Uprawa pomidorów cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Choć warzywa te nie wywodzą się z naszej strefy klimatycznej, jesteśmy w stanie zgodzić się na wszystkie niedogodności związane z ich uprawą dla urzekającego smaku, bez którego nie wyobrażamy sobie kuchni. Co musimy wiedzieć zanim posadzimy nasiona pomidorów?
Pomidor – podstawowe informacje
Pomidor to popularne warzywo wchodzące w skład rodziny psiankowatych. Miejscem jego pochodzenia jest Ameryka Południowa, jednak współcześnie można spotkać go w uprawach na całym świecie. W Polsce dużą popularnością cieszą się między innymi pomidory malinowe, niewielkie pomidory typu cherry czy pomidory gruntowe. Pomidory zawierają niewiele kalorii, są natomiast bardzo dobrym źródłem witamin i minerałów, karotenoidów i błonnika. Poszczególne gatunki pomidorów różnią się od siebie wyglądem, niemniej jednak wszystkie posiadają charakterystyczną woń i lepkie owłosienie. Łodygi pomidorów mogą osiągać od 150 centymetrów do nawet kilku metrów. Liście pomidorów są pojedynczo lub podwójnie przerywanopierzastodzielne. Drobne kwiaty mają żółtą barwę i zaostrzone płatki. Owocami są duże, soczyste jagody, które mogą różnić się między sobą wielkością, kolorem, kształtem, a także smakiem. Pomidor jest uprawiany jako warzywo, które jest wykorzystywane w kuchni na wiele sposobów (można spożywać go zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej).
Co należy wiedzieć o uprawie pomidorów?
Początkujący ogrodnicy muszą zdawać sobie sprawę, że uprawa pomidorów nie jest zadaniem prostym. Rośliny te wywodzą się z tropikalnego klimatu, dlatego mają duże wymagania cieplne. Ważne jest, żeby wybrać odpowiednią odmianę pomidorów, która będzie pod wieloma względami odpowiadała naszym potrzebom.
Pomidory uprawia się w gruncie, w szklarniach, a także tunelach foliowych. Uprawa pod gołym niebem wiąże się z dużym ryzykiem, jednak warzywa uprawiane w ten sposób posiadają niepowtarzalne walory smakowe. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę w gruncie, koniecznie pamiętajmy, żeby zapewnić pomidorom stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów.
Odpowiednie dla pomidorów podłoże musi być zasobne w składniki pokarmowe, próchnicze, przepuszczalne, łatwo nagrzewające się. Rok przed posadzeniem nasion pomidorów należy zasilić glebę obornikiem.
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują pomidory?
Decydując się na uprawę pomidorów musimy liczyć się z faktem, że warzywa te potrzebują regularnego i obfitego podlewania (bardzo ważne jest, żeby podlewać pomidory w taki sposób, żeby nie moczyć części nadziemnych rośliny). Konieczne jest także nawożenie. Do tego celu dobrze sprawdzi się obornik lub kompost. Można zastosować także nawozy ekologiczne dostępne w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych.
Gdy zdecydujemy się na uprawę pomidorów w szklarni lub tunelach foliowych powinniśmy każdego dnia je otwierać, żeby zapewnić dostęp do kwiatów owadom. W przypadku niedostatecznej ilości owadów sprawdza się także potrząsanie krzakami pomidorów – w ten sposób umożliwimy przemieszczanie się pyłku.
Innym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ściółkowanie – dzięki niemu możemy ograniczyć wzrost chwastów.
Jak wybrać najlepsze nasiona pomidorów?
W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór nasion pomidorów. Warto wybierać te, które pochodzą z oferty polskich renomowanych producentów. Odpowiednie do użycia nasiona posiadają nieuszkodzone, dokładnie opisane opakowane. Powinno ono posiadać aktualny termin przydatności.
Artykuł partnera.