Malowanie rozmaitych powierzchni większości z nas kojarzy się głównie z używaniem pędzli lub wałka malarskiego. Tymczasem istnieje inny, znacznie wydajniejszy i szybszy sposób na pokrywanie farbą lub lakierem ścian, mebli czy innych sprzętów użytku domowego. Metoda ta polega na malowaniu natryskowym z użyciem agregatu malarskiego. Zobacz, jak działają agregaty malarskie i kiedy warto je wykorzystywać!
Agregat malarski — czym jest oraz jak działa
Agregaty malarskie są to urządzenia przeznaczone do nanoszenia rozmaitych powłok malarskich i lakierniczych w sposób natryskowy. Ich zasada działania jest bardzo prosta: pobierają i sprężają farbę, a następnie przetłaczają ją pod wysokim ciśnieniem, tworząc mgiełkę. Dzięki temu proces malowania natryskowego jest znacznie szybszy i wydajniejszy od nakładania powłok ręcznie, wałkiem lub pędzlem. Ponadto mamy pewność, że farba pokryje każdy trudno dostępny dla wałka i pędzla zakamarek.
Agregaty malarskie — najpopularniejsze rodzaje
Na rynku możemy znaleźć różne agregaty malarskie. Głównie dzieli się je ze względu na metodę podawania preparatów. Wyróżniamy:
Agregaty tłokowe
Cechuje je spora wydajność (nawet 6 litrów na minutę), dzięki czemu można używać ich do naprawdę gęstych substancji i mas.
Agregaty membranowe
Urządzenia te nie są tak wydajne, jak tłokowe, jednak w zupełności wystarczą do nakładania lekkich farb i lakierów na małych i średnich powierzchniach. Ponadto są tańsze.
Agregaty hydrodynamiczne
Ich metoda działania opiera się na sprężaniu farby bez wykorzystania powietrza w specjalnym zbiorniku.
Sprężarki pneumatyczne
Do rozpylenia farby wykorzystują siłę powietrza. Mogą być używane jedynie do rzadkich preparatów.
Jakie powłoki można nakładać za pomocą agregatów malarskich?
Za pomocą agregatów malarskich można szybko i dokładnie nałożyć na wszelkie powierzchnie m.in. farby emulsyjne, akrylowe, lateksowe, lakiery czy bejce. Niektórych modeli agregatów malarskich, dzięki odpowiedniej konstrukcji tłoka, można również użyć do gęstszych substancji, np. mas bitumicznych czy gładzi szpachlowych.
Zasady malowania natryskowego
Aby agregat malarski należycie spełnił swoje zadanie, powinniśmy przede wszystkim nauczyć się z niego korzystać. Na szczęście używanie go nie należy do rzeczy trudnych.
Na początku zapoznajmy się z instrukcją obsługi urządzenia i bezwzględnie zastosujmy się do zawartych w niej wskazówek producenta. Następnie przygotujmy agregat i napełnijmy zbiornik odpowiednio przygotowanym preparatem. Po włączeniu urządzenia wykonajmy próbę na powierzchni testowej.
Malowanie wykonujemy płynnymi ruchami, trzymając pistolet malarski w odległości ok. 20 cm od powierzchni. Należy dbać o to, aby nie pozostawiać strumienia zbyt długo w jednym miejscu, jak również starać się nie przerywać wykonywanej czynności. Pozwoli to uniknąć zacieków i niedomalowanych fragmentów.
Po zakończonym malowaniu musimy bezwzględnie zadbać o oczyszczenie sprzętu z resztek farby. Wykonujemy to za pomocą wody lub rozpuszczalnika, w zależności od charakteru używanego przez nas preparatu.
Czy agregat malarski nadaje się do malowania ścian?
Wiele osób zastanawia się, czy agregatem można pomalować ściany wewnątrz domu. Odpowiedź brzmi: oczywiście, że można! Agregaty malarskie nadają się do wszelkich powierzchni i sprzętów, m.in.:
- ścian i sufitów,
- paneli drewnianych,
- elementów metalowych (np. barierki, ogrodzenia, części mebli i urządzeń),
- karoserii,
- powierzchni nierównomiernych, strukturalnych bądź chropowatych.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu agregatu do malowania natryskowego?
Jeśli nie wiemy, który agregat malarski wybrać, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy go używać.
Do malowania małych powierzchni, np. ścian w niewielkich pomieszczeniach lub mebli w zupełności wystarczy agregat membranowy. Natomiast jeśli szukamy urządzenia do użytku profesjonalnego, tj. malowania sporych powierzchni lub nakładania gęstych substancji, lepszym wyborem będzie agregat tłokowy, zapewniający znacznie wyższą wydajność urządzenia.
Ponadto warto zwrócić uwagę na to, jakie parametry posiada dany agregat, tj:
- pojemność zbiornika — duży zbiornik pozwoli nam pokryć spore powierzchnie bez przerw na dolewanie farby, co zwiększa efektywność pracy,
- rodzaj zasilania — agregaty malarskie spalinowe można używać wszędzie, natomiast agregat wyposażony w silnik elektryczny będzie ograniczał nas dostępem do energii i może być używany jedynie w obrębie przyłącza elektrycznego,
- ciśnienie robocze — determinuje ono możliwość nakładania konkretnych preparatów (do lekkich farb wystarczy już 100 barów, emulsje wymagają ok. 200 barów, natomiast gęste substancje powyżej 250 barów),
- moc urządzenia — pozwala wytworzyć wyższe ciśnienie pracy, co jest szczególnie ważne w przypadku gęstych powłok,
- maksymalna wydajność — jest wypadkową mocy i dopuszczalnego ciśnienia agregatu, wyrażana w litrach na minutę; im ten parametr jest wyższy, tym szybciej pokryjemy farbą malowaną powierzchnię,
- wielkość dyszy i długość węża — zazwyczaj podane są dwa parametry, tj. minimalny i maksymalny dopuszczalny rozmiar dyszy; im rzadsza powłoka, tym mniejszy pistolet malarski możemy zastosować, natomiast zbyt długi wąż może spowodować spadek ciśnienia.
Agregat malarski — zalety
Agregaty do malowania natryskowego znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle (metalowym, budowlanym), gdzie liczy się szybkość i precyzja nakładania powłok lakierniczych. Jednak doskonale sprawdzają się również w warunkach domowych, usprawniając malowanie ścian, sprzętów czy elewacji.
Wybierając agregat malarski, decydujemy się na znaczny wzrost komfortu pracy i większą oszczędność czasu, a powierzchnie stają się dokładnie i równomiernie pokryte (nawet te z wyraźną strukturą). Dużą zaletą agregatów malarskich jest fakt, że można nimi malować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Na koniec warto wspomnieć, że agregaty malarskie gwarantują oszczędność materiału (malowanie natryskowe jest znacznie wydajniejsze od nakładania ręcznego), a także oszczędność energii (powłoki szybciej schną).