Wybór odpowiedniej doniczki to częsty dylemat na który natrafiamy stojąc przed półką sklepową pełną pięknych wzorów, kolorów i kształtów. Szczególnie przy zakupie nowych roślin pojawiają się pytania dotyczące doboru odpowiedniego rozmiaru i materiału z jakiego powinna być wykonana donica. Na co warto zwrócić uwagę dobierając odpowiednią doniczkę? Lepiej wybrać za małą, czy za dużą? Jakie zalety i wady mają donice wykonane z różnych materiałów? Zapraszamy do poznania odpowiedzi prosto od ekspertów.
Dlaczego ważne jest dobranie odpowiedniej doniczki do kwiatka?
Wybór odpowiedniej doniczki ma bezpośredni wpływ na zdrowie i kondycję naszych roślin. Doniczka powinna być dopasowana do wielkości i wymagań danego gatunku, aby zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu. W przypadku zbyt małej doniczki, korzenie rośliny będą ciasno uwięzione i ściśnięte, a podłoża będzie zbyt mało. Z kolei zbyt duża donica może powodować, że nadmiernie duża objętość ziemi będzie przesychać zbyt wolno i nawet przy bardzo oszczędnym podlewaniu korzenie mogą zacząć gnić. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej doniczki, która będzie zapewniać kwiatkowi odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu.
Szukasz szerokiej oferty roślin i akcesoriów z dostawą prosto pod Twoje drzwi? Odwiedź Plantidotum i wybierz produkty idealne dla Ciebie.
Jak dobierać doniczkę do wielkości kwiatka?
Wybór odpowiedniej doniczki do rozmiaru bryły korzeniowej jest bardzo ważny i odgrywa dużą rolę w zapewnieniu roślinie odpowiednich warunków do życia. Doniczka powinna być o kilka centymetrów większa od systemu korzeniowego, aby zapewnić mu wystarczającą ilość miejsca do rozwoju. Powinna być też na tyle wysoka, aby można było posadowić roślinę na odpowiedniej wysokości. Należy zwrócić uwagę również na szerokość doniczki względem jej części nadziemnej. Masywne okazy w wąskich doniczkach mogą być niestabilne. Niektóre gatunki mają bardziej szczegółowe preferencje odnośnie objętości donicy. Zamiokulkasy należą do wielbicieli ciasnych doniczek i rosną dobrze niemal rozsadzając doniczkę korzeniami. Natomiast Anturia lubią mieć luz w korzeniach i dużo miejsca do ich dalszego rozwoju.
Szukasz roślin doniczkowych? Sprawdź asortyment sklepu Plantidotum.
Czym kierować się przy wyborze materiału doniczki?
Odwiedzając sklepy ogrodnicze, do wyboru mamy doniczki wykonane z różnych materiałów takich jak ceramika, plastik, beton lub drewno. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby wybrać taki który najlepiej spełni nasze wymagania i potrzeby rośliny. Niektóre materiały są trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia niż inne. W przypadku doniczek wykonanych z ceramiki lub betonu istnieje ryzyko, że ulegną one pęknięciu lub zniszczeniu, jeśli zostaną uderzone. Doniczki plastikowe są lżejsze i bardziej odporne na uderzenia, ale z drugiej strony nie wyglądają tak elegancko, jak te wykonane z innych materiałów. Poza trwałością i wyglądem warto także zwrócić uwagę na przepuszczalność powietrza i wody. Doniczki z nieszkliwionej ceramiki odciągają nadmiar wody z podłoża i bardzo szybko odparowują ją na zewnątrz. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku sukulentów oraz innych gatunków wrażliwych na przelewanie. Pamiętajmy, że każda doniczka powinna być wyposażona w otwory odpływowe. Dlatego dodatkowo dobieramy do nich podstawki lub osłonki, do których spływa nadmiar wody, który zawsze należy usunąć po podlewaniu. Pojemniki bez otworu w dnie, czyli osłonki, pełnią funkcję dekoracyjną, jednak sadząc w nich bezpośrednio rośliny ryzykujemy gniciem ich korzeni.
Jakie są zalety i wady poszczególnych materiałów doniczek?
Ceramika szkliwiona jest trwała i łatwa do utrzymania w czystości, ale może być ciężka i krucha. Donice terakotowe dobrze odprowadzają nadmiar wilgoci, jednak z czasem na ich ściankach mogą osadzać się sole mineralne, tworząc specyficzny efekt wizualny, który nie każdemu będzie się podobał. Plastik z kolei jest lekki trwały, ale może się łatwo porysować i deformować, a także odbarwiać na słońcu. Doniczki z betonu są trwałe i stabilne, mogą być jednak ciężkie i trudne do przenoszenia. Wybór doniczek drewnianych oznacza postawienie na naturę. Dodadzą one ciepła we wnętrzu, ale ze wszystkich przedstawionych opcji są najbardziej narażone na pleśnie i grzyby.
Doniczka do monstery
Doniczka do monstery powinna być wystarczająco duża, aby zapewnić korzeniom odpowiednie miejsce do rozwoju. Warto pamiętać, że monstera jest rośliną pnącą , dlatego w donicy powinno znaleźć się także miejsce na palik. Oprócz rozmiaru, donica musi mieć także odpowiedni ciężar, aby zapewnić roślinie stabilizację. Przy wiosennym przesadzaniu wystarczy dobrać doniczkę o jeden lub dwa rozmiary większą od poprzedniej. Donica dla monstery powinna być wyposażona w otwory drenażowe, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiaru wody w podłożu. Jeżeli chodzi o materiał, możemy wybrać doniczki ceramiczne, drewniane, lub plastikowe.
Doniczka do palmy
Większość palm najlepiej czuje się w doniczkach wyższych i węższych. Doniczki o takim kształcie wręcz nazywane bywają „palmówkami”. Ma to związek z systemem korzeniowym palm, który ma charakter palowy, czyli właśnie długi i wąski. Dodatkowo, taki kształt donicy świetnia podkreśla jej smukłą sylwetkę oraz imponująco rozłożystą koronę. Kolejnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę to obecność otworów drenażowych w dnie doniczki, które zapobiegają gromadzeniu się nadmiernej ilości wody w doniczce. Palmy dobrze rosną zarówno w donicach ceramicznych, jak i plastikowych.
Doniczki na kaktusy
Systemy korzeniowe kaktusów są mało rozbudowane i delikatne, dlatego najlepiej jest dobierać dla nich stosunkowo niewielkie doniczki. Dobrze sprawdzają się takie o kształcie misy, czyli niższe i szersze, co ułatwia odparowywanie nadmiaru wilgoci z podłoża. W przypadku kaktusów szczególnie polecane są donice terakotowe, które oddają nadmiar wilgoci nie tylko przez otwór drenażowy, ale także przez ścianki. Ponieważ wiele kaktusów nie rośnie szybko, warto rozważyć posadzenie kilku egzemplarzy w jednej większej donicy tworząc ciekawą kompozycję.
Czy doniczka powinna mieć drenaż i otwory wentylacyjne?
Otwory na dnie donicy są niezwykle ważne. Można wręcz powiedzieć, że to właśnie one sprawiają, że dany pojemnik może pełnić funkcję donicy. Otwory drenażowe umożliwiają odpływ nadmiaru wody z doniczki, a także zwiększają dopływ tlenu do korzeni. Dzięki nim, możemy także podlewać rośliny od dołu, poprzez podsiąkanie, co u niektórych gatunków sprawdza się lepiej, niż polewanie wodą od góry. Odpowiednie warunki powietrzno-wodne w donicy to klucz do sukcesu w uprawie roślin domowych. Zapewnienie tych warunków pozwoli twoim roślinom zdrowo się rozwijać.
Materiał nadesłany przez partnera strony.