Żelazko to jeden z najważniejszych małych sprzętów AGD. Wybór urządzeń w sklepach jest ogromny. W porównaniu do innych sprzętów domowych żelazko jest bardzo proste w obsłudze i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwujących. Czym czyścić żelazko, by skutecznie prasowało i działało jak najdłużej? Do czyszczenia osadu z wody, kurzu lub zwykłych zabrudzeń wystarczy wilgotna ścierka. Ale przy usuwania innych zanieczyszczeń sięgnij po tajemne środki. Czasem masz je pod ręką i nawet nie przypuszczasz, że mogą ci pomóc przy prasowaniu.
Jeśli zdarzyło ci się przypalić stopę żelazka i zastanawiasz się, jak ją wyczyścić, poznaj popularne domowe sposoby na czyszczenie urządzenia. Niekiedy wymagają więcej wysiłku niż w przypadku silnych środków myjących, ale charakteryzują się podobną skutecznością i są bezpieczne dla domowników. Jeśli nie przyniosą oczekiwanych efektów, możesz sięgnąć po silniejsze substancje.
Jak wyczyścić przypaloną stopę żelazka
Każda pani domu zajmująca się konserwacją odzieży swojej rodziny doskonale wie, jak wyczyścić stopę żelazka. Mycie żelazka nie obejmuje wyłącznie wyczyszczenia stopy, ale także czyszczenie pozostałych elementów, na których osadza się kamień i brud. Do mycia otworów na parę możesz użyć wykałaczek lub patyczków higienicznych. Dodatkowo przygotuj mieszankę z wody i octu (1:1) i wlej do pojemnika na wodę. Następnie spróbuj całość mieszanki odparować lub wykorzystać do spryskania niepotrzebnej ściereczki czy starych ubrań.
Nigdy nie czyść żelazka, gdy jest gorące lub podłączone do prądu. Podczas konserwacji sprzętu z użyciem octu, z dysz do wypuszczania pary mogą wydostawać się kawałki kamienia i nieczystości. Zachowaj ostrożność, gdyż niewłaściwe działanie może grozić oparzeniem lub porażeniem. Warto używać przefiltrowanej wