Korzystanie z darmowych programów do projektowania wnętrz jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Wszystko to z tego względu, iż dzięki takim programom możemy zająć się projektowaniem samodzielnie lub po prostu spróbować swoich sił w tej kategorii. Jeśli pójdzie nam dobrze, jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy na inwestowaniu w fachowców. Oczywiście duże znaczenie będzie miało to, czy poprawnie obsługujemy konkretnie program i na jakim poziomie znajdują się nasze aktualne umiejętności. Im więcej treningu, tym lepsze efekty da się uzyskać. Kluczowe jest również dobranie odpowiedniego programu do projektowania wnętrz zwłaszcza, że na rynku pojawia się ich coraz więcej. Stworzony ranking pomoże nam podjąć ostateczną decyzję i wybrać takie rozwiązanie, które sprosta naszym oczekiwaniom.
Darmowy program do projektowania wnętrz – na czym się skupić?
Przy wyborze darmowego programu do projektowania wnętrz zachwyci nas oczywiście to, że za skorzystanie z takiego programu nie zapłacimy żadnych pieniędzy. Jak wskazuje nazwa programy są całkowicie darmowe, więc wystarczy je wynaleźć i następnie je przetestować. Opłacalnym krokiem jest znalezienie wielu różnych programów i zapoznanie się z ich najmocniejszymi stronami. To na tej podstawie będziemy podejmować finalną decyzję, dzięki której projektowanie wymarzonego wnętrza przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Darmowe programy do projektowania wnętrz muszą być:
- wygodne w użytkowaniu,
- przejrzyste,
- w pełni funkcjonalne (zawierać w sobie wszystkie najważniejsze punkty i funkcje).
Jeśli mamy jakiekolwiek doświadczenie z projektowaniem wnętrz, takie programy okażą się dla nas prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Nie będziemy musieli sięgać po specjalistów i tym samym zostawimy więcej pieniędzy w swoim domowym budżecie. Na pracach projektowych nie powinniśmy jednak nigdy oszczędzać, przecież chodzi tutaj o zaprojektowanie całego mieszkania lub domu, ale też poszczególnych pomieszczeń. Wszystko musi być dopracowane do perfekcji.
5. Live Interior 3D Free
Na piątym miejscu w prezentowanym rankingu znajduje się darmowy program do projektowania wnętrz o nazwie Live Interior 3D Free. To rozbudowana propozycja, która spodoba się zwolennikom samodzielnego projektowania. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się przetestować ten program i poleca to swoim znajomym. Program ten jest dedykowany przede wszystkim dla tych osób, które lubią pracować na co dzień na ekranach dotykowych. Bez większych trudności przygotujemy z jego pomocą:
- dwuwymiarowe plany mieszkań,
- dwuwymiarowe plany budynków.
Tego typu darmowe programy do projektowania wnętrz umożliwiają skorzystanie z trójwymiarowego podglądu, co jest znacznym ułatwieniem dla osób, które lubią zwracać uwagę na detale. Stworzy się w ten sposób rozmaite wizualizacje z wykorzystaniem różnorodnych tekstur czy też oświetlenia i warunkami atmosferycznymi, które mogą panować za oknem. Jak widać funkcjonalność programu jest dobrze dopracowana. Co za tym idzie coraz większa grupa osób decyduje się na skorzystanie z tej propozycji.
Meble oraz elementy wchodzące w skład wyposażenia wnętrz można projektować w trybie 2D, jednak uzyskuje się do nich widok w trybie 3D (w czasie rzeczywistym). Perspektywa projektowanego obiektu może być dowolnie zmieniana, więc warto skorzystać z takiej propozycji, aby mieć pewność, że nasze dotychczasowe działania są kompletne i nie zawierają w sobie żadnych zaniedbań.
