Rośliny wrzosowate stanowią bardzo rozległą i różnorodną grupę roślin. Ich ogromną zaletą jest różnobarwność, która sprawia, że znakomicie sprawdzają się one jako rośliny dekoracyjne w naszym ogrodzie. Czym są, jakie wyróżniamy ich rodzaje i jak możemy je wykorzystać? Odpowiadamy.
Czym są rośliny wrzosowate?
Rośliny wrzosowate uważane są za jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Należą one do rzędu wrzosowców, który na naszych obszarach reprezentowany jest przez 4 rodziny. Wśród nich najpiękniejszymi są bez wątpienia właśnie rośliny wrzosowate i rośliny bażynowate. Te pierwsze występują głównie w formie krzewów, krzewików, a czasem nawet niewielkich drzewek.
Piękno roślin wrzosowatych opiera się przede wszystkim na ich kwiatach. Mogą posiadać one wiele kształtów, barw i wielkości. Różnią się także okresem kwitnięcia. Duży wybór roślin wrzosowatych zapewnia szkółka krzewów ozdobnych. Przed zakupem należy wiedzieć, że istnieje ich wiele odmian i warto wybrać je tak, by idealnie komponowały się z naszym ogrodem.
Jakie wyróżniamy rodzaje roślin wrzosowatych?
Głównym kryterium podziału roślin wrzosowatych jest dekoracyjność. W ten sposób możemy wyróżnić kilka gatunków. Pierwszą grupą są rośliny o kwiatach ozdobnych. Wśród nich wymienić można różaneczniki i wrzosy. Istnieją także krzewy o ozdobnych owocach. Do tej grupy zaliczyć należy między innymi golterię pełzającą i golterię chilijską.
Istnieją także odmiany roślin wrzosowatych o jadalnych owocach, które nadają się na przetwory. Są to np. borówka wysoka, żurawina wysokoowocowa i borówka brusznica. Innym typem tego typu roślin są te wyróżniające się różnymi kolorami liści. Można je dobrać w zgodzie z własnymi preferencjami. Warto wiedzieć, że przyrosty roślin wrzosowatych także występują w różnych barwach.
Gdzie możemy wykorzystać rośliny wrzosowate?
Możliwości wykorzystania tej grupy roślin jest naprawdę wiele. Bardzo często są one stosowane na wszelkiego rodzaju wrzosowiskach. W tym wypadku najlepszym wyborem będą wrzośce oraz odmiany wrzosu pospolitego. Innym pomysłem na wykorzystanie wrzosów jest stworzenie ogrodu naturalistycznego. Świetnie sprawdzą się tutaj różaneczniki i azalie.
Rośliny wrzosowate można także zasadzić w miejscach zacienionych, gdyż dobrze radzą sobie z mniejszym dostępem do światła. Dobrze skomponują się także w połączeniu z roślinami iglastymi. Warto je także wykorzystać do tworzenia ogródków skalnych i alpinariów o kwaśnym odczynie podłoża. Kwiaty roślin wrzosowych można także wykorzystać do dekoracji wnętrz.