Nowoczesne pralki zawierają dużo więcej elektroniki niż modele, których używały nasze mamy i babcie. Znaczne zawansowanie technologiczne wiąże się jednak z ryzykiem częstszych awarii. Niestety, zwykle bywa tak, że sprzęt AGD psuje się tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego. To moment, gdy stajemy przed dylematem naprawy lub wymiany sprzętu na nowy. Sprawdź, jakie są najczęstsze awarie pralek i jak im zaradzić. Dzięki poradom eksperta dowiesz się, czy defekt jest poważny i czy naprawa się opłaca.
Awaria pralki to poważny problem w domu. Już dzień bez możliwości zrobienia prania pokazuje, że jest to urządzenie niezbędne. Awarie pralek bywają niebezpieczne i powodują spore straty, głównie zalanie mieszkania. Naprawa jest najczęściej zadaniem dla specjalisty. Szybka reakcja w przypadku pojawienia się niepokojących objawów może uchronić urządzenie przed poważnym uszkodzeniem, a co za tym idzie koniecznością zakupu nowego.
Dlaczego pralka się psuje
Pralka ma swoją żywotność i podobnie jak każde urządzenie elektryczne ulega awariom. W przeszłości pralki w naszych rodzinnych domach ulegały rzadszym awariom, a naprawa była na tyle nieskomplikowana, aby można było ją przeprowadzić samodzielnie. Dziś żywotność sprzętu RTV i AGD to średnio 6-7 lat. Producentom zależy na częstszym kupowaniu ich produktów. Dlatego warto wiedzieć, co robić, aby nasz sprzęt posłużył nam na dłużej.
Aby zwiększyć żywotność pralki i zapobiec awariom należy:
*Wrzucać pranie do pralki zawsze po sprawdzeniu kieszeni. Bywa, że zostawiamy w nich różne drobne przedmioty, a nawet klucze. W ten sposób możemy zniszczyć urządzenie. Naprawa może być nieopłacalna zwłaszcza wtedy, kiedy przez bęben trafią do wnętrza urządzenia.
*Używać zmiękczacz wody. Kamień osadza się na wewnętrznych częściach pralki. Nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, stąd nie zwracamy na niego uwagi. Warto więc przed instalacją pralki dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi oraz poziomem twardości wody. Aby uniknąć problemów, można założyć specjalny filtr zmiękczający wodę lub używać środków zapobiegającemu osadzaniu się kamienia.
*Regularnie czyścić pralkę. W miejscach takich, jak uszczelka przy bębnie, w komorze na płyn i proszek czy w filtrze gromadzą się zabrudzenia. Należy więc pamiętać o regularnym myciu urządzenia.
*Dobrze ustawić pralkę w mieszkaniu. Po zakupie nowego urządzenia warto pamiętać o zdjęciu blokady oraz wypoziomowaniu pralki i ustawieniu jej na stabilnym podłożu. Gdy tego nie zrobimy, podczas eksploatacji pralka będzie się kołysała, a jej podzespoły szybciej się zużyją.
*Prać systematycznie. Lepiej jest, jeśli będziemy prać np. co drugi dzień niż w weekend nadrabiać braki z całego tygodnia, włączając pralkę kilka razy. Nie dając sprzętowi odpocząć, skracamy jego żywotność.
Co może się zepsuć w pralce?
Jeżeli urządzenie działa bardzo głośno, może się okazać, że śruby trzymające bęben uległy poluzowaniu. W takiej sytuacji należy je dokręcić, do czego nie trzeba pomocy fachowca. Jeśli pralka nadal pracuje głośno, warto jest sprawdzić, czy stoi na równym podłożu. Głośna praca pralki może być również rezultatem uszkodzenia łożyska lub amortyzatorów. W takim przypadku uszkodzona część musi zostać wymieniona w serwisie.
Podczas eksploatacji urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na przewód, który doprowadza wodę. Jeżeli zostanie zgięty lub uszkodzony, pralka nie będzie mogła swobodnie pobierać wody. Smar na upranej odzieży może świadczyć o tym, że pękła uszczelka przy łożysku. Może to trwale uszkodzić bęben pralki, gdyż łożysko nie jest chronione przed wodą.
Należy regularnie oczyszczać filtr, gdyż zapchanie powoduje wylewanie się wody. Wylewająca się woda może również oznaczać uszkodzenie pierścieni. Jest to poważniejsza awaria, która wymaga kontaktu z fachowcem. Bywa, że dochodzi do defektu programatora i pralka pomija etapy. W mniej poważnych przypadkach wystarczy wymiana silniczka.
Najczęstsze awarie pralek
Jeżeli bęben w pralce nie wiruje, przyczyną może być awaria silnika lub uszkodzenie paska klinowego. Gdy pralka nie pobiera wody, odpowiedzialne mogą być za to zagięty, przyciśnięty lub odłączony wąż, niedomknięte drzwiczki lub uszkodzony elektrozawór. Uszkodzenie pompy może objawiać się wylewaniem wody. W tej sytuacji najlepiej wezwać fachowca, który się tym zajmie.
W przypadku zablokowania bębna przez ciało obce, co często zdarza się zwłaszcza przy pralkach ładowanych od góry, należy usunąć przedmiot we własnym zakresie, a jeśli nie jest to możliwe, wezwać fachowca. Gdy pralka w trakcie pracy nagle się zatrzymuje, może to być spowodowane uszkodzeniem zamknięcia drzwiczek. Zawór wlotowy doprowadza wodę do bębna podczas cyklu płukania. Gdy ulega awarii, woda nie dostaje się do pralki, co powoduje zatrzymania jej w połowie cyklu.
W sytuacji, kiedy pralka nie nagrzewa wody, problemem mogą być grzałka, hydrostat czy czujnik temperatury grzałki. Wymiana grzałki nie jest skomplikowana i kosztowna. Gdy uszkodzeniu uległ czujnik temperatury grzałki, informacja nie jest przekazywana poprawnie do sterownika i grzałka nie jest załączana. Hydrostat odpowiada za pomiary ilości wody w bębnie pralki. W przypadku uszkodzenia nie jest przekazywana odpowiednia informacja o ilości wody, przez co sterownik grzałki nie jest uruchamiany lub uruchamia się w nieodpowiednim momencie.
Jak przedłużyć sprawność pralki
Aby uniknąć awarii, należy przede wszystkim podłączyć ją do gniazda z uziemieniem. Co pewien czas trzeba wykonać tzw. puste pranie z dodatkiem octu, kwasku cytrynowego lub sody. Powinniśmy pamiętać, aby regularnie czyścić filtr i pojemnik na detergenty oraz wkładać tyle prania do bębna, ile wynosi ładowność pralki.