Wino potrzebuje spokoju, a najlepszym miejscem, gdzie go otrzyma jest… piwnica. Polacy coraz częściej wracają do tradycji swoich przodków, którzy domowe zapasy wina przechowywali w dedykowanym pomieszczeniu. Nie jest to jednak tyle zwyczajna moda, co konieczność: trunek dobrze leżakowany może podnieść swoją wartość! Dziś radzimy, jak zbudować piwniczkę na wina. Może w ogrodzie, pod schodami, w podłodze czy po prostu w piwnicy? Vademecum nie tylko dla koneserów.
Najpierw ważna uwaga. Czym innym jest spiżarnia w domu, gdzie możemy przechowywać butelki z winem, a czym innym piwnica na wino w domu. Ta ostatnia nie jest przeznaczona do składowania trunków do bieżącego spożycia, w tym np. na grzaniec. To coraz modniejsze pomieszczenie, gdzie wino leżakuje we właściwych warunkach, aby z roku na rok podnosić swoją wartość. Nie ma co ukrywać, jest to również rozwiązanie, dzięki któremu koneserzy mogą zaprezentować swoje zbiory gościom.
Pomieszczenie na wino
Piwniczka na wino nie musi znajdować się w piwnicy. Chodzi o pomieszczenie do przechowywania wina, gdzie trunek otrzyma należne sobie miejsce w domu. Przecież nie jest to tylko mityczny napój bogów, ale nade wszystko przeznaczony jest do spożycia dla ludzi i jako taki powinien być zawsze pod ręką – do obiadu, kolacji czy na przyjęcie dla znajomych. Tak rozumiana domowa piwniczka na wino może być ciekawym elementem wyposażenia wnętrza salonu czy kuchni.
Trzeba jednak pamiętać, że taka lokalizacja pomieszczenia na wino powinna mieć charakter tymczasowy. Rozwiązanie sprawdzi się w przypadku niewielkiej kolekcji i gdy jego celem jest wyłącznie przechowalnia do codziennego spożycia. Wartościowe eksponaty, które znajdują się w fazie dojrzewania, wymagają bowiem leżakowania, które uszlachetnia trunek. Aby tak się stało, wino musi spoczywać w pozycji poziomej w ciemności oraz właściwej temperaturze i wilgotności.
Optymalna temperatura do przechowywania wina wynosi ok. 11 st. C, a wilgotność mniej więcej 70 proc. Zbyt niska mogłaby spowodować wysychanie naturalnego korka, a w konsekwencji parowanie wina i jego utlenianie. Natomiast zbyt duża wilgotność może być przyczyną rozwoju pleśni na korku i jego rozszczelnienia.
Piwnica na wino w domu
Wino można przechowywać pod podłogą w kuchni. Pomysł nie jest nowy. W sieci można spotkać opis innowacyjnej spiralnej piwniczki do wykonania nie tylko pod podłogą kuchni, ale każdego pomieszczenia na parterze domu. Tajemnicą jej budowy są odpowiednio zainstalowane i umieszczone prefabrykaty betonowe w kształcie walca. Piwniczka może być instalowana na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych i jest stale wentylowana.
Spiralna piwniczka na wino w podłodze może mieć głębokość od dwóch do trzech metrów, co pozwala na przechowywanie ponad tysiąca butelek wina. Istnieje również wersja mini, w której funkcję spiralnych schodów spełnia mała drabinka. Można tam przechowywać kilkaset butelek wina. Producent oferuje piwniczkę w różnych wymiarach. Alternatywą jest piwniczka na wino pod schodami.
Piwniczka na wino w ogrodzie
Popularnym pomysłem na ulokowanie swojej kolekcji wina jest ogród. Piwniczkę pośród drzew, krzewów i pięknych roślin można zbudować samemu niewielkim nakładem sił. Zlokalizowana na skarpie lub pagórku, obrośnięta trawą stanowi dodatkowy atrakcyjny element miejscowego krajobrazu. Może być także wybudowana na płaskim terenie, ale pod warunkiem, że w tym miejscu nie ma wysokiego poziomu wód gruntowych. Piwniczka może zostać postawiona przy ścianie domu jako jego dodatkowy, niższy element.
Jak zbudować piwniczkę na wina?
Jak proponuje jeden z blogerów, ogrodowa piwniczka na wino powinna być zlokalizowana co najmniej 1-2 metry pod ziemią, a później przykryta warstwą izolacyjną gleby. Na dnie wykopu trzeba umieścić płytę fundamentową na podsypce piaskowej o grubości 20-25 cm, uzbrojoną dodatkowo prętami stalowymi. Na obrzeżach płyty należy zatopić kolejne pręty, które będą umocnieniem środka ścian piwniczki.
Szerokość pomiędzy ścianami pozwalająca wygodnie ustawić regały na wino wynosi 2-3 metry. Ściany najlepiej wykonać z dobrze izolujących materiałów: pełnej cegły lub betonu komórkowego. Obowiązkowym elementem piwniczki jest otwór wentylacyjny. Domowa winiarnia w piwnicy może być obsypana warstwą ziemi o grubości nawet do 3-4 metrów, a następnie wzmocniona posadzoną trawą lub krzewami.
Gotowe piwniczki na wino
Zwykła piwnica w bloku umieszczona najczęściej na tym samym poziomie co instalacje cieplne nie nadaje się do dłuższego przechowywania kolekcji win. Inna sprawa piwnice pod starymi kamienicami, które są na ogół chłodniejsze niż typowe blokowiska z wielkiej płyty. Można eksperymentować, czy uda się w nich utrzymać stałą temperaturę i wilgotność powietrza.
Dobrym rozwiązaniem dla osób mieszkających w blokach jest zakup domowej winiarki. Gotowe piwniczki na wino pozwalają nie tylko na odpowiednie ustawienie temperatury dla każdego gatunku wina, ale gwarantują także odpowiednio zaciemnione szyby oraz amortyzację drgań mogących wpłynąć na jakość wina. Winiarkę można ustawić nie tylko w piwnicy, ale i w większej kuchni czy spiżarni.