Kiedy pytam ludzi, dlaczego nie mają ogrodu, w odpowiedzi słyszę wiele różnych powodów. Najczęstszym z nich jest brak odpowiedniej ilości miejsca lub bardzo mało dostępnego światła słonecznego. Niektórzy natomiast twierdzą, że po prostu nie mogą utrzymać niczego zielonego przy życiu. Bez wątpienia są to ważne powody utrudniające założenie ogrodu. Jednak nie mają one większego znaczenia w przypadku założenia lasu w słoiku.
Wymagające bardzo mało miejsca, światła słonecznego, a nawet troskliwego dotyku ogrodnika, lasy mchowe są dla wszystkich! Co więcej, są one praktycznie samowystarczalne i można je zbudować z produktów powszechnie występujących w domu. Zachęcamy do przeczytania poradnika, z którego dowiesz się,, jak samodzielnie wykonać las w słoiku, aby w końcu mieć namiastkę ogrodu we własnym domu!
Dlaczego mały las w słoiku?
Las w słoiku to idealny sposób na dodanie odrobiny zieleni do ciasnych pomieszczeń mieszkalnych! Apartamenty, pokoje w akademikach czy też zapasowa sypialnia skorzystają na relaksującym wyglądzie małego lasu w słoiku. Na tym jednak nie koniec! Ponieważ te mikroogrody wymagają bardzo mało światła słonecznego i dobrze rosną w półcieniu, można je umieścić praktycznie wszędzie, co czyni je fascynującymi elementami dekoracyjnymi przy stołach kuchennych, na regałach i komodach Każdy z pewnością będzie mógł cieszyć się domowym lasem w słoiku!
Las w szkle – potrzebne materiały
Jeśli chodzi o samodzielne wykonanie lasu w szkle, istnieje kilka kluczowych materiałów, które będą wymagane. Na szczęście wszystkie potrzebne produkty można nabyć za niewielką cenę lub znaleźć w swoim domu. Do przygotowania własnego lasu w słoiku potrzebne będą następujące rzeczy:
- Słoik- każdy duży, szklany słoik z pokrywką może znaleźć swoje zastosowanie. Rozmiar nie ma znaczenia, ale otwór na górze już tak. Jeśli chcesz często poruszać ogrodem lub wycierać wnętrze szkła, może być potrzebny duży otwór. Słoiki z małymi otworami będą znacznie trudniejsze do ułożenia kompozycji i pielęgnacji, ale nadal są realną i ciekawą opcją. Plastikowe pojemniki mogą być również używane, ale nie zapewniają przejrzystości i komfortu oglądania, które daje las w szklanym naczyniu.
- Żwir lub małe kamyczki – umieszczone na dnie słoika – kamyczki służą jako miejsce odprowadzania nadmiaru wody.
- Węgiel aktywny – podłoże to zapobiegnie gniciu roślin i zapewni filtrowanie wody.
- Mech torfowy – na wierzchu małych kamyków umieszcza się warstwę mchu, aby nie dopuścić do opadnięcia ziemi doniczkowej do warstwy drenażowej.. Warstwa ta odgrywa też inną ważną rolę – przenosi nadmiar wilgoci gromadzony w kamyczkach aż do gleby. Być może nie masz suchego mchu wokół domu, ale prawie każdy sklep zoologiczny sprzedaje go w bardzo niskiej cenie.
- Gleba doniczkowa- jest to ostatnia warstwa, w której zielony mech i rośliny rzeczywiście będą rosnąć. Gleba doniczkowa nie musi być bogata w składniki odżywcze.
- Rośliny – do tej kompozycji najlepiej nadają się nieduże, miniaturowe rośliny lubiące wilgoć i półcień, najczęściej wybierane są bluszcze, skrzydłokwiaty i paprocie.
- Dekoracje – chociaż nie są one potrzebne, to jednak skały, małe gałązki, ozdobne kamienie lub inne elementy dekoracyjne mogą stworzyć ten szczególny akcent, którego szukasz.
