można podzielić aranżowaną łazienkę i jak się za to zabrać?
Zabierając się za projektowanie łazienki warto pomyśleć o podzieleniu jej na odpowiednie strefy. Tym samym zadba się o własny komfort, chociaż docenią to również zapraszani goście. Główną kwestią, która powinna być myślą przewodnią domowników jest niewątpliwie ergonomia. Należy znaleźć takie rozwiązania, które doprowadzą do tego, że w łazience będzie przytulnie, a do tego nie ma żadnych kłopotów z tym, aby znaleźć w niej niezbędne środki.
Odpowiednio zaaranżowana łazienka powinna być podzielona na strefę:
- mokrą (umywalka, kabina prysznicowa, wanna, pralka, sedes, bidet),
- wilgotną (pozostała część domowej łazienki).
Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmują domownicy wraz z zatrudnionymi projektantami wnętrz. Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że takie przemyślenia mają niebagatelny wpływ na dobór materiałów wykończeniowych i systemy hydroizolacji. Brak dogłębnych analiz może skutkować wieloma nietrafionymi decyzjami, do czego nie należałoby doprowadzać. Biorąc pod lupę wyżej wskazane strefy trzeba pamiętać o wyposażeniu łazienki. Wszystkie urządzenia, które się tam znajdą muszą mieć swoje konkretne miejsce. Tym samym dostęp do nich nie zostanie w żadnym stopniu utrudniony i korzystanie z nich będzie maksymalnie komfortowe. W swoich planach warto wziąć pod uwagę dostęp do instalacji:
- kanalizacyjnej,
- wodociągowej.
Jeśli ktoś nie ma w tym zakresie większego doświadczenia powinien bazować na poradach płynących z ust wykwalifikowanych projektantów wnętrz. Nie da się ukryć, iż jest to bardzo duże udogodnienie, a przy okazji spora oszczędność czasu. Nie wszyscy muszą się przecież znać na aranżowaniu łazienek czy też innych pomieszczeń, które można znaleźć w domach i mieszkaniach. Nawiązanie współpracy z profesjonalistą pomoże nam wyeliminować wiele błędów i nie doprowadzać do ryzykownych i niebezpiecznych sytuacji. Jeśli zdecydujemy się na obecność pralki w łazience, powinniśmy pomyśleć o tym, aby ją zabudować. Tym samym stworzy się dla niej oddzielną strefę, w której umieści się również wszelkie środki piorące. Nie stworzy się zagrożenia dla dzieci czy też osób starszych.
Aranżowanie łazienki – najpopularniejsze style
Projektowanie łazienki musi obejmować również styl takiego pomieszczenia. Do wyboru mamy przecież wiele rozmaitych propozycji, a każdy musi podjąć wiążącą decyzję, co do tego, w jakim konkretnie stylu ma zostać zaprojektowana łazienka marzeń. Coraz większą popularnością cieszy się styl retro. W tym przypadku warto postawić na sporą ilość dodatków i ozdób. Oprócz tego uwaga domowników powinna być skupiona na przytulności i stworzeniu ciepłej atmosfery. Łazienka w stylu retro opiera się na elementach wolnostojących, ciekawej kolorystyce i elementach wiszących.
Drugą opcją, którą warto przeanalizować podczas projektowania łazienki jest oczywiście styl prowansalski. W tym przypadku można pomyśleć o lawendzie, mieszance kolorów, stylizowanych komodach i donicach wraz z wazonami. Meble w takich miejscach powinny być białe i nie mogą być zbyt okazałe. Poza tym ważne jest to, aby były wykonane z wysokiej jakości drewna. Ciekawą opcją wydaje się być ceramiczna umywalka. Nie można zapomnieć o świecach zapachowych i wysokim lustrach (najlepiej zdobionych).
Rozmyślając o projektowaniu łazienki należy wspomnieć o stylu skandynawskim. To kwintesencja nowoczesnego minimalizmu, eleganckiej prostoty i białych elementów. Poza tym nie brakuje w nim ciepłych akcentów, naturalnych tworzyw, wzniosłych tradycji i klasycznych elementów.
Projektowanie łazienki to nie tylko podążanie za obecnymi trendami w modzie. To także kierowanie się własnymi preferencjami oraz możliwościami metrażowymi i finansowymi. Nigdy nie należy aranżować pomieszczeń za wszelką cenę i ponad aktualny stan, ponieważ bardzo szybko się tego pożałuje. Ważne są wzory, kolory, fasony i wyposażenie. W tej sytuacji warto stawiać na uniwersalne rozwiązania, które będą się sprawdzać latami i nie zajdzie konieczność ich szybkiej wymiany. W każdej łazience istotnym elementem jest funkcjonalne lustro, a do tego ład oraz harmonia. Aranżacyjnych pomysłów jest wiele, dlatego na samym początku należy ściśle określić swoje potrzeby, a następnie przekazać je projektantowi wnętrz, który będzie wiedział co ma z nimi zrobić.
Łazienki aranżowane na miarę – kilka najważniejszych sekretów
Coraz większym zainteresowaniem ze strony domowników cieszą się obecnie łazienki aranżowane na miarę. W tym przypadku istotną rolę odgrywają jednak wszelkie:
- odległości,
- wymiary.
Powinni nad tym pracować wybitni fachowcy, aby projektowanie łazienki przebiegło bezproblemowo i sprawnie. Zachowanie właściwych odległości doprowadzi do tego, iż w trakcie użytkowania poszczególnych elementów nie będzie dochodziło do przykrych incydentów lub też urazów. Rozmieszczenie urządzeń musi być rozplanowane tak, aby korzystanie z jednego urządzenia nie utrudniało dostępu do innego. Pracują nad tym specjaliści, więc można mieć pewność, że prace przebiegną zgodnie z założeniami domowników. Jednym z ważniejszych punktów jest oczywiście wyjście z kabiny prysznicowej. W tym przypadku warto pozostawić nieco wolnej przestrzeni, dzięki czemu domownicy znajdą miejsce, w którym mogą się spokojnie wytrzeć i jednocześnie nie wyrządzić żadnych szkód. Zadbają o swój komfort oraz bezpieczeństwo.
Projektowanie łazienek to proces dość skomplikowany, nad którym pieczę sprawują osoby z należytymi kwalifikacjami i sporym doświadczeniem branżowym. W innych przypadkach można się spodziewać, że pewne prace zostaną wykonane nieprawidłowo lub z dużym poślizgiem. Podczas prac aranżacyjnych nie możemy zapominać o tym, aby łazienkę można było łatwo utrzymać w czystości. Chodzi tutaj m.in. o bezproblemowe dotarcie do wszelkich zakamarków i czyszczenie poszczególnych urządzeń oraz elementów wyposażenia. Nowoczesne metody projektowania obejmują taki zakres prac, więc nie powinniśmy się niczym martwić. Projektowanie łazienki na pewno sprosta oczekiwaniom wszystkich domowników.
Zapoznanie się z panującymi trendami i programami do projektowania
Każda osoba, która zabiera się za projektowanie łazienek powinna zapoznać się z aktualnie panującymi trendami. Oczywiście jest to również zadanie dla zatrudnionych projektantów wnętrz, którzy na ten temat wiedzą jednak wszystko. Swoją wiedzę przekazują później klientom. Oprócz tego uwaga powinna być skupiona na intuicyjnych programach do projektowania łazienek, dzięki którym większość prac aranżacyjnych można wykonać samemu. Takie programy umożliwiają tworzenie własnych aranżacji. Nie trzeba ich później wprowadzać w życie, ale zawsze można przekazać swoje pomysły projektantom wnętrz, tak aby prace przebiegły ekspresowo i bez żadnych niepotrzebnych niedomówień.
Projektowanie łazienki – kilka słów podsumowania
Przy projektowaniu łazienki należy kierować się własną wygodą oraz funkcjonalnością pomieszczenia. Powinno się w nim znaleźć miejsce na strefę wypoczynkową oraz gospodarczą. Jeśli jest taka szansa, pralka (wraz ze środkami piorącymi) może zostać umiejscowiona w innym miejscu. Projektowanie łazienki można przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą wykwalifikowanego architekta wnętrz. Druga opcja jest dużo korzystniejsza z tego względu, że:
- prace przebiegają sprawniej,
- korzysta się z usług doświadczonych i kreatywnych fachowców, z wieloma pomysłami w głowie,
- uzyskuje się specjalistyczne porady i wskazówki, które mogą pomóc uniknąć ewentualnych błędów.
Punktami, przy których należy zatrzymać się na dłużej są oczywiście: styl łazienki, układ, wybór miejsca i elementów wyposażenia, wielkość czy też ilość punktów poboru wody. Brak doświadczenia może skutkować wieloma ryzykownymi decyzjami, które w wielu przypadkach doprowadzają do tego, że łazienkę trzeba remontować i pojawiają się w niej spore ubytki. Przy okazji nie będzie zbyt funkcjonalna. Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i współpracować z profesjonalnymi projektantami wnętrz, dzięki czemu zyska się gwarancję tego, iż stworzony projekt łazienki będzie optymalny i odpowie na potrzeby wszystkich domowników.