Soda kalcynowana, inaczej węglan sodu lub po prostu soda to nieorganiczny związek chemiczny, który składa się z sodu i tlenku węgla. W przyrodzie występuje w stanie naturalnym w tzw. jeziorach sodowych czy popiele roślin morskich. W przemyśle jest produktem ubocznym powstającym podczas wytwarzania sody oczyszczonej. To nieoceniona pomoc w gospodarstwach domowych jako dodatek do środków czystości czy wypieków.
Soda kalcynowana jest bardzo podobna do sody oczyszczonej, ale różni się od niej budową chemiczną oraz właściwościami. W temperaturze pokojowej jest białą, higroskopijną substancją, która topi się w temperaturze ponad 850 st. C i dobrze rozpuszcza się w wodzie.
Soda kalcynowana co to jest
Co to jest soda kalcynowana? To produkt uboczny powstający podczas produkcji sody oczyszczonej. Jest szeroko stosowana w przemyśle jako regulator kwasowości, spulchniacz i dodatek do wyrobów cukierniczych. Stanowi świetny sposób na zmiękczanie wody, dzięki połączeniu z wapnem. Jest ważnym składnikiem podczas wyrobu szkła i papieru.
W przemyśle chemicznym soda kalcynowana stosowana jest przy produkcji barwników oraz stanowi dodatek do nawozów mineralnych. Przydatna w produkcji mydła i środków piorących. Wykorzystywana w garbarstwie, w syntezach chemicznych i laboratoriach jako odczynnik chemiczny. Warto wiedzieć, że 5-6 proc. roztwór sody służy do odżywiczania powierzchni drewna.
Soda kalcynowana zastosowanie
W gospodarstwie domowym służy jako dodatek do ciast i innych wypieków, gdyż świetnie spulchnia ciasto. Oprócz tego soda kalcynowana jest popularnym składnikiem wielu środków piorących oraz produktów do czyszczenia. W warunkach domowych można ją samodzielnie uzyskać z sody oczyszczonej. Wystarczy ułożyć ją na blasze w piekarniku rozgrzanym do 200 st. C i zapiekać przez godzinę.
Soda kalcynowana może zastąpić wiele toksycznych detergentów, dlatego nadaje się do czyszczenia niemal wszystkiego. Bardzo popularnym sposobem jej wykorzystania jest domowy proszek do zmywarki. Aby samodzielnie zrobić tabletki do zmywarki, wystarczy soda kalcynowana i dodatek wody. Tak przygotowaną pastę należy umieścić w pojemniku o rozmiarach standardowych tabletek i odczekać do wyschnięcia.
Pomaga w dezynfekcji i sprzątaniu łazienki i kuchni, pozwala umyć kafelki, szklane powierzchnie, a nawet bardzo zabrudzone garnki. W przypadku przypalonych naczyń warto użyć odrobiny sody z dodatkiem wody i szorować powierzchnię szorstką gąbką.
Soda kalcynowana do prania
Substancja znalazła zastosowane w gospodarstwie domowym jako dodatek do mydeł, środków piorących i wybielania tkanin. Można ją wykorzystać do namaczania tkanin przed upraniem, a po dodaniu do prania kilku łyżek sody jako wzmocnienie proszku do prania. Dodanie jej do żelazka lub generatora pary w połączeniu z zwykłą wodą pozwoli zmiękczyć wodę i uniknąć problemów z kamieniem. Prasowanie stanie się bardziej gładkie i skuteczne, a nasze ubrania nabiorą profesjonalnego wyglądu.
Soda kalcynowana doskonale radzi sobie z uporczywymi plamami różnego pochodzenia. W przypadku gdy białe ubrania są poszarzałe lub posiadają trudno schodzące plamy po antyperspirancie, warto zmieszać sodę z wodą utlenioną. Otrzymaną papkę trzeba nanieść na ubranie i odczekać do wyschnięcia, a następnie uprać. Soda kalcynowana przenika do plamy i szybko ją usuwa. Ze względu na właściwości wybielające sody nie należy stosować jej do prania kolorowej odzieży.
Aby przyrządzić własny proszek do prania z sody kalcynowanej, należy przygotować po pięć łyżek sody oczyszczonej, sody kalcynowanej i octu oraz osiem łyżek boraksu. Niektórzy dodają kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, aby uzyskać przyjemny zapach mieszanki. Uwaga, jest to substancja żrąca, dlatego należy używać gumowych rękawic. Nie należy jej używać na włóknach szklanych i aluminium.
Składniki suche dokładnie mieszamy w misce lub słoiku, a następnie zalewamy octem i znów dokładnie mieszamy. W tym miejscu można dodać olejek eteryczny. Przez chwilę soda z octem będą się pienić, co oznacza ulatnianie się dwutlenku węgla. W tym czasie nie powinno się zakręcać słoika. Całość dokładnie mieszamy łyżką, aby powstała biała, w miarę gładka pasta (soda kalcynowana pozostanie w postaci niewielkich granulek). Przekładamy ją do foremek do lodu, odstawiamy w ciepłe, suche miejsce. Po kilku godzinach wystarczy wydobyć je z foremki i używać jak zwykłych tabletek.
Soda kalcynowana ile do prania
Odświeżanie zszarzałych tkanin. Niezależnie od tego, czy chodzi o dywany, ręczniki, czy ubrania, wystarczy nasypać na nie 1-3 łyżki sody kalcynowanej, zwilżyć i zostawić do namoczenia na ok. dwie godziny. Następnie możemy bezpiecznie wypłukać pranie i włożyć je do pralki. Sody kalcynowanej nie można stosować na wełnie i jedwabiu.
Pranie. Jako dodatek wraz z proszkiem do prania zwykle używa się pół szklanki sody w zależności od stopnia zabrudzenia. Można również dodać 2-3 łyżki sody kalcynowanej do proszku, aby wzmocnić efekt prania. Własny proszek do prania możemy sporządzić z wykorzystaniem płatków mydlanych lub szarego mydła startego na wiórki (po pół szklanki sody kalcynowanej i boraksu oraz ¼ szklanki płatków).
Sodę i boraks rozpuszczamy w litrze gorącej wody. Płatki mydlane rozpuszczamy w gotującej wodzie, po czym łączymy z roztworem sody i boraksu. Dolewamy trochę gorącej wody, umieszczamy w szczelnie zamkniętym pojemniku i mocno mieszamy. Do jednego prania dodajemy 100-200 ml otrzymanego płynu.
Soda kalcynowana gdzie kupić
Substancja jest dostępna w niektórych sklepach spożywczych, hurtowniach chemicznych oraz w ofercie internetowej.