Popularność darmowych programów do projektowania wnętrz bierze się głównie stąd, że znacznie usprawniają prace projektowe, a poza tym pozwalają nam zaoszczędzić ogromne pieniądze, które możemy później przeznaczyć np. na budowę domu lub też jego wykończenie. Atutem programu Live Interior 3D Free jest niezwykle intuicyjny interfejs. Nie musimy przejmować się tym, że do tej pory nigdy na nim nie pracowaliśmy. Nie jest to żadne utrudnienie, ponieważ w dowolnym momencie można to zmienić, a program pomoże nam na każdym kroku. Kolejną zaletą jest bogata baza obiektów oraz materiałów, których jest około 3 tysiące. Znajdziemy wśród nich m.in. meble, rośliny doniczkowe czy też tekstylia. Zainteresowani powinni jednak wiedzieć, że z programu nie można skorzystać w polskiej wersji językowej. Oprócz tego w darmowej wersji można napotkać na pewne ograniczenia.
4. SketchUp Make
SketchUp Make to bardzo popularny darmowy program do projektowania wnętrz, który może zachwycić najbardziej wymagające osoby. Dostępny w polskiej wersji językowej, a poza tym znacznie wspomaga proces modelowania budynków i najprostszych brył. Jeśli ktoś chciałby popracować nad swoimi umiejętnościami, taka propozycja w pełni go usatysfakcjonuje. Oczywiście w pierwszej kolejności należy się skupić na wykonaniu kilku istotnych ćwiczeń, dzięki którym program odkryje przed nami wszystkie swoje tajemnice. Dopiero później można przejść do testowania bardziej zaawansowanych opcji. Z jego pomocą przygotujemy modele i projekty:
- mebli,
- sprzętu AGD,
- elementów dekoracyjnych,
- elementów wyposażenia wnętrz.
Program pozwala nam na realizowanie kompleksowych działań, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że znajduje na polskim rynku tak wielu różnych zwolenników. Jego plusem jest także bardzo szeroka biblioteka gotowych projektów, więc wypada się z nimi nieco dokładniej zapoznać. Mamy w ten sposób większe szanse na to, że program do projektowania wnętrz podsunie nam pod nos gotowe rozwiązania, które wystarczy wdrożyć w życie.
Darmowy program do projektowania wnętrz SketchUp Make pozwala nie tylko na modelowanie, ale również na przeprowadzanie rozmaitych modyfikacji. Dodatkowym atutem są szablony, z których można korzystać podczas projektowania. Tym samym praca jest znacznie ułatwiona. Szablony obejmują wiele płaszczyzn, a mianowicie:
- projekty urbanistyczne,
- projekty architektoniczne,
- ogrody,
- scenografie.
Jak widać kluczem do sukcesu jest umiejętne przetestowanie programu, co powinno nam przynieść wiele dobrego. Obsługa programu jest bardzo intuicyjna, więc poradzą sobie z tym nawet te osoby, które nigdy wcześniej na nim nie pracowały i nie mają takiego doświadczenia. Modele, które stworzy się w programach można bez większych problemów poddawać dalszym obróbkom i pokazać je zaufanym znajomym lub wykwalifikowanym specjalistom. Program ten ma też swoje minusy, a więc darmowa wersja jest nieco okrojona w porównaniu z płatną, a oprócz tego rendery pomieszczeń są mało realistyczne.
3. Roomstyler 3D home planner
Ranking powoli zbliża się ku końcowi, a na trzecim miejscu plasuje się program Roomstyler. To opcja przeznaczona dla użytkowników, którzy nie lubią instalować wybranych programów w systemie, a wolą korzystać z nich poprzez aplikację web. Z darmowego programu do projektowania wnętrz można korzystać praktycznie na każdej przeglądarce, a więc nie napotykamy w tym zakresie na jakiekolwiek ograniczenia. Powinno to zadowolić przede wszystkim bardziej wymagające osoby.
Roomstyler to program charakteryzujący się prostą obsługą oraz niezwykłą funkcjonalnością i rozbudowanymi możliwościami. Praca z programem jest przejrzysta, efektywna i przynosi nam ogromną satysfakcję. Na samym początku będziemy musieli wybrać interesujący nas układ pomieszczeń. Nie zajmie nam to dużo czasu. Do wyboru mamy szereg różnych szablonów. Oczywiście w dowolnym momencie możemy stworzyć własne, jeśli posiadamy tylko takie umiejętności.
