Coraz częściej ludzie marzą o tym, aby mieć dostęp do własnych jajek. W takiej sytuacji potrzebny jest nam odpowiednio zaprojektowany kurnik. Jeszcze do niedawna takie pomieszczenie kojarzyło się z brudem, przykrym zapachem oraz niezbyt estetyczną aranżacją. Z czasem zaczęto od tego odchodzić. Na wsiach pojawiają się eleganckie i wzbudzające zachwyt kurniki. Profesjonalne podejście do projektowania oraz prac budowlanych spodoba się też naszym kurom, które będą miały odpowiednie warunki do znoszenia jaj. Wyjdzie nam to na dobre, ponieważ każdego ranka będziemy mogli udać się po świeże jaja i przygotować z nich pyszne potrawy, np. jajecznicę. Nie mając pomysłu na aranżację kurnika warto postawić na doświadczenie architektów. Każda pomoc specjalisty okaże się strzałem w dziesiątkę.
Projektowanie kurników – jakie są aktualne trendy?
Projektowanie kurników powinniśmy rozpocząć od poznania aktualnych trendów. Jak wiadomo potrafią się one zmieniać z miesiąca na miesiąc, ale w przypadku takich obiektów zmiany nie są na szczęście zbyt dynamiczne. Znajdźmy na rynku architekta i zasiądźmy z nim do przygotowywania finalnego projektu. Przekażmy mu wszystkie swoje wskazówki i na tej podstawie stwórzmy idealne miejsce dla własnych kur. Spokojne życie na wsi jest obecnie pożądanym zjawiskiem, ponieważ w ten sposób możemy odetchnąć od miejskiego zgiełku, hałasu i wielkich korporacji. Wieś jest miejscem, w którym możemy odpocząć, skupić się na sobie oraz szlifować nowe umiejętności.
Hodowla kur to czynność, której trzeba poświęcić nieco więcej czasu, ale może nam dać ogrom satysfakcji. Nic dziwnego, że ludzie są nią zachwyceni i coraz częściej odnajdują w tym zakresie swoje powołanie. Modne kurniki to takie, które:
- przypominają skandynawskie domki dla rybaków,
- są pomalowane na różne barwy i tętnią życiem,
- są ozdobą każdego ogródka.
Warto skupić się na informacji zawartej powyżej. Kurniki można postawić nawet w przydomowym ogródku, nie jest to skomplikowane zadanie. Wystarczy stworzyć optymalny projekt, przygotować podłoże, zakupić materiały i zaangażować w takie prace fachowców.
Niekiedy przechodniom oraz zaproszonym gościom ciężko odróżnić modny kurnik od domku przeznaczonego do dziecięcej zabawy. Coraz bardziej popularną propozycją są kurniki malowane na biało, które wykazują się bogatym poziomem estetyki, innowacyjnością oraz dbałością o detale. Warto pomyśleć o ogrodzeniu takiego pomieszczenia i zabezpieczyć się przed tym, aby kury nie przedostały się na zewnątrz, np. na sąsiednią posesję lub drogę.
Zasadzenie wokół kurników ozdobnych roślinek
Bardzo trafnym rozwiązaniem dla posiadaczy kurników jest zasadzenie wokół nich ozdobnych roślinek. Przeanalizujmy taką kwestię z wybranym projektantem, a następnie zdecydujmy się na zakup roślinek lub ich samodzielne posadzenie. Oczywiście w takim miejscu nie powinien panować przesyt, ponieważ wszystko może zacząć wyglądać niezbyt estetycznie i schludnie. Należy to robić z głową i umiarem. Kurnik może stać się niecodzienną dekoracją naszego ogrodu i doskonałym uzupełnieniem całej posesji.
W takich miejscach warto postawić na rośliny znajdujące się w donicach, które dodają chatkom dla kur uroku i przytulności. Doceni to każdy gość, którego zaprosimy do naszego ogrodu. Zakup dodatkowych roślin może nieco nadwyrężyć nasz budżet, ale całość będzie się prezentowała wspaniale.
Posiadanie kurników – jak to wygląda w praktyce?
Wiele osób marzy o posiadaniu kurnika, jednak trzeba to zbadać pod kątem formalnym. Jeśli mieszkamy na wsi, nie będziemy mieć żadnych problemów z tym, aby posiadać na terenie swojej działki kury. Problemy zaczynają się pojawiać, gdy na co dzień żyjemy w mieście. Wtedy jest to uzależnione od lokalnych przepisów.
