W epoce anomalii pogodowych wielu hodowców zastanawia się, jak uratować przelane kwiaty. Może do tego dojść nie tylko w domowej uprawie roślin doniczkowych, ale również w wyniku ulew i podtopień, gdy nadmiar wody zalewa uprawy w ogrodach. Przelane kwiaty łatwo rozpoznać, choć objawy choroby różnią się w zależności od gatunku rośliny. Inaczej reaguje przelana monstera, a inaczej paprotka. Warto wiedzieć, jak uratować przelaną roślinę doniczkową czy hodowaną w ogrodzie.
Jeśli zauważysz, że roślina zaczyna więdnąć, napuchnięte od wody liście opadają, a ich końcówki brązowieją, zauważalne są zgniłe części liści i pędów lub pojawiają się na nich pęcherzyki, przestała kwitnąć i wypuszczać nowe liście – to sygnał, że twoja ulubiona roślina nie może sobie poradzić z nadmiarem wody.
Jak wygląda przelana monstera
Powyższe objawy są dość typowe dla wszystkich gatunków roślin. Np. przelane pelargonie więdną, liście stają się żółte, opadają i powoli gniją. Natomiast paprotka żółknie, a jej liście w szybkim tempie opadają. Niesłychanie wrażliwa na nadmiar wody jest monstera. Przelanie może szybko doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Szybko reaguj i sprawdź, czy nie przelałeś rośliny, jeśli stwierdzisz, że jej liście żółkną czy brunatnieją.
Monstera deliciosa, czyli monstera dziurawa to pnącze pochodzące z tropikalnych terenów Ameryki Środkowej i Południowej. W warunkach naturalnych rośnie w niższych partiach lasów deszczowych, gdzie za pomocą korzeni powietrznych przyczepia się do pni drzew, próbując uzyskać dostęp do światła słonecznego i wody. Rośnie dość szybko nawet do wysokości 20 m. W domowych warunkach osiąga wysokość ok. 2 m.
Roślina lubi umiarkowaną temperaturę, czyli 18-25 st. C. Latem zniesie nawet ok. 30 st. C, ale zimą warto pilnować, by temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi nie spadła poniżej 13 st. C. Podobnie jak inne rośliny o tropikalnym rodowodzie, monstera dziurawa preferuje wilgotność powietrza na poziomie powyżej 50 proc. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu jest zbyt niska, można zastosować nawilżacz powietrza lub rozłożyć wokół rośliny miseczki z wodą, która parując, nawilży powietrze.
Przelana monstera nie wygląda atrakcyjnie. Jej liście przestają być intensywnie zielone. Zaczynają żółknąć, brązowieć i opadać, a łodygi przelanych kwiatów stają się wiotkie i oklapłe. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków ratunkowych, korzenie monstery zaczną gnić, a na powierzchni ziemi wytworzy się pleśń.
Co zrobić żeby uratować monsterę?
Monstera deliciosa dużo lepiej znosi okazjonalne przesuszenie niż przelanie. System korzeniowy umożliwia pobieranie z gleby nie tylko składników mineralnych, ale również powietrza niezbędnego do życia. Gdy jest trwale zatopiony, dochodzi do uduszenia roślin niezależnie od tego, czy uprawiana jest na polu, w ogrodzie czy w doniczce.
Przelaną monsterę rozpoznasz po… brzydkim zapachu. Na skutek postępującego gnicia z korzeni wydobywa się bardzo silny i nieprzyjemny zapach zgnilizny. Stojąca woda w donicy to doskonałe środowisko dla bakterii, insektów i grzybów. Pojawienie się grzyba jest bardzo złym objawem. Na szczęście, można łatwo go usunąć, ale zignorowany zajmie łodygi, liście i korzenie.
Monsterę powinno podlewać się co 7-10 dni. Jeśli podlewasz rzadziej, gdyż podłoże jest wciąż mokre, to znak, że trzeba zmniejszyć ilość wody. Przed każdym nawadnianiem pamiętaj, aby sprawdzić wilgotność podłoża. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych. By tego uniknąć, warto przed podlaniem sprawdzić palcem lub drewnianym patyczkiem wilgotność podłoża. Jeśli na głębokości kilku centymetrów ziemia jest sucha, można roślinę podlać. Jeśli podłoże jest mokre, warto poczekać kilka dni.
Jak uratować monsterę brązowe liście?
Brązowe liście monstery to jeden z charakterystycznych objawów przelania rośliny. Przyczyną zmiany barw jest brak substancji odżywczych. Zbyt duża ilość wody zmienia środowisko wokół korzeni monstery. Staje się ono beztlenowe, przez co roślina nie może pobierać niezbędnych substancji, co prowadzi do obumierania tkanek rośliny. Objawem tej powolnej śmierci są brązowe plamy na powierzchni liści. Podobny efekt dają również niewłaściwe oświetlenie, zły nawóz i temperatura.
Co zrobić, gdy monstera jest przelana? Jeśli w porę zauważyłeś, że przelałeś monsterę, pojawiły się brązowe plamy na liściach, korzenie zgniły i unosi się nieprzyjemny zapach, roślinę da się uratować. Ale konieczne będą przesadzenie, wyczyszczenie korzeni oraz zmiana podłoża. Doniczka dla monstery powinna posiadać otwory drenażowe, dzięki czemu unikniesz stojącego nadmiaru wody. Aby otwory nie zatkały się ziemią, warto wsypać na spód warstwę drenażu z kamyczków.
Donica powinna być czysta i zdezynfekowana. Wtedy masz pewność, że do nowego podłoża nie dostaną się grzyby lub inne zarazki. Przy okazji użyj większej doniczki, aby dać roślinie więcej przestrzeni. Jednak zbyt duża doniczka nie jest korzystna.
Jak uratować umierającą monsterę?
Obowiązkowym elementem w przypadku przelania monstery jest wyczyszczenie korzeni. Bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić tkanki rośliny, usuń całą poprzednią glebę z korzeni. Czystym narzędziem obetnij czarne, zgniłe części, a resztę dobrze opłucz w wodzie.
Oczyszczone korzenie zostaw do wyschnięcia i przygotuj podłoże. Gleba dla monstery musi być przepuszczalna, dlatego ziemię wymieszaj ze składnikiem, który pozwoli rozluźnić podłoże (perlit, wermikulit, kora sosnowa, węgiel ogrodniczy).