Drewno, tak samo jak i inne komponenty ekosystemu, w warunkach naturalnych rozkładane jest na czynniki pierwsze, przez słońce, wilgoć, grzyby czy owady. Dzięki temu może stanowić pożywienie i schronienie wielu różnym gatunkom owadów czy zwierząt. Jednak cecha ta nie jest pożądana wtedy, gdy z drewna produkowane są wszelkiego rodzaju przedmioty: od belek, poprzez meble aż na akcesoriach kończąc. Jak zatem uodpornić drewno na naturalne procesy, które zachodzą w jego strukturze? Jak sprawić aby stało się ono materiałem wytrzymałym?
- Impregnacja drewna – co to jest i na czym polega?
- W jaki sposób można zaimpregnować drewno – jakie są rodzaje impregnacji?
- Co sprawia, że impregnacja drewna jest skuteczna?
- Preparat do impregnacji drewna – w jaki sposób wybrać najskuteczniejszy?
- Jakie są zalety impregnowania drewna?
Impregnacja drewna – co to jest i na czym polega?
Impregnacja drewna polega na nasączeniu go przy pomocy specjalistycznych środków, których zadaniem jest jego ochrona przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak śnieg, słońce, deszcz czy wiatr oraz czynnikami biologicznymi takimi, jak gnicie czy robactwo. Ciekawostką jest, że już od czasów starożytności drewno było impregnowane – wcześniej do tego celu były używane takie środki, jak olej cedrowy czy smoła drzewna. Obecnie różnych preparatów jest znacznie więcej.
W jaki sposób można zaimpregnować drewno – jakie są rodzaje impregnacji?
Obecnie znane są dwa rodzaje impregnacji drewna – impregnacja powierzchniowa oraz impregnacja ciśnieniowo-próżniowa. Pierwsza z nich jest opcją znacznie popularniejszą i polega na nasyceniu drewna preparatem impregnacyjnym takim, jak impregnat do drewna altax. Najczęściej nasycona zostaje tylko wierzchnia warstwa drewna, ale w przypadku chęci uzyskania wyżej ochrony, warto wybrać takie preparaty, które penetrują drewno dogłębniej i chronią także głębsze warstwy.
Co sprawia, że impregnacja drewna jest skuteczna?
Jakie czynniki sprawiają, że impregnacja drewna powiodła się i faktycznie będzie skuteczna? Na co zwrócić uwagę podczas impregnowania drewna? Przede wszystkim istotne są trzy czynniki. Po pierwsze: wilgotność drewna. Po drugie: wybrana metoda impregnowania. I w końcu po trzecie: środek impregnacyjny, który został wybrany. Istotne jest to aby sprawdzić jakimi właściwościami charakteryzuje się dany preparat.
Preparat do impregnacji drewna – w jaki sposób wybrać najskuteczniejszy?
Jak wybrać najskuteczniejszy preparat do impregnacji drewna? Wszystko zależy od tego, jakie drewno chcemy zaimpregnować i w jakich warunkach będzie ono przechowywane. Inne preparaty będą stosowane do surowego drewna, którego zadaniem będzie stać poza domem, a inne gdy zdecydujemy się na zaimpregnowanie balustrad czy schodów stojących w domu. Na rynku istnieją różne preparaty – od impregnacyjno-gruntujących aż po impregnująco-dekoracyjne. Impregnat może zatem zarówno w ogóle nie być widoczny na powierzchni drewna, jak i może tworzyć warstwę koloru.
Jakie są zalety impregnowania drewna?
Jeżeli zależy ci na tym aby drewno dłużej utrzymywało swoją użyteczność, aby nie odbarwiało się, nie pojawiały się na nim sinizny czy nawet pleśń, to impregnacja jest dla ciebie sposobem na spełnienie twoich wymagań.
Innymi słowy, używanie impregnatów pozwala na utrzymanie żywotności wszelkiego rodzaju drewnianych produktów – krzeseł, mebli, belek, a także akcesoriów. Warto przy tym wybierać najskuteczniejsze preparaty, który chroni drewno przed jak najszerszą gamą czynników naturalnych.
Artykuł sponsorowany.