W najgorszej sytuacji znajdują się mieszkańcy domów jednorodzinnych, kiedy to często trzeba występować o zgodę pozostałych członków wspólnoty. Cały ten proces może być czasochłonny i pozbawi nas sporo energii. Wiele zależy też od postawy urzędników i naszych sąsiadów. Kury mogą być przecież dostarczycielami przykrych zapachów, a nie wszystkim może to odpowiadać. Warto zbadać sprawę w urzędzie i porozmawiać z sąsiadami jeszcze przed postawieniem kurnika. Uniknie się w ten sposób niepotrzebnych stresów, problemów prawnych i konfliktów z lokalną społecznością. Z kurnika mogą dobiegać rozmaite hałasy, a nie każdy jest na to przygotowany. Ludzie lubią przecież zaznać na terenie swojej posesji odrobiny spokoju i relaksu.
Budowa kurnika – jakie prace należy wykonać?
Przystępując do budowy kurnika musimy zastanowić się nad tym, z której konkretnie opcji chcemy skorzystać. Do wyboru mamy:
- zakup gotowych chatek dla kur,
- postawienie chatki od podstaw.
Sporym ułatwieniem będzie zakup gotowego produktu, ale nie daje to tak dużej satysfakcji, jak własnoręczne działanie. Kompleksowe zestawy ( z wyposażeniem) możemy zakupić już za około tysiąc złotych, a więc dla zainteresowanych osób nie powinien to być zbyt duży wydatek. Jeśli jesteśmy typem majsterkowicza z pewnością nie będziemy chcieli skorzystać z takiej propozycji i wszystkim zajmiemy się samodzielnie lub poprosimy o pomoc fachowców. Musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- na 1 metrze kwadratowym powinny znajdować się maksymalnie 3 kury, aby w kurniku nie było ścisku i kury miały zapewnione odpowiednie warunki do znoszenia jaj,
- zadbajmy o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, która powinna oscylować w granicach 13-16 stopni Celsjusza,
- chatka musi znajdować się powyżej gruntu, na którym stanie (najlepiej 20-30 centymetrów),
- zadbajmy o prawidłowo stworzony wybieg dla posiadanych kur (optymalnie powinno to być około 150 metrów),
- nie stawiajmy kurników na terenach podmokłych.
Dostosowanie się do powyższych zasad sprawi, że postawione przez nas chatki przetrwają latami, a kury poczują się w nich naprawdę przyjemnie i nie będą mieć problemów ze znoszeniem jaj. Do budowy kurników będziemy potrzebować następujących materiałów:
- drewna,
- cegieł,
- pustaków.
Nie powinniśmy decydować się na chatki wykonywane z blachy, ponieważ mogą się zbyt szybko nagrzewać w porze letniej. Nie narażajmy swoich kur na niepotrzebny stres. W razie braku wiedzy ze strony inwestorów zawsze można poprosić o pomoc architektów, którzy znają się na tym dużo lepiej od przeciętnych osób. Kurniki muszą posiadać sprawnie działającą wentylację, dzięki czemu mamy pewność, że nasze kury nie będą chorować. Pamiętajmy o niewielkim oknie oraz wysokiej jakości wywietrznikach. Tak przygotowane chatki okażą się strzałem w dziesiątkę. Co prawda samodzielne działania pochłaniają nieco więcej pieniędzy, ale za to wszystko jest dopracowane do perfekcji. Mamy pewność, że kury poczują się dobrze i nie będą zbyt często chorować.
Odpowiednie oświetlenie i ocieplenie budynku
W kurnikach powinniśmy zadbać o to, aby znalazło się tam odpowiednie oświetlenie. W końcu będziemy chodzić do chatek o różnych porach, a więc musi się tam znaleźć przynajmniej jedno źródło światła. Tym samym zadbamy o własny komfort, ale z pewnością docenią to także kury. Przebywanie w zaciemnionych pomieszczeniach przez wiele godzin dziennie może być dla nich dość stresującym przeżyciem. Nietrudno wtedy o występowanie chorób lub o problemy ze znoszeniem jaj.
Swoją uwagę skupmy także na pracach związanych z ociepleniem budynku. W tym celu wykorzystajmy następujące elementy:
- styropian,
- płyty OSB,
- folię termoizolacyjną.
Dobór odpowiednich materiałów jest uzależniony od naszych upodobań. W razie wątpliwości ostateczną decyzję może podjąć projektant, któremu powinniśmy zaufać. To w końcu on zna się najlepiej na projektowaniu kurników i nie będzie wprowadzał nas w błąd. Takie prace generują co prawda dodatkowe koszty, ale dzięki temu wszystko jest dopracowane na ostatni guzik.
