Hygge jest obecne w Polsce co najmniej od kilku sezonów, ale tak naprawdę pochodzi z XIX wieku i od tego czasu jest w Skandynawii kluczem do szczęścia. Dzięki modzie na styl scandi hygge przeżywa renesans na całym świecie. Możemy tylko cieszyć się z tego, gdyż duńska filozofia pozwala nam odetchnąć w zabieganym świecie i docenić małe, codzienne przyjemności. Raduje cię filiżanka kawy, którą rozkoszujesz się podczas lunchu czy wieczór spędzony w restauracji w gronie przyjaciół? Warto wiedzieć, że jesteś wtedy hygge.
W dorocznych rankingach najszczęśliwszych nacji na świecie ogłaszanych przez ONZ mieszkańcy państw skandynawskich zajmują nieodmiennie czołowe miejsca. Dlatego trudno się dziwić, że w tym rejonie Europy narodziła się filozofia hygge. To alternatywa dla szybkiego tempa życia i gonitwy za sukcesem. Uczy, by cieszyć się chwilą, skupiać się na tym, co mamy tu i teraz. Zachęca, by doceniać chwilę szczęścia i zwyczajne przyjemności.
Hygge – co znaczy po polsku
Słowo hygge pochodzi z języka norweskiego. Obecnie pojęcie jest łączone przede wszystkim z kulturą duńską, gdyż w tym kraju hygge zaistniało wyjątkowo intensywnie. Słowo oznacza przytulność, komfort czy wygodę, ale styl, który się nim opisuje ma dużo szersze znaczenie. Jest to więc uczucie przyjemności, intymności, bezpieczeństwa i ciepła. Jeśli naszym celem jest osiągnięcie szczęścia na co dzień, jesteśmy hygge.
Terminem hygge można w zasadzie opisać wszystko, co wywołuje uczucie przyjemności. Zgodnie z tym trendem, kto potrafi się cieszyć nawet z najdrobniejszych rzeczy i celebrować czas spędzony z bliskimi ludźmi, ten jest szczęśliwszy. Na zjawisko składa się nie tylko poczucie szczęścia i zrelaksowania, ale także świadomość równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Są to wyjątkowe chwile, kiedy na moment zatrzymujesz i po prostu cieszysz życiem.
Hygge jak wymawiać
Hygge wymawia się podobnie jak niemieckie „hügge“. Słowo jest skrótem od pojęcia hyggelig, które oznacza ciepłą, serdeczną atmosferę i przyjemne chwile obcowania z najbliższymi. O wyjątkowości tego stylu życia decyduje pozytywne nastawienie. Ludzie żyjący w duchu hygge celebrują chwile i przeżycia zarówno wielkie, jak i zupełnie małe.
Jak żyć hygge? Trend hygge określa stan najwyższego emocjonalnego oraz społecznego bezpieczeństwa. To przytulne wnętrza i atrakcyjne dekoracje. Osoba żyjąca hygge otacza się pozytywnymi ludźmi, ogranicza media społecznościowe oraz skupia się na prawdziwym życiu. Duńska filozofia szczęścia opiera się na tworzeniu silnych relacji międzyludzkich. Podróże ze znajomymi, niedzielny obiad z rodziną czy po prostu leżenie na kanapie i oglądanie komedii romantycznej z dziewczyną.
Duńczycy bardzo cenią przytulny dom i wynikające z tego bezpieczeństwo. Zamiast wyjścia do pubu zostają w mieszkaniu, zapraszają gości i robią wszystko, aby poczuli się jak u siebie. Zgodnie z hygge, warto zrezygnować z nerwowych, pracochłonnych przygotowań do przyjęcia gości i zamienić wystawną kolację na proste kanapki i wino, oglądać ulubione przez wszystkich kanały telewizyjne, popijając herbatę z zawsze tego samego kubka. Jeszcze więcej przyjemności wprowadzą puszyste koce zapraszające do otulenia i tworzące ciepłą atmosferę. Przyjemnie ciepła odzież rekreacyjna spotęguje uczucie relaksu i odprężenia.
Co to jest styl hygge?
Ważnym elementem hygge jest przyrządzanie posiłków w swojej kuchni. Własnoręcznie przygotowane potrawy są zdrowe i po prostu wyjątkowe, gdyż są pozbawione sztucznych ulepszaczy. Żeby ocieplić atmosferę domowego ogniska, Duńczycy dużą wagę przykładają do urządzania wnętrz. Klimat zapewnia przygaszone, ciepłe światło LED (specjalne żarówki hygge!) oraz świece zapachowe lub zwykłe, które budują atmosferę.
Zapalenie w kilku miejscach mieszkania świec po powrocie z pracy do domu jest oznaką, że przyszła pora na odpoczynek i odcięcie się od trosk całego dnia. Warto mieć wiele źródeł dodatkowego światła w postaci lamp lub świeczników. Palenie świec również pozytywnie wpływa na komfort i samopoczucie we wnętrzu.
Jedną z cech stylu hygge jest jego prostota. Aby odpowiednio zadbać o wykończenie wnętrz, warto pamiętać, że dla tej stylistyki charakterystyczne są jasne drewno i delikatne, naturalne kolory. Aby wprowadzić klimat do swojego mieszkania, nie potrzebujesz zbyt wiele. Nawet kilka drobiazgów może sprawić, że poczujesz atmosferę hygge. Pojedyncze meble w stylu rustykalnym lub przedmioty dekoracyjne tworzą przytulny, przyjemny klimat.
Przykłady wnętrz w stylu hygge
Wystarczy kilka zasad, którymi należy się kierować, decydując się na kolory ścian, meble i dodatki. We wnętrzach w stylu hygge dominują jasne kolory – błękit, szarość oraz biel. Świetnie sprawdzą się białe zasłony z matowej tkaniny czy dwukolorowe, biało-szare zasłony spinane w kokony. Skóra, bawełna, ceramika i drewno ocieplają wnętrze. Drewno na podłodze z miękkim dywanem tworzą przytulną atmosferę, w której chce się pozostać na zawsze.
Styl hygge wyróżnia się minimalizmem. Hyggekrog to specjalne miejsce w mieszkaniu, gdzie jest tak przyjemnie, że najchętniej byśmy go nie opuszczali. Może to być głęboki, zapadający się fotel przy wielkiej lampie i oknie z widokiem na ogród. Prosta, wygodna kanapa to podstawa. Zadbaj też o odpowiednią ilość krzeseł i wystarczająco duży stół. Ogranicz dodatki do minimum. Jest to kolejna cecha stylu hygge, która wynika z potrzeby minimalizowania stresu i bodźców zewnętrznych. Ważne, aby kąt był urządzony całkowicie według twoich preferencji i potrzeb.