Aranżowanie pomieszczeń jest banalnie proste w realizacji, ponieważ wystarczy zdecydować się na przeciąganie poszczególnych elementów, a następnie upuszczanie ich we właściwe miejsce. Tak robimy m.in. z meblami, dekoracjami czy też różnymi akcesoriami. Biblioteka aplikacji web jest bardzo szeroka, a więc pozwala nam na przeanalizowanie różnych możliwości i uzyskanie dodatkowych informacji o produktach, które chcemy wykorzystać we własnych projektach. Dokonywane zmiany mogą być przez nas analizowane w widoku 3D. Program ten ma wiele zalet, a mianowicie:
- jest dostępny w wersji online i nie trzeba za niego płacić,
- ma bardzo szeroką i rozbudowaną bibliotekę,
- jest łatwy w obsłudze,
- działa na każdej popularnej przeglądarce internetowej.
Oczywiście jak to w życiu bywa nie wszystko jest tak piękne, na jakie wygląda. Program nie dostarcza nam polskiej wersji językowej, co może być dość dużym utrudnieniem zwłaszcza dla nieco starszych osób. Poza tym dostępny render jest dość niskiej jakości.
2. Autodesk Homestyler
Jednym z programów, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest Homestyler. To uznana opcja wśród wszystkich ekspertów i początkujących projektantów, więc bliższe zapoznanie może nam przynieść wymierne korzyści. Darmowy program do projektowania wnętrz można łatwo obsługiwać, a poza tym daje nam coraz szersze możliwości. Homestyler to gwarancja:
- projektowania pojedynczych pomieszczeń,
- aranżacji całych poziomów oraz domów,
- aranżacji otoczenia, które znajduje się wokół projektowanego domu.
Jak widać program zachwyci nawet największych sceptyków. Praca na nim daje dużą satysfakcję i znacznie rozwija dotychczasowe umiejętności. Nic dziwnego, że tak wiele osób się do niego przekonuje zwłaszcza, że nie trzeba za to płacić. W aplikacji znajdziemy wiele rozbudowanych narzędzi, z którymi nie będziemy mieć jednak większych trudności. Wystarczy podstawowa wiedza, aby poznać ich wszelkie tajniki.
Interfejs jest niezwykle przyjazny, ponieważ umożliwia zainteresowanym przeciągać i upuszczać wybrane elementy. To najprostsze rozwiązanie, na które możemy się zdecydować. Takie darmowe programy do projektowania wnętrz pozwalają nam na tworzenie dodatkowych rysunków oraz ścian. W ten sposób możemy sprawdzać poszczególne pomysły i na samym końcu zdecydować się na jeden konkretny, który najbardziej przypadnie nam do gustu.
Homestyler to precyzyjnie stworzony program, dzięki któremu nasz projekt możemy podejrzeć w trybie 3D (w czasie rzeczywistym). W ten sposób można poddać go rzetelnej ocenie i pokazać profesjonalistom lub bardziej doświadczonym znajomym. Możemy także „chodzić” po zaprojektowanych wnętrzach, wykorzystując do tego najprostszą sekwencję klawiszy. Oznacza to, że rozejrzymy się po wnętrzu i sprawdzimy czego konkretnie w nim brakuje. Plusy takiego programu to:
- wiele narzędzi, zarówno dla osób początkujących, jak i znacznie bardziej zaawansowanych,
- duża biblioteka, która jest podzielona na różne segmenty,
- możliwość „chodzenia” po stworzonych wnętrzach i oceniania ich w czasie rzeczywistym.
Na uwagę zasługuje jednak słabej jakości render oraz to, że z tak ciekawego programu nie można aktualnie korzystać w polskiej wersji językowej.
1. pCon.planner
Jeśli chodzi o darmowe programy do projektowania wnętrz absolutnym numerem jeden na rynku jest program pCon.planner. Jest doceniany zarówno przez amatorów, jak i zawodowców. Praca na nim jest prawdziwą przyjemnością oraz może doprowadzić do tego, że poziom naszych umiejętności znajdzie się na zdecydowanie wyższym pułapie, niż jeszcze kilka tygodni temu. Program pozwala zainteresowanym na kompleksowe zajęcie się aranżacją wnętrz. Można być pewnym, że w bardzo krótkim czasie stworzy się niepowtarzalne wnętrza, w których będzie można później zamieszkać.
Program daje nam ogromną szansę na modyfikowanie:
- ścian,
- okien,
- drzwi.
Projektowanie jest ułatwione i można zaangażować w to nieco młodsze osoby, którym sprawi się dużo radości. Powinniśmy mieć na uwadze to, że nie będzie problemów z wykonaniem profesjonalnej dokumentacji technicznej. Narzędzia konstrukcyjne dają nam możliwość tworzenia obiektów i edytowania ich w trybie 3D.
Nie da się ukryć, że pCon.planner to prawdziwy strzał w dziesiątkę, dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość powinniśmy skorzystać z tej opcji. Wyjdzie to nam na dobre. Do dyspozycji mamy również wiele dodatkowych narzędzi, które można swobodnie połączyć z programem, m.in. do konfigurowania mebli. To znaczne ułatwienie, ponieważ tym samym projekty będą kompletne.
Atutem opisywanego programu jest rozbudowana i stale aktualizowana biblioteka gotowych projektów. Co istotniejsze można ją powiększać o własne modele, więc warto je tworzyć i mieć wpływ na to, jak wygląda finalna wersja biblioteki. Zainteresowanych powinien zadowolić fakt, że w programie znajdują się silniki renderujące. Tym samym jesteśmy w stanie tworzyć fotorealistyczne wizualizacje wnętrz. Udostępniana jest także nowoczesna panorama wnętrz w wersji 360 stopni.
Na szczególną uwagę w programie pCon.planner zasługują z pewnością takie elementy, jak:
- brak jakichkolwiek opłat za korzystanie z programu,
- uniwersalność, ponieważ z programu mogą korzystać osoby początkujące, jak i zaawansowane,
- ogromna biblioteka gotowych projektów 3D,
- intuicyjna obsługa,
- możliwość skorzystania z publikacji wizualnej online w wersji 360 stopni,
- wiele narzędzi konstrukcyjnych i bezproblemowe tworzenie własnych modeli.
Jak widać taki darmowy program do projektowania wnętrz powinien zadowolić praktycznie każdą osobę, która po niego sięgnie. Jedynym jego minusem jest to, że korzystać można z niego wyłącznie na Windowsie.
Darmowe programy do projektowania wnętrz – Podsumowanie
Ranking zasługuje oczywiście na kilka słów podsumowania. Skupmy się na tym, jaki program powinniśmy wybrać w pierwszej kolejności. Będzie to całkowicie uzależnione od naszych potrzeb oraz aktualnych umiejętności. Jeśli czujemy się pewnie i chcemy przystąpić do tworzenia nieco bardziej rozbudowanych projektów z wykorzystaniem ciekawych narzędzi konstrukcyjnych, optymalną opcją będzie dla nas program pCon.planner.
Oprócz tego zainteresować mogą nas takie programy jak Homestyler oraz Roomstyler. Wszystkie wskazane programy mają swoje zalety i możemy mieć pewność, że znajdziemy w nich sporą listę gotowych projektów. Biblioteki są dopracowane, a jeśli tylko chcemy możemy popracować nad swoimi umiejętnościami i przystąpić do wykonywania samodzielnych projektów. Stajemy przed szansą tworzenia pojedynczych pomieszczeń, ale też całych domów, a nawet otoczenia, które znajduje się wokół takich nieruchomości.
Darmowe programy do projektowania wnętrz mają szerokie grono odbiorców, ponieważ nie trzeba za nie płacić, a ułatwia nam to pracę nad tworzeniem wymarzonych domów i wnętrz. Jeśli ktoś posiada nieco mniejsze umiejętności, na samym wstępie powinien przetestować takie programy, jak: Live Interior 3D Free oraz SketchUp Make. Z większości wspomnianych darmowych programów do projektowania wnętrz nie można obecnie korzystać w polskiej wersji językowej, ale nie powinno to być żadnym ograniczeniem. Poszczególne funkcje są tak przejrzyste i dokładnie opisane, że bez problemów je znajdziemy i wdrożymy nasze pomysły w życie. W razie jakichkolwiek problemów możemy skorzystać z ogólnodostępnych poradników lub też po prostu poprosić o pomoc fachowców. Pewne jest oczywiście to, że takie programy przyspieszą pracę nad stworzeniem domu marzeń i rozpoczęciem jego budowy, więc nie warto ich unikać. Skorzystanie z powyższego rankingu może pomóc podjąć ostateczną decyzję mniej zdecydowanym osobom.