Brak prac docieplających może doprowadzić do tego, że nasze marzenia o posiadaniu kur i świeżych jaj odejdą w zapomnienie. Nie należy ich zlekceważyć.
W większości kurników liczy się estetyka, ekologia i minimalizm
Przy projektowaniu kurników bierze się pod uwagę wiele różnych aspektów, ale przede wszystkim to, aby chatki były kolorowe i żywe. Dzięki temu chętniej się do nich zagląda i nie szpecą naszej posesji. Poza tym skupmy się na trzech podstawowych czynnikach: estetyce, ekologii oraz minimalizmie. Istotne jest to, aby chatki posiadały prostą konstrukcję i minimalistyczne kształty. Odbieganie od tych parametrów może zakończyć się dla zainteresowanych fiaskiem.
Dobrze oświetlone chatki, które będą się charakteryzować bogatymi walorami estetycznymi są dla kur prawdziwym domem, w którym czują się korzystnie i mogą skupić się na znoszeniu jaj. Budowa kurnika będzie uzależniona nie tylko od naszych możliwości finansowych, ale również od dostępnej powierzchni. Im mniejsza posesja, tym mniejsze będą chatki dla naszych kur. Nie powinniśmy stawiać na przepych, ponieważ szybko tego pożałujemy. Trudniej będzie nam sprzątać, a całość po pewnym czasie może nie prezentować się tak okazale, jakbyśmy sobie tego życzyli.
Wybieg dla kur – wszystko musi być zaplanowane i dobrze przemyślane
Wszelkie prace związane z projektowaniem oraz budową kurników muszą być dobrze zaplanowane i odpowiednio przemyślane. Jeśli nie nawiążemy współpracy z architektami możemy zapomnieć o tym, że nasze chatki będą spełniać wszystkie podstawowe funkcje. W końcu powinniśmy też pomyśleć o tym, aby były dekoracją dla naszego domu.
Budowa chatek powinna przebiegać w miejscu, w którym znajdują się wysokie drzewa, tak aby rzucały cień na nasz obiekt. Wybieg musi być być zabezpieczony ogrodzeniem (np. gęstą siatką), dzięki któremu zyska się pewność, iż kury są bezpieczne, a przy okazji jest to gwarancja odrobiny dodatkowego cienia.
Nasze kury muszą być dobrze zabezpieczone nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, ale też przed nadmiernym chłodem, deszczem i wiatrem. Wyżej wspomniana siatka może spełnić takie funkcje, jednak musi być prawidłowo zamontowana. Nie pozostaje nam nic innego, jak poprosić o to zaufanych fachowców. To właśnie oni znają się na tego typu pracach i doprowadzą je do pomyślnego zakończenia. Kurniki będą kompletne i nie będzie brakowało w nich żadnego z istotnych elementów. Pamiętajmy o tym, że kury bardzo szybko się nudzą i chętnie po przygotowanych wybiegach chodzą. W krótkim czasie mogą go „zdewastować”, dlatego konieczne jest realizowanie prac pielęgnacyjnych. Wybiegi muszą być dokładnie sprzątane, a także obsiane (najlepiej wykorzystać do tego mieszankę traw). Problemy z tym mogą mieć głównie osoby starsze, ponieważ trzeba zaangażować w to nieco energii i werwy. Zapewnienie kurom odpowiednich warunków chowu to podstawa sukcesu. W przeciwnym razie nasze działania nie zakończą się niczym dobrym. Nie możemy oszczędzać na zwierzętach, bo pewnego dnia okaże się, że wszystkie wydane dotąd pieniądze zostały wyrzucone w błoto i nie będziemy w stanie ich odzyskać.
Kurniki – jakie spełniają funkcje?
Designerskie kurniki spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim jest to miejsce, w którym kury będą spać. Tyczy się to zwłaszcza okresu zimowego, w którym kury spędzają w swoich chatkach praktycznie całe dnie. Nioski będą odpowiedzialne za składanie jaj. Nie powinniśmy im w tym przeszkadzać, bo rano może się okazać, iż w ich gniazdach niczego nie znajdziemy.
