Aranżacja wejścia do domu jest niezwykle istotna. To właśnie przydomowa przestrzeń stanowi wizytówkę naszej posesji. W związku z tym, rodzą się liczne pytania – m.in. czym wyłożyć wejście do domu i podjazd, jakie powinny być schody wejściowe albo które rośliny najlepiej sprawdzą się w ogródku przed domem. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak zaprojektować wejście do domu, by to zachwycało gości już od bramy wjazdowej!
Aranżacja wejścia do domu – o czym musimy pamiętać?
Często za wejście do domu uważamy wyłącznie schody i drzwi wejściowe. Niemniej pierwsze wrażenie budujemy już od ogrodzenia i bramy wjazdowej – to je nasi goście widzą w pierwszej kolejności. Równie ważne są ścieżka, podjazd, elementy małej architektury, roślinność i inne dodatkowe rozwiązania, jak np. skalniak, oczko wodne czy rzeźby.
Aranżacja wejścia do domu powinna być więc starannie przemyślana. Postarajmy się, aby współgrała ze stylem budynku, ogrodu i tarasu. Przykładowo – płyty betonowe imitujące drewno (np. Nordic Martime) będą pięknie współgrały z elewacją z płyt drewnopodobnych i ogrodem w stylu rustykalnym. Z kolei schody przed domem z kostki warto zastosować, kiedy ogrodzenie przed domem zostało wykonane z kamiennego murka, w ogrodzie masz liczne skalniaki, a podjazd wyłożono płytami kamiennymi (polecamy np. nowoczesny wzór Torenti). Wciąż wahasz się od czego zacząć i jak urządzić ogród przed wejściem do domu? Oto wskazówki ekspertów, które ułatwią Ci zadanie!
Planujemy przestrzeń przed wejściem do domu
Aby wejście do domu nie tylko prezentowało się ładnie, a również było wygodne w codziennym użytkowaniu, musimy właściwie rozplanować przestrzeń, którą mamy do dyspozycji. Oto nasze wskazówki, co należy wziąć pod uwagę.
Odległość budynku od ogrodzenia przed domem
Kwestia ta odgrywa kluczową rolę w tworzeniu aranżacji wejścia do domu. Jeśli dom jest położony blisko bramy, powinniśmy zrezygnować z masywnych, wysokich schodów wejściowych, które sprawią, że budynek będzie wyglądał na ciężki i przytłaczający. Natomiast w sytuacji, gdy ogrodzenie przed domem dzieli od budynku spora przestrzeń, warto ją dobrze zaaranżować wykorzystując elementy małej architektury, np. gazony ogrodowe czy donice z kamienia.
Rodzaj podjazdu
Aranżacja wejścia do domu nie obędzie się bez zaplanowania odpowiedniego podjazdu. Musimy pamiętać o funkcjonalności i zaprojektować go tak, by nie tylko ładnie się prezentował i pasował do stylu budynku czy ogrodu przed wejściem do domu, ale też był trwały i odporny na duże obciążenia. Dobrze sprawdzą się płyty brukowe przed domem, dedykowane do tworzenia podjazdów (np. wariant Casamilo) czy też kostka brukowa (np. antypoślizgową Torri).
Schody wejściowe
Schody wejściowe to kolejny punkt, na który musimy zwrócić uwagę projektując przydomową przestrzeń. Jednym z najczęstszych wyborów są schody przed domem z kostki. Warto je dopasować do typu płyt chodnikowych przed domem – to optycznie powiększy przestrzeń i nada całości spójny wygląd. Pamiętaj również, by dopasować wysokość schodów do potrzeb domowników. Zawsze lepiej wybrać więcej niskich stopni i dodatkowo zamontować poręcze, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo użytkowników.
Czym wyłożyć wejście do domu?
Wbrew pozorom to ważna decyzja – szczególnie, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze. Od ogrodzenia przed domem warto poprowadzić ścieżkę z antypoślizgowych płyt (sprawdzą się np. płyty betonowe imitujące drewno o chropowatej fakturze) lub też z kostki brukowej. Jeśli wybierzemy drugi wariant, dobrze też wówczas stworzyć schody przed domem z kostki w tej samej estetyce.
Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, styl naszej aranżacji wejścia do domu powinien być spójny ze stylem, w jakim zaprojektowany zostały dom i reszta ogrodu. Przykładowo dla domu z drewnopodobnymi płytami elewacyjnymi i naturalnym ogrodem, wejście do domu powinno być zaprojektowane przy użyciu maksymalnie naturalnych materiałów (sprawdzą się np. płyty betonowe imitujące drewno, donice z kamienia). Domy w stylu nowoczesnym dobrze będą współgrały natomiast z płytami chodnikowymi przed domem w klasycznej estetyce (np. model Mayesto), metalowym ogrodzeniem i stylowymi elementami małej architektury (np. gazony ogrodowe, skalniaki, minimalistyczne rzeźby).