Zielony mech do lasu w słoiku
Chociaż można kupić różne mchy do swojego lasu, to naprawdę nie jest to konieczne! Mchy to rośliny powszechnie spotykane w wielu różnych miejscach, jest więc duża szansa, że znajdziesz go w pobliżu swojego domu!
Po zlokalizowaniu odpowiedniej kępy mchu, palcami lub nożem delikatnie unieś mech, zabierając ze sobą odpowiednią porcję pożywki, na której rośnie. Mech i pożywkę można umieścić w zamkniętej torbie z zamkiem błyskawicznym. Kiedy zawartość będzie gotowa, można śmiało zasadzić ją w słoiku. Pobieraj małe kawałki, ponieważ one i tak szybko rozrosną się w Twoim lesie w słoiku!
Jak zrobić i pielęgnować las w słoiku
Po przygotowaniu niezbędnych materiałów,, jesteś gotowy do samodzielnego stworzenia kompozycji i opieki nad swoim lasem. Proces tworzenia lasów w szklanych naczyniach nie jest trudny, a daje wiele radości. Oto jak to zrobić:
- Wyrównaj dno usypane małymi kamyczkami. Aby zapewnić odpowiedni drenaż, dobrze, aby ta warstwa podłoża miała głębokość około 4-6 cm.
- Na tą warstwę połóż węgiel aktywny, a następnie dodaj wysuszony mech.
- Na wierzchu osuszonego mchu ułóż warstwę wilgotnej ziemi doniczkowej. Ponieważ mchy nie mają tradycyjnych korzeni, warstwa gleby nie musi być bardzo gruba – 2 cm gleby będzie wystarczające. Jeśli zależy Ci na walorach dekoracyjnych, możesz stworzyć kilka warstw kolorystycznych, obsypując brzegi szklanego naczynia ozdobnym żwirkiem.
- Po stworzeniu odpowiedniego podłoża, należy je delikatnie uklepać – może być ono równe, pochyłe lub nieregularne – wszystko zależy od Twojego pomysłu.
- Kolejnym i najciekawszym etapem jest sadzenie roślin. Wygląd całej kompozycji zależy od rodzaju roślin umieszczonych w tym zamkniętym naczyniu. Ułóż małe kępki mchu, wybrane rośliny i dekoracje zgodnie z własnym pomysłem.
- Po posadzeniu wszystkich roślin i ostatecznym umieszczeniu dekoracji należy oczyścić słoik i podlać rośliny przefiltrowaną wodą. Ilość wody powinna być dopasowana do wielkości słoika. Kiedy las jest już gotowy, należy zamknąć szklany pojemnik.
- Po podlaniu i zamknięciu następuje etap, w którym rośliny się ukorzeniają i poziom wilgotności ulega stabilizacji. Należy wtedy obserwować las w słoiku – parowanie w środku naczynia jest normalnym zjawiskiem, gdy jednak woda zacznie się intensywnie skraplać na ścianach słoika, należy go na chwilę otworzyć.
- Po okresie aklimatyzacji zjawisko intensywnego parowania powinno znacznie się zmniejszyć. Las w słoiku nie wymaga częstego nawadniania. Podlewać las powinno się dopiero wtedy, gdy zauważymy, że ziemia w słoiku jest sucha.
Bądź kreatywny!
Mówiąc wprost, nie ma już wymówek, przez które nie możesz mieć własnego ogrodu! Lasy w słoiku to zdecydowanie najłatwiejsze w pielęgnacji kompozycje, które nie zajmują dużo miejsca, a stanowią stylową i ciekawą dekorację. Taka oryginalna kompozycja zamknięta w słoiku będzie stanowić wyjątkowy akcent w minimalistycznym wnętrzu.
Przygotuj się, znajdź trochę mchu, kamieni i roślin, a następnie stwórz kompozycję, aby zaaranżować taki ogród, jaki zawsze chciałeś. Do dzieła!