Okres wiosenno-letni przebiega nieco inaczej, ponieważ kury spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, a więc na przygotowanym wcześniej wybiegu. Z racji tego tak ważne jest to, aby starannie go zaprojektować i wykonać wszelkie prace, które zostały wymienione powyżej. Po kilku miesiącach użytkowania można pomyśleć o odmalowaniu kurnika, tak aby nadal wyglądał estetycznie i zadbanie. Nie będzie to dla nas zbyt duży wydatek. Kurnik ma służyć nie tylko zwierzętom, ale też właścicielom posesji, którzy chcą uzupełnić swoje domy i stworzyć z takiego połączenia odpowiednio komponującą się całość. Zadbajmy o to, aby w chatkach dla kur nie panowały:
- przeciągi,
- niskie temperatury (w zimie powinna ona spaść do około 6-7 stopni Celsjusza),
- nieprzychylne warunki do znoszenia jaj (np. wilgoć).
Jak widać kompleksowe prace mogą zająć nawet kilka tygodni chyba, że zdecydujemy się na zatrudnienie fachowców, dzięki którym projektowanie oraz budowa zostaną znacznie przyspieszone. Przygotujmy na to kilka tysięcy złotych, chociaż w przypadku gotowych modeli kurników wydamy dużo mniej pieniędzy. Jak widać wszystkie aspekty trzeba dokładnie przeanalizować, zanim podejmie się jakąkolwiek decyzję.
Jeśli nie uda nam się zadbać o izolację cieplną chatek dla kur powinniśmy pomyśleć przynajmniej o dogrzewaniu kurnika w okresie zimowym. W innym przypadku możemy mieć pewność, że nie zapewnimy sobie świeżych jaj, a nasze kury będą często chorować. Doprowadzenie do takiej sytuacji to najgorsze na co możemy pozwolić, więc należy temu przeciwdziałać. Lepiej wydać na wyposażenie nieco więcej, niż potem żałować, że za późno się zareagowało.
Budowa kurnika – kilka słów podsumowania
Przyszła pora na podsumowanie całego artykułu, w którym możemy znaleźć przydatne informacje na temat budowy kurników. Na samym początku skupmy się na panujących trendach. Równie dobrze inwestorzy mogą sobie pozwolić na minimalistyczne chatki, jak i domki, które będą przypominać skandynawskie aranżacje przeznaczone dla rybaków. Designerskie i innowacyjne podejście do sprawy jest jak najbardziej wskazane. W każdym z tych przypadków zadbamy o wysoki poziom estetyki oraz zatroszczymy się o ekologię. Najbardziej popularne są kurniki malowane na biało, ale kuszącą propozycją są kolorowe domki, które rzucą się w oczy tuż po przekroczeniu furtki prowadzącej do danej posesji.
Kurniki mogą stać się każdego przydomowego ogródka, jeśli zostaną odpowiednio zaaranżowane i wyposażone. Dbajmy o to na każdym kroku, bo w przeciwnym razie straci na tym cała nasza posesja. Wokół chatek dla kur powinny pojawić się ozdobne rośliny, np. w dużych donicach. Doda im to przytulności oraz charakteru. Z budową kurników nie będziemy mieć trudności, gdy żyjemy na wsi. Przebywając w mieście wszystko uzależnione jest od lokalnych przepisów, podejścia naszych sąsiadów oraz rozmów z urzędnikami. Wybierzmy się do nich wraz z fachowcami i porozmawiajmy o tym z naszymi sąsiadami, aby mieć pewność, że nikomu nie będą przeszkadzały wznoszone chatki czy też dochodzące z nich odgłosy.
Do wyboru mamy gotowe lub własnoręcznie (ewentualnie z pomocą fachowców) tworzone chatki. Pierwsza opcja jest korzystniejsza pod kątem finansowym, a druga bardziej uniwersalna. Przy budowie będą nam potrzebne takie materiały, jak: drewno, pustaki oraz cegły. Nie zapominajmy również o ociepleniu, a więc kupmy styropian oraz płyty OSB. W środku powinna panować odpowiednie temperatura: latem 13-16 stopni Celsjusza, a zimą 6-7 stopni. Wybieg powinien mieć około 150 metrów i musi być obsiany mieszanką traw. Na 1 metrze kwadratowym mogą znaleźć się maksymalnie trzy kury. Kurniki wymagają posiadania odpowiedniej wentylacji (wywietrzniki plus niewielkie okno) i nie mogą być stawiane na terenach podmokłych. Powinny być dobrze doświetlone, a do ich wznoszenia nie możemy wykorzystywać blachy (szybko się nagrzewa). Zadbajmy o to, aby w środku nie panowała wilgoć i przeciągi, tym samym kury będą zabezpieczone przed chorobami. Całość powinna być solidnie ogrodzona.