Domowa spiżarnia ma wiele zalet, spośród których najważniejszą jest możliwość przechowywania zapasów spożywczych, domowych przetworów i nalewek, warzyw, owoców, wypieków, a także naczyń i sprzętów AGD w zasięgu ręki. Jak urządzić spiżarnię w domu, aby była w pełni funkcjonalna? Podpowiadamy ciekawe aranżacje spiżarni. Najlepsza jest w kuchni, a może w podłodze? Jak się w tym projekcie mieści piwniczka na wino?
Spiżarnia w domu powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, abyśmy mieli do niej prosty i szybki dostęp. Ale nie może to być obojętnie jakie pomieszczenie, gdyż do przechowywania żywności niezbędne są odpowiednie warunki. Do wytworzenia i utrzymania najwłaściwszych potrzebna jest właściwa lokalizacji spiżarni w domu czy mieszkaniu. Dogodny mikroklimat, czyli temperaturę w granicach 10-15 st. C i wilgotność powietrza na poziomie 55-65 proc. zapewni pomieszczenie przy północnej ścianie budynku, bez okien i ogrzewania.
Spiżarnia w domu jednorodzinnym
Obiekt musi mieć sprawny system wentylacji. Zbyt wysoka temperatura we wnętrzu wysusza powietrze i sprzyja rozwojowi bakterii, a także przyspiesza psucie produktów. Wydajność wentylacji powinna się utrzymywać na poziomie 15 m3/h. W spiżarni nie może być instalacji grzewczej i dobrze byłoby, gdyby nie graniczyła z suto nagrzewanym pomieszczeniem. Ważne jest utrzymanie prawidłowej wilgotności, gdyż zbyt suche powietrze wyciąga wodę z owoców i warzyw.
Spiżarnia jest często osobnym pomieszczeniem przy kuchni, do którego można szybko wejść podczas gotowania. Wystarczy kilka kroków od kuchenki lub zlewu, aby przynieść produkty niezbędne do przyrządzenia potraw. Dawniej było to ciemne pomieszczenie wewnątrz domu lub w jego części północnej, co gwarantowało utrzymanie niskiej temperatury. Promienie słoneczne mogą nawet przyspieszać procesy gnilne w przypadku warzyw i owoców.
Spiżarnia w domu – aranżacje
Na stworzenie spiżarni możemy zdecydować się w fazie projektowania domu. Oprócz funkcji przechowalni żywności spiżarnia w dużym stopniu ogranicza zagracanie kuchni różnego rodzaju sprzętami gospodarstwa domowego, z których rzadko korzystamy. W dużym domu jednorodzinnym spiżarnia może mieć nawet 10 mkw. Możemy ją wówczas urządzić dość swobodnie rozporządzając przestrzenią.
Do wyposażenia spiżarni warto zastosować otwarte półki zbudowane z listewek, które zapewnią dobrą wentylację świeżym produktom oraz klasyczne pełne półki na słoiki z przetworami. Półki do spiżarni w domu zawiesza się na ścianach bądź ustawia regały wykonane z materiałów odpornych na wchłanianie wilgoci i łatwych do utrzymania w czystości. Może to być dobrze bejcowane drewno, tworzywo sztuczne lub regały stalowe zabezpieczone przed korozją. Do magazynowania produktów spożywczych można również wykorzystać kosze wiklinowe czy kamienne garnki.
Spiżarnia w mieszkaniu
W przypadku mieszkania w bloku można wyodrębnić specjalne wnęki np. pod schodami. W starym budownictwie dobrym pomysłem jest wykorzystanie komórki należącej do mieszkania. Spiżarnia w mieszkaniu powinna znajdować się w bliskim sąsiedztwie kuchni – to najbardziej popularne, a jednocześnie najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. W małym mieszkaniu można do tego wykorzystać różnego rodzaju wnęki w kuchni czy w przedpokoju, oddzielną szafkę czy kilka półek w regale.
Spiżarnia w kuchni
Strefa spiżarniana może być wydzielona w zabudowie wykonywanej w kuchniach otwartych, jakich ze względu na panującą obecnie modę wciąż przybywa. Jest to rozwiązanie nadzwyczaj estetyczne. Zazwyczaj spiżarnia jest umieszczona z boku strefy roboczej, ale na tyle blisko, żeby po produkty w szafkach spiżarnianych nie trzeba było daleko chodzić.
Do celów spiżarnianych przeznaczone są odpowiednie rodzaje szafek kuchennych, np. wysuwane, które pozwalają na wygodne korzystanie ze zgromadzonych tam zapasów. Zabudowę otwartą można zaaranżować nawet w mniejszych kuchniach, aby nie oddzielać spiżarni drzwiami. Innym rozwiązaniem są drzwi rozsuwane.
Spiżarnia w podłodze
Część inwestorów rezygnuje z podpiwniczania domów jednorodzinnych, co pozwala im na duże oszczędności w budżecie. W wielu domach budowanych dziś lokalizowane są piwniczki, do których właz jest montowany w podłodze. Spiżarnia pod podłogą umożliwia przechowywanie w niej warzyw i owoców, słoików z przetworami oraz żywności z długim terminem do spożycia.
Wnęka ze względu na niską temperaturę, jaka panuje pod podłogą i brak dostępu do naturalnego światła jest doskonałym miejscem na spiżarnię. Takie rozwiązanie oznacza jednak konieczność systematycznego wietrzenia ze względu na brak wentylacji. W tym przypadku minimalna powierzchnia piwnicy wynosi 2,5 mkw.
Piwniczka na wino
Pomieszczenie poniżej poziomu gruntu można wykorzystać na własną piwniczkę z winem. Piwnica na wino powinna znajdować się co najmniej 1-2 m pod powierzchnią, co pozwoli zachować optymalną temperaturę i wilgotność powietrza. Temperatura wewnątrz powinna się utrzymywać na poziomie 10-14 st. C, a wilgotność powietrza w okolicach 70 proc. W pomieszczeniu musi być zachowana odpowiednia wentylacja. Nie potrzeba oświetlenia elektrycznego. Specjaliści zalecają używanie świec lub ewentualnie zamontowanie żarówki o mocy do 60 W.