Higieniczne, bezpieczne warunki pracy decydują o efektywności pracowników, jednocześnie redukując ilość wypadków w zakładzie. Przestrzeganie zasad BHP wymaga natomiast odpowiedniego podejścia zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracowników. Właśnie dlatego warto wdrożyć proste rozwiązania, dzięki którym zachowanie higieny będzie znacznie prostsze. Które z nich opłaca się wprowadzić w pierwszej kolejności? Niżej podpowiadamy.
Regularne sprzątanie pomieszczeń
Czystość i schludny wygląd świadczą o firmie, ale pozwalają również zachować wyższy poziom higieny. Wbrew pozorom regularne czynności porządkowe są potrzebne w każdym przedsiębiorstwie. Codzienne sprzątanie przychodni i szpitali, biurowców czy hal produkcyjnych powinno być priorytetem pracodawców. W niektórych przypadkach jest to konieczne nawet kilka razy dziennie. Sprzątając, pozbywamy się zabrudzeń, ale również bakterii, wirusów czy innych drobnoustrojów. Bytując w pomieszczeniach, są w stanie przenosić się na ludzi, powodując różnego rodzaju choroby. Pracownicy tracą zdrowie, natomiast pracodawca musi znaleźć zastępstwo na czas ich nieobecności, co nie zawsze jest łatwe.
Jak często i kto powinien sprzątać pomieszczenia?
Utrzymanie porządku w zakładzie pracy to jeden z obowiązków pracodawcy, jednak może on oddelegować go osobie trzeciej. Najczęściej jest to pracownik porządkowy, ale coraz więcej firm korzysta z usług zewnętrznych. Na stronie https://wikami.com.pl/firma-sprzatajaca-cennik/ można zapoznać się z przykładowym cennikiem, przekonując się, że jest to bardziej opłacalne, niż zatrudnianie na etat.
Sprzątanie pomieszczeń powinno odbywać się przynajmniej raz dziennie, a w niektórych przypadkach nawet częściej – wiele zależy od ich przeznaczenia i specyfiki czynności w nich przeprowadzanych. Za utrzymanie czystości w miejscu pracy pośrednio odpowiedzialny jest również pracownik. Powinien on przede wszystkim uporządkować rzeczy, z których korzysta oraz zadbać o to, aby było w nim jak najmniej rzeczy prywatnych. Pracodawcy chętnie wprowadzają politykę clean desk, której celem jest pozostawienie na biurku jedynie najpotrzebniejszych akcesoriów.
Wytyczenie procedur i reguł obowiązujących w zakładzie
Zwiększenie bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy powinno odbywać się poprzez wytyczenie procedur i reguł obowiązujących w zakładzie. Pracownicy nie zawsze są świadomi, jak należy postępować w konkretnych przypadkach. Wiele rozwiązań, które wdrożono lata temu, zdezaktualizowało się. Warto więc przejrzeć regulaminy pracy, a w razie potrzeby napisać je na nowo. Trzeba też wskazać, że postępowanie niezgodnie z procedurami może być obarczone karą w postaci odebrania premii czy nawet nagany. Jest to szczególnie istotne tam, gdzie zachowanie bezpieczeństwa stanowi priorytet, np. na terenie hal produkcyjnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownicy muszą co pewien czas odbywać szkolenia BHP, w zależności od zajmowanego stanowiska. Niemniej jednak szkolenia często odbywają się jedynie w teorii, podczas gdy powinny stanowić cenne źródło wiedzy i praktycznych umiejętności. Warto też przeszkolić pracowników z obsługi nowego urządzenia, jeśli takowe wprowadzamy do firmy.
Środki, zwiększające poziom higieny
W każdym zakładzie pracy powinny znaleźć się:
- kubły do segregacji odpadów,
- środki do dezynfekcji,
- rękawiczki ochronne,
- rolety albo zasłony utrudniające promieniom słonecznym dostęp do pomieszczenia.
Wpływają one nie tylko na komfort pracy, ale i bezpieczeństwo oraz higienę. Pracownicy często nie sprzątają po sobie, gdyż nie mają do dyspozycji środków odkażających ani rękawiczek, które są pomocne m.in. w trakcie czyszczenia ekspresu do kawy. Z pozoru błahe i proste rozwiązania mogą sprawić, że w naszym zakładzie zrobi się znacznie czyściej. Higienę cenią sobie nie tylko klienci, ale również pracownicy, którzy chcą wykonywać obowiązki w sprzyjających warunkach. Oczywiście, ich drobne czynności porządkowe nie zastąpią fachowego sprzątania, ale pozwolą zadbać o czystość w miejscach, do których pracownicy sprzątający nie zaglądają co chwilę.
Artykuł partnera.