W wielu przypadkach nastawienie prania to dość skomplikowana czynność, zwłaszcza gdy zajmujemy się tym po raz pierwszy. Zdecydowanie najważniejsze jest to, aby dobrze zapoznać się z oznaczeniami na metkach. Pojawiają się tam rozmaite symbole, które trzeba umiejętnie czytać, aby przypadkiem nie uszkodzić swoich ubrań. Często wydajemy na nie pokaźne pieniądze i powinniśmy o nie dbać. Niewłaściwe podejście do kwestii robienia prania może zakończyć się małą katastrofą. Oznaczenia na metkach są bardzo dobrze widoczne. To właśnie dzięki nim nasze ubrania przez długi czas zachowają swój podstawowy kolor, rozmiar oraz kształt.
Oznaczenia na metkach – czemu są tak ważne dla domowników?
Oznaczenia na metkach są ważne dla każdego domownika z jednego prostego względu. Pomagają zadbać o ubrania, dzięki czemu chronimy je przed zniszczeniem i licznymi uszkodzeniami. Szczególną uwagę zwracają na to kobiety. Zdarzają się sytuacje, gdy po zakupieniu nowej bluzki lub spodni decydujemy się na urwanie metki. To bardzo błędne posunięcie, ponieważ w ten sposób nie mamy wglądu do metki i nie wiemy, w jaki sposób prać konkretne ubranie. Ponadto na metkach znajdują się inne ważne informacje, takie jak:
- skład produktu,
- podpowiedzi dotyczące codziennej pielęgnacji.
Producenci dbają o to, aby oznaczenia na metkach były przejrzyste i nikogo nie wprowadzały w błąd. Dzięki nim dowiemy się, które ubrania możemy prać w pralce, a które powinniśmy prać ręcznie. To dość przydatna wiedza, ponieważ nie jesteśmy wtedy zmuszeni do ciągłej wymiany ubrań i sięgania po nowe rzeczy. Okazałoby się to dość uciążliwe dla naszego domowego budżetu.
Na metce znajdziemy istotne informacje na temat temperatury, w jakiej należy prać dane ubrania. Piktogramy informują nas także o tym, jak suszyć konkretny typ odzieży oraz jak ją prasować. Jeśli nie zasięgniemy po taką wiedzę ryzykujemy tym, że nasze ubrania staną się rozciągnięte, uszkodzone czy też skurczone.
Oznaczenia na metkach – z jakimi symbolami spotykamy się na co dzień?
Oznaczeń na metkach jest dość dużo, dlatego warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Taka wiedza może się nam przydać zwłaszcza w trakcie prania, ale też suszenia, pielęgnacji i prasowania kupowanych ubrań. Zazwyczaj mamy styczność z pięcioma różnymi symbolami, a konkretniej z:
- miską z wodą (dotyczy prania),
- kołem (pranie chemiczne),
- trójkątem (wybielanie),
- żelazkiem (prasowanie),
- kwadratem (suszenie).
Takie symbole pojawiają się na metkach we właściwej kolejności. Tym samym producenci zachowują należyty ład i porządek. Najpierw mamy do czynienia z symbolami prania i wybielania. Następnie przechodzimy do suszenia i prasowania, a na końcu mamy styczność z praniem chemicznym.
Oznaczenia na metkach mogą być dość zróżnicowane, więc jak widać wyraźnie warto się z nimi dokładnie zapoznać. Jeśli nigdy nie mieliśmy z nimi do czynienia o poradę możemy poprosić bardziej doświadczoną osobę.
Oznaczenia na metkach – symbole związane z praniem i wybielaniem
Jeśli zastanawia nas to, jakie oznaczenia na metkach pojawiają się w przypadku prania oraz wybielania musimy mieć świadomość tego, iż jest ich naprawdę sporo. Brak jakiejkolwiek wiedzy w tym zakresie może skutkować tym, iż nasze ubrania nie będą bezpieczne i narazimy je na poważne uszkodzenia. Jeśli zauważymy na metce symbol miski z ręką oznacza to, iż dane ubranie musimy wyprać ręcznie. Oczywiście niektóre pralki są wyposażone w specjalny program „pranie ręczne”.
Oto najpopularniejsze symbole na metkach związane z praniem:
- jedna kropka – pranie w temperaturze 30 stopni Celsjusza,
- dwie kropki – temperatura wzrasta do 40 stopni Celsjusza,
- trzy kropki – 60 stopni Celsjusza,
- cztery kropki – 90 stopni.
Jeśli na oznaczenia na metkach pojawią się poziome kreski jest to znak, iż należy zachować szczególną ostrożność. Jedna kreska informuje nas o tym, że należy prać w delikatnym i łagodnym cyklu. Dwie kreski to konieczność zachowania najwyższej ostrożności.
W kwestii wybielania kluczową informacją dla zainteresowanych jest to, że przekreślony trójkąt oznacza zrezygnowanie z wszelkich wybielaczy oraz odplamiaczy. Środki wybielające muszą być odpowiednio dobrane do proszków do prania. Popytajmy o to sprzedawców, którzy na ten temat posiadają bardzo szeroką wiedzę.
Oznaczenia na metkach – symbole związane z suszeniem, prasowaniem i praniem chemicznym
Warto w tym miejscu przejść do oznaczeń na metkach mających wiele wspólnego z suszeniem, prasowaniem oraz praniem chemicznym. Jeśli koło znajduje się w kwadracie możemy bez problemów suszyć pranie w suszarce automatycznej. Niektóre ubrania będziemy musieli suszyć na suszarkach ręcznych, ponieważ nie nadają się do suszenia mechanicznego. Wszelkie informacje na ten temat pojawią się na metkach, dlatego musimy zachować szczególną czujność. Z kolei przekreślony kwadrat z kółkiem znajdującym się w środku informuje nas o tym, że ubrania nie mogą być włożone do suszarki bębnowej. Mając styczność z kółkiem z jedną kropką pranie powinno być suszone w niskiej temperaturze. Przy trzech kropkach ta temperatura może być znacznie wyższa. Poziome linie oznaczają konieczność suszenia ubrań na płasko.
Przejdźmy w tym momencie do prasowania. Przekreślone żelazko mówi nam o tym, że odzieży nie można prasować. Poza tym na metce może znaleźć się symbol żelazka z następującymi kropkami w środku:
- jedna kropka – maksymalna temperatura 110 stopni Celsjusza,
- dwie kropki – 150 stopni Celsjusza,
- trzy kropki – 200 stopni Celsjusza.
Troszkę miejsca należy poświęcić praniu chemicznemu. Takie oznaczenia na metkach są równie istotne. Symbol A oznacza możliwość czyszczenia we wszystkich rodzajach rozpuszczalników. Litera P informuje nas o czyszczeniu na sucho (benzyna, roztwór węglanu), a F to delikatne tkaniny. Z kolei symbol W mówi o tym, że możemy skorzystać z czyszczenia na mokro.
Oznaczenia na metkach – kilka słów podsumowania
Oznaczenia na metkach mogą być bardzo zróżnicowane. Widzimy je na metkach naszych ubrań. Co najważniejsze nie powinniśmy ich od razu ucinać, ponieważ przez to nie mamy wiedzy na temat prasowania, suszenia czy też prania ubrań. Kupowane ubrania, które będą odpowiednio pielęgnowane zachowają swój kolor, kształt i rozmiar.
Na metkach znajdziemy informacje na temat składu produktu lub jego codziennej pielęgnacji. Ponadto znajdują się tam przydatne wskazówki co do prania, prasowania, suszenia, wybielania oraz prania chemicznego. Zainteresowani dowiadują się też, w jakiej temperaturze prać i suszyć konkretną odzież. Miska z wodą dotyczy prania, koło prania chemicznego, trójkąt wybielania, żelazko prasowania, a kwadrat suszenia.
Jeśli na oznaczeniach na metkach pojawi się miska z ręka oznacza to, że ubranie musimy prać ręcznie. Jedna kropka to temperatura do 30 stopni Celsjusza, a cztery oznaczają nawet 90 stopni Celsjusza. Mamy też styczność z kreskami. Jedna to delikatny i łagodny cykl, a dwie to zachowanie szczególnej ostrożności. Przekreślony trójkąt mówi o tym, że musimy zrezygnować z wybielaczy i odplamiaczy.
Koło w kwadracie to symbol suszenia w suszarkach automatycznych. Poziome linie dają nam niezbędną wiedzę na temat tego, że ubrania powinny być suszone na płasko. Przekreślone żelazko zakazuje nam prasowania ubrań. Z kolei jedna kropka w żelazku to maksymalna temperatura 110 stopni Celsjusza, a trzy to nawet 200 stopni Celsjusza. Symbol A to pranie chemiczne w dowolnym rozpuszczalniku, P to czyszczenie na sucho, W na mokro, a F oznacza delikatne tkaniny.