Rośliny to piękne ozdoby, które przykuwają uwagę bogactwem barw i aromatów, całkowicie odmieniając otaczającą je przestrzeń. Niektóre gatunki dobrze rosną na silnie nasłonecznionych balkonach, a inne preferują cień. W zależności od panujących warunków oraz preferencji domowników można uprawiać różne kwiaty, krzewy, drzewka, palmy czy zioła. Najlepiej wybierać takie rośliny, które mogą przez cały rok rosnąć na zewnątrz albo przenieść latem niektóre gatunki z mieszkania. Jakim kwiatom taka przeprowadzka pomaga?
Czy mieszkasz w bloku, czy w domu jednorodzinnym twój balkon może wyglądać świeżo i kolorowo. Piękny wygląd uzyskujemy przede wszystkim dzięki kwiatom, które można umieścić w specjalnych donicach lub hodować w różnego rodzaju pojemnikach. Dobrze dopasowane kwiaty na balkon kwitną przez większość ciepłych miesięcy, upiększając wygląd naszego domu.
Domowe rośliny na balkonie pielęgnacja
Do wyboru masz zarówno rośliny, które dobrze znoszą cień i wilgoć, jak i te, które lepiej rosną w nasłonecznionych miejscach. Balkony i tarasy są zwykle mocno wystawione na słońce, a położone wyżej mogą być bardzo nagrzane i suche. Dlatego do takich miejsc możesz wybrać kwiaty, które lubią słońce i znoszą trudniejsze warunki. Ale nie tylko kwiaty można uprawiać na balkonie. Równie dobrze mogą to być egzotyczne krzewy (np. juka rostrata), wrzosy czy krzewka owocowe.
Bardzo ważną kwestią jest dopasowanie roślin do warunków panujących na danym balkonie. Jeśli znajdą się na nim niewłaściwe krzewy, drzewa lub kwiaty, w najlepszym razie nie zakwitną, a w najgorszym obumrą. Najważniejsze jest usytuowanie balkonu. Najlepsze warunki do uprawy roślin zapewniają balkony umiarkowanie nasłonecznione, które wychodzą na wschód.
Rośliny ustawione na balkonach silnie nasłonecznionych (przede wszystkim wychodzących na południe i na zachód) narażone są na ostre promienie słońca, a co za tym idzie na poparzenia i przesuszenia. Balkony zacienione wychodzą na północ. Zwykle pada na nie światło rozproszone, a przez większą część dnia okrywa cień. Rośliny na balkon zlokalizowany w takiej orientacji mają najtrudniejsze warunki wegetacji, ale jest wiele gatunków, które sobie z tym dobrze radzą. Musimy zapewnić roślinom odpowiednią pielęgnację. Ważne jest regularne podlewanie i nawożenie.
Rośliny z domu na balkon czy warto
Niektóre z naszych roślin uprawianych w domu mogą zostać wyniesione na zewnątrz. Warunkiem jest odpowiednia temperatura powietrza, dlatego najodpowiedniejszym ku temu czasem jest sezon letni. Jeśli zapewnimy roślinom dogodne warunki, będą dekoracją naszego balkonu czy tarasu. Rośliny przenosimy na świeże powietrze dopiero wtedy, gdy pogoda na to pozwala, a warunki są na tyle sprzyjające, że naszym gatunkom nic nie grozi.
Które rośliny można wystawić z domu na balkon
Aby wystawić roślinę z domu na balkon, najważniejsze jest stopniowe działanie. Unikajmy sytuacji, gdy wystawimy rośliny na dwór z dnia na dzień. Potrzeba do tego czasu, cierpliwości oraz zaangażowania. Niektóre tolerancyjne gatunki możemy wystawić już w maju (np. bluszcz pospolity). Z pozostałymi najlepiej wstrzymać się do przełomu maja i czerwca, by zminimalizować ryzyko wystąpienia przymrozków nocą lub nad ranem.
Cały proces zaczynamy od próby oswojenia roślin z nowym środowiskiem. Wystawiamy je na kilka godzin dziennie, następnie chowamy na noc do domu. Dzięki temu rośliny będą mogły przyzwyczaić się zarówno do temperatury, jak i bezpośrednio padających promieni słonecznych. Na początku unikajmy zostawiania ich w pełnym świetle. W przypadku kiepskiej pogody możemy w pierwszym okresie okryć rośliny agrowłókniną.
Przykładami roślin mogącymi przebywać na balkonie czy tarasie są bieluń, róża chińska, kalanchoe, agapant afrykański, fuksja, bugenwilla, azalia, sundaville czy guzmania. Na jaśniejszych balkonach zachodnich lub południowych z możliwością ochrony przed ostrymi promieniami słonecznymi możemy wystawiać palmy, agawy, cytrusy, drzewko laurowe, mirt czy fikusa. Cytrusy i rośliny śródziemnomorskie powinny być latem wystawione na zewnątrz obowiązkowo. Dzięki temu pięknie się rozrastają i są znacznie zdrowsze. Na balkonach wschodnich, a nawet północnych świetnie radzą sobie draceny, zielistki i bluszcze.
Których roślin nie wystawiać na balkon
W sieci spotkamy wielu zwolenników teorii, która mówi, że wszystkie kwiaty można wystawić na dwór. Pod warunkiem, że zapewni im się podobne warunki, jak w mieszkaniu. Jeżeli nie mamy takich możliwości, lepiej pozostawić je w domu.
Nie poleca się raczej wynosić na balkon takich roślin, jak fiołek afrykański monstery, skrzydłokwiatu, diffenbachii, hoi czy epipremnum złocistego. Gatunki te mogą sobie nie poradzić w panujących na zewnątrz warunkach atmosferycznych. Pamiętajmy, że pojawić się może palące słońce, intensywne podmuchy wiatru czy nagłe spadki temperatury. Przestawiania na zewnątrz nie będą dobrze tolerować skrzydłokwiaty, storczyki i domowa paproć.
Jak długo rośliny domowe mogą stać na balkonie
Praktycznie żadne rośliny tropikalne nie są w stanie przezimować na balkonie w naszej szerokości geograficznej. Musimy je po wakacjach wnieść z powrotem do domu. Robimy to w połowie września, ale każdy rok jest inny i dlatego należy kierować się głównie temperaturą na zewnątrz i prognozą pogody.
Przed wprowadzeniem roślin z powrotem do mieszkania należy bardzo dokładnie je obejrzeć i sprawdzić, czy nie wnosimy wraz z nimi szkodników, które mogły by nam się namnożyć w domu i zainfekować pozostałe okazy.