Schody odpowiednio dopasowane do wnętrza mogą stać się świetną ozdobą każdego domu. Pamiętaj jednak, że na to, co wiele osób określa jako schody drewniane, składa się również wiele innych elementów. Dodatkowo musisz wybrać projekt, który będzie się dobrze komponował z tym, w jaki sposób urządziłeś pozostałe pomieszczenia.
- Z czego składają się schody?
- Rodzaje schodów drewnianych
- Jakie drewno na schody?
- Jak zrobić schody drewniane?
To wszystko może przełożyć się na problemy z wybraniem schodów do domu. Wystarczy jednak, że zastosujesz się do poniższych porad, a na pewno uda ci się dobrać odpowiednie schody.
Z czego składają się schody?
Na początek musisz jednak zrozumieć, z czego składają się schody. Unikniesz dzięki temu nietrafionych zakupów, a wszystkie elementy schodów będą się razem dobrze komponowały. Jednym z pojęć, które nie zawsze są zrozumiałe dla osób poszukujących takich rozwiązań jest bieg schodów. Co właściwie oznacza ten tajemniczy bieg? Otóż jest to popularne określenie na szereg połączonych ze sobą stopni. Ciekawą nazwę otrzymała również spodnia część biegu schodowego. Szukając informacji na jej temat możesz spotkać się z określeniem podniebienie schodów. Spocznik schodów to natomiast podest przedzielający biegi. Jeżeli jednak spocznik nie znajduje się pomiędzy dwiema kondygnacjami, to określa się go nazwą podest schodów. Co ciekawe, podest ten może się znajdować zarówno na początku, jak i na końcu biegu schodowego. Przeglądając ofertę sklepów z gotowymi schodami oraz dodatkowymi akcesoriami możesz również trafić na takie elementy jak stopnica schodowa i podstopnica schodów. Pierwszy z nich to część stopni, która znajduje się bezpośrednio na nich, natomiast druga określa ten element, który osoby korzystające ze schodów będą dotykały czubkami butów. W przeciwieństwie do stopnicy, podstopnica montowana jest pionowo. Bardzo ważnym elementem każdej konstrukcji jest policzek schodów, czyli belka nośna, na którą nasadza się stopnie (w niektórych wariantach są one wsuwane). Najmniej problemowym elementem jest natomiast balustrada, gdyż z tym określeniem spotkał się praktycznie każdy. Jej zadaniem jest zarówno ułatwienie korzystania ze schodów, jak i zabezpieczenie przed spadnięciem.
Rodzaje schodów drewnianych
Skoro już wiesz, które elementy będą ci potrzebne, powinieneś jeszcze określić, jakie schody drewniane najlepiej sprawdzą się w twoim domu. Wyróżnia się przede wszystkim trzy popularne rodzaje takich schodów:
- schody drabiniaste – wyglądem przypominają drabinę, jednak zapewniają większy komfort. Nie jest to jednak rozwiązanie odpowiednie do tych miejsc, z których zamierzasz regularnie korzystać. Wówczas lepsze będą schody policzkowe, które są bezpieczniejsze.
- schody policzkowe – najpopularniejsze schody, które zapewniają domownikom wysoki komfort.
- schody kręte – wbrew pozorom można je stosować nie tylko wtedy, gdy z powodu braku miejsca nie można wybrać innych schodów. Część osób wybiera je przede wszystkim ze względu na bardzo ciekawy design.
Jakie drewno na schody?
Jeżeli ze wszystkich rodzajów schodów (między innymi betonowych, metalowych i szklanych) wybrałeś drewniane, powinieneś jeszcze określić, jakie drewno na schody cię interesuje. Musisz mieć na uwadze to, że raz zamontowane schody powinny ci służyć przez wiele lat. Tym samym wybieranie gorszego drewna po to, aby nieco zaoszczędzić nie ma żadnego sensu. Postaw lepiej na sprawdzone rozwiązania w kwestii tego, z jakiego drewna schody wykonać, a na pewno będziesz zadowolony. Przykładem mogą być schody jesionowe, które są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci. W takim samym stopniu sprawdzą się schody dębowe. Te ostatnie wiążą się jednak z większymi wydatkami, więc jeżeli nie chcesz rezygnować z jakości, a zarazem chciałbyś nieco obniżyć koszty, postaw na schody bukowe.
Jak zrobić schody drewniane?
Wszystkie niezbędne elementy do budowy lub remontu schodów znajdziesz w sklepie Castorama – https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/schody-i-balustrady/schody.html, dlatego już teraz możesz zamówić przez internet interesujące cię rozwiązania. Mając do dyspozycji materiały nie pozostaje ci nic innego, jak sięgnąć po ostatnią część poradnika i dowiedzieć się jak zrobić schody drewniane. Możesz to oczywiście zlecić doświadczonym fachowcom, jednak jeżeli zdecydujesz się na gotowe schody drewniane i przeprowadzisz montaż schodów drewnianych krok po kroku, to na pewno uda ci się wszystko zrobić we własnym zakresie. To natomiast pozwoli ci ograniczyć wydatki. Wbrew pozorom gotowe schody nie są sprzedawane jako jednolity element, który wystarczy przymocować w dwóch miejscach. Składają się one z dopasowanych modułów, które na szczęście bez większego problemu możesz poskładać postępując według dołączonej instrukcji. Taka konstrukcja schodów drewnianych wymaga jednak starannego zmierzenia miejsca, w którym planujesz je zamontować. Najważniejsze wymiary to grubość schodów oraz wysokość całej kondygnacji. Warto zadać sobie trochę trudu i dokładnie dopasować schody, aby później można było z nich bez problemu korzystać całymi latami.
Materiał zewnętrzny