Idealna temperatura pokojowa to taka, dzięki której nie jest ani za gorąco, ani za zimno. Ten punkt pośredni jest tajemnicą, którą poddamy dzisiejszej dyskusji. W końcu optymalna temperatura w mieszkaniu to gwarancja zdrowego trybu życia, ale czy tylko ona jest najważniejsza? Jaka powinna być temperatura w Twoim domu?
Jak temperatura wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie?
Każdy wie, że życie człowieka bezpośrednio zależy od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Dla wygodnego życia na co dzień, np. w pracy lub w domu, ważne jest stworzenie wokół siebie optymalnego reżimu temperaturowego.
Przyjemna temperatura powietrza wokół pozwala nie odrywać się od aktualnych aktywności, pomaga w relaksie, odpoczynku, śnie. Rzeczywiście, jak ukazują badania stale odczuwany dyskomfort wynikający z powodu wysokich lub zbyt niskich temperatur powietrza nie zapewnia możliwości odpowiedniego zrelaksowania się, a także podjęcia skutecznej pracy.
Ile stopni powinno być w mieszkaniu?
Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Dla korzystnych warunków bytowych temperatura w pomieszczeniu zgodnie z normami sanitarnymi powinna wahać się od 24 do 25°C latem i od 20 do 24°C zimą przy wilgotności względnej wynoszącej 50%. Wraz ze wzrostem parametrów klimatycznych zmniejsza się szybkość parowania z powierzchni ciała, co prowadzi do pogorszenia samopoczucia, a także aktywności całego organizmu.
Dla przykładu, osoby starsze z chorobami przewlekłymi są zagrożone z powodu niekorzystnych stosunków temperatury i wilgotności powietrza. W spoczynku granica efektywnej termoregulacji ciała wynosi 30-31°C przy wilgotności względnej 84%. Aby zapewnić idealną wymianę ciepła organizmu człowieka z otoczeniem, konieczne jest ustalenie standardowych wartości mikroklimatu. W przeciwnym razie dochodzi do naruszenia wymiany ciepła, termoregulacji, prowadząc tym samym do pojawienia się zawrotów głowy, osłabienia, czy nawet nudności.
Korzystna temperatura pokojowa dla dzieci – jak wygląda?
Optymalna temperatura w mieszkaniu z noworodkiem mieści się w granicach od 20 do 25°C przy wilgotności względnej 50-70%. Zapewnia ona możliwie najzdrowszy rozwój małego dziecka. Intensywna przemiana materii pozwala maluchom na wytwarzanie dużej ilości ciepła, co prowadzi do wzmożonego pocenia się, a przy nieodpowiednich warunkach temperaturowych może przeziębić dziecko, czy doprowadzić do pojawienia się nieznośnych stanów zapalnych skóry.
Normy optymalnej temperatury pokojowej w domu
Pojęcie „temperatury pokojowej” jest definicją, według której podawana jest ilość stopni zapewniających utrzymanie komfortowego reżimu temperaturowego w sezonie grzewczym w poszczególnych pomieszczeniach mieszkalnych. Tak więc rozróżnia się:
- Temperatura w salonie: 20°С – 23°С;
- Temperatura w pokoju dziecięcym: 23°С – 24°С;
- Pomieszczenia kuchenne i toalety: 18°С-21°С;
- Łazienka: 23°С-25°С;
- Korytarz, piwnica, klatka schodowa: 14°С-19°С.
Temperatura pokojowa w salonie – uzasadnienie naukowe
Jest naukowo udowodnionym, że jakość snu człowieka zależy od odpowiedniego klimatu w sypialni. Zbyt suche i gorące powietrze zdaniem lekarzy utrudnia swobodne oddychanie, powoduje bezsenność i zaburzenia rytmu serca. Dlatego dopuszczalna temperatura do spania nie powinna być wyższa niż +18°С.
Komfort w domu, czyli odpowiedni reżim temperaturowy
Na mikroklimat domu wpływa wiele czynników, z których najważniejsza jest temperatura pokojowa. Komfort temperaturowy dla każdej osoby jest różny, chociaż różnice w potrzebach cieplnych wśród lokatorów tego samego domu jest niewielka i wynosi zazwyczaj 2-3°С.
Aby zadbać o odpowiednią atmosferę w domu, ważne jest zatem monitorowanie aktualnej wilgotności i temperatury, aby nie wykraczały poza normę lub nie spełniały minimalnych wymogów życiowych.