Dominującym trendem we wnętrzach jest minimalizm. Jego przeciwieństwem jest natomiast maksymalizm, który zyskuje coraz więcej zwolenników. W nim więcej, oznacza lepiej. Różnorodne kompozycje pozwalają wyrazić indywidualność. Ale czy tworzy on chaos? A może wręcz przeciwnie? Połączenie odważnych form, ciekawych kolorów i różnorodnych wzorów może ożywić każdą aranżację. Podpowiadamy, jak wykorzystać styl maksymalistyczny i jak stworzyć równowagę pomiędzy designem a bujnym podejściem do aranżacji wnętrza.
Przełamanie minimalizmu
Minimalizm, który zapewniał spokój i harmonię we wnętrzach dominował w ostatnich latach. Stawiano na skandynawskie style, które bazowały na nim. Jednak stonowane wnętrza musiały w końcu ustąpić miksowi różnych wzorów i form. Tak powstała przestrzeń dla nowego trendu, jakim jest maksymalizm. Balansuje on na granicy kiczu i chaosu, ale wbrew pozorom tworzy spójne wnętrza. Przerywa pewnego rodzaju nudę i rutynę.
Wyrazistość, nie chaos
Cechą wyróżniającą maksymalizm jest przede wszystkim wyrazistość wszystkich elementów. Mają one ze sobą współgrać, ale być dobrze podkreślone. Chodzi zarówno o kolory ścian, printy w dodatkach czy kształty mebli. Tutaj śmiało można łączyć inspiracje z różnych epok, czy miksować style. Nieważne czy to styl retro czy styl klasyczny. Możesz wykorzystać najlepsze ich elementy. Ale najważniejszą umiejętnością przy urządzaniu takiego wnętrza powinna być umiejętność zestawienia elementów, tak aby nie powstał z nich ogromny chaos.
Kontrasty
Maksymalizm lubi kontrasty. W takich wnętrzach dużo jest nieoczywistych elementów i oryginalnych dekoracji. Paradoksalnie mogą wydawać się totalnie odrębne i przesadzone, ale razem tworzą spójną całość. Idealnym uzupełnieniem jest feeria barw, która pojawia się nie tylko na ścianach, ale także w dodatkach.
Bogata kolorystyka
W maksymalizmie dominuje bogata kolorystyka. Prym wiedzie tutaj intensywna paleta kolorów. Sprawdzą się takie, jak szmaragd, szafir, fuksja, czerń czy granat. Aranżację można podkreślić lekkimi meblami i dodatkami lub wręcz przeciwnie – dopasować do dominujących kolorów wielobarwne i designerskie rzeczy. To co najważniejsze, to postawienie na barwy i odcienie, które odpowiadają Twojemu temperamentowi. Taka aranżacja ma być swego rodzaju mozaiką ulubionych przedmiotów i efektów.
Powtarzające się wzory i motywy
Ważną rolę w maksymalistycznych wnętrzach odgrywają wzory. Dobrze prezentują się wyraziste tapety, które są kolorowe, oryginalne i mogłoby się wydawać, że przesadzone. W tej estetyce widoczne są tropikalne, zwierzęce, abstrakcyjne i kwiatowe printy czy geometryczne wzory.
Różnorodne tkaniny
W stylu maksymalistycznym ważny jest plusz. Meble z velvetu wyróżniają się subtelnym połyskiem, a w dodatku dodają wnętrzom szyku i elegancji. Tutaj można stworzyć swego rodzaju teatralny efekt. Dominujące będą mocne barwy, jak szafir, turkus, musztarda, fiolet i rubinowa czerwień. Ale ciekawe połączenie stworzą z pastelowymi odcieniami na ścianach.
Mnóstwo dodatków
Kolejnym wyróżnikiem stylu maksymalistycznego jest ogromna liczba dodatków. Ale co ważne często są one zbierane przez lata i w każdym z nich kryje się jakaś historia. Mogą to być unikatowe przedmioty czy pamiątki z wakacji. Stoją one zwykle na ozdobnych meblach czy w obliczu ciekawy dekoracji, jak np. mocno zdobione lustra. To wszystko nadaje takim wnętrzom iście indywidualny charakter. Mile widziany jest tu styl retro czy styl klasyczny, a właściwie to pożądane są dodatki z nimi kojarzone, jak np. ciężkie meble czy stare przedmioty, które są rodzinnymi pamiątkami. Sprawdzają się tutaj także wielkoformatowe płytki, obrazy czy ceramika artystyczna.
Rośliny
Mieszkania na sprzedaż w Wilanowie w stylu maksymalistycznym mile widziane są również okazałe rośliny. Idealnie sprawdzą się te w dużych donicach, które będą dopasowane do kolorystyki dominującej w danym wnętrzu. Dobrze wyeksponujesz je w metalowych lub ażurowych kwietnikach. Sprawdzą się także te wieszane na plecionych makramach.
Trochę jak eklektyzm
Maksymalizm jest trochę jak styl eklektyczny. Jest swobodny, fantazyjny i nabiera wdzięku, jak nie jest wymuszony. Wnętrze o takim charakterze pozwala wykorzystać kreatywność i różnorodność rzeczy, które z pozoru do siebie nie pasują. Znajdzie się tu miejsce zarówno na nowoczesne meble, antyki, tapicerowane pufy czy pamiątki przywiezione z podróży lub dywany znalezione na pchlim targu. Wydaje się, że każdy chwyt jest tutaj dozwolony, ale oczywiście jeśli stworzy spójną kompozycję, a nie bałagan. Rada? Tak jak w eklektyzmie liczy się tutaj spójny motyw przewodni. Poszukaj pokrewieństw, jak np. stopień nasycenia barwy, podobne kształty czy zbliżona linia.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Maksymalizm mimo iż na pierwszy rzut oka wydaje się chaotyczny czy za bardzo kolorowy, przy głębszym poznaniu okazuje się przemyślany. Kontrastowa kompozycja różnych materiałów kolorów, form i faktur sprawia, że jest to ciekawy i oryginalny miks nowoczesności i tradycji. Mieszają się tu różne style, przez co każdy może stworzyć aranżację pasującą do jego indywidualnych preferencji.
Tutaj liczy się ilość – dodatków, materiałów oraz dekoracji. Im więcej, tym lepiej. Doskonale to eksponuje najważniejsze pamiątki w domu podróżnika czy dzieła sztuki u kolekcjonera. Należy jednak pamiętać, by nie przekroczyć cienkiej granicy pomiędzy maksymalizmem a kiczem i piękne wnętrze mieszkania w Wilanowie https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-warszawa-wilanow/ gotowe! Z jego pomocą mamy możliwość wyrazić swoją osobowość, ale również postawić na wygodę podczas codziennego użytkowania.
Tekst przygotowany przez sponsora serwisu.