Jak zaprojektować instalację sprężonego powietrza? O czym trzeba pamiętać, projektując instalację sprężonego powietrza. Jakie są klasy czystości sprężonego powietrza? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.
Pracujesz w branży spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej czy przemyśle elektronicznym i wykorzystujesz w swoim przedsiębiorstwie sprężone powietrze? Jak zaprojektować instalację sprężonego powietrza? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Jak zaprojektować instalację sprężonego powietrza?
Interesuje Cię projektowanie instalacji sprężonego powietrza, ale właściwie nie wiesz, od czego zacząć? Warto już na początku pamiętać, aby nie oszczędzać na instalacji rurociągów. Jeśli zależy Ci na energooszczędnych rozwiązaniach, dokładnie przeanalizuj zapotrzebowanie swojego przedsiębiorstwa na sprężone powietrze. Weź pod uwagę nie tylko jego ilość, ale i jakość, ciśnienie oraz zużycie w konkretnym czasie. Nie opłaca się sprężać powietrza na przykład do 10 bar, jeśli w maszynie będzie ono redukowane do mniejszej wartości.
Ponadto specjaliści podkreślają, aby w instalacjach sprężonego powietrza wykorzystywać gładkie rury. Dlaczego? Dzięki temu zminimalizujesz tarcie, które z reguły generuje spore straty. Poleca się także, aby stawiać zbiorniki sprężonego powietrza w pobliżu maszyn i urządzeń, które w szybkim czasie będą potrzebować większej jego ilości, a nie na końcu samej instalacji.
Dobór filtrów sprężonego powietrza
Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo zaprojektować instalację sprężonego powietrza, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców. Szczególnie że dla czystości powietrza kluczowe znaczenie ma nie tylko jakość wykonania, ale właśnie projekt. Należy zatem wybrać odpowiednie filtry sprężonego powietrza, zastanowić się nad optymalną długością instalacji i nad stanem mechanicznym oraz nad wydajnością. To może sprawiać problemy, dlatego polecamy skorzystać z usług firmy zajmującej się projektowaniem instalacji sprężonego powietrza.
Na czym polega określenie klasy czystości? Standard ISO 8573 1
Po co właściwie wykonuje się pomiary sprężonego powietrza? Głównym celem takiego procesu jest określenie ilości ewentualnych zanieczyszczeń, które mogą występować w sprężonym powietrzu. Ilość tych cząsteczek to ważny parametr, który ocenia czystość gazu. Klasę czystości sprężonego powietrza określa się według standardu ISO 8573-1, wykorzystując na przykład przenośny laserowy licznik cząstek. Po wykonaniu pomiaru otrzymuje się kompleksowe sprawozdanie, które obejmuje nie tylko wyniki, ale i dane surowe oraz kopię świadectwa kalibracji narzędzia, które zostało wykorzystane do przeprowadzenia badania. A zatem, jeśli chcesz potwierdzić, że sprężone powietrze spełnia wymagania GMP czy innych systemów jakościowych, koniecznie zleć przeprowadzenie pomiarów odpowiedniej firmie.
W razie problemów z dobraniem filtrów sprężonego powietrza lub wątpliwości związanych z tym, czy antybakteryjne filtry sprężonego powietrza sprawdzą się w praktyce, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Wiele dodatkowych informacji (na przykład określenie klasy czystości lub opis przygotowania sprężonego powietrza) można znaleźć na wspomnianych stronach. Jak widać dla danej aplikacji zanieczyszczenia olejowe można łatwo obliczyć, jeżeli korzysta się ze sprawdzonych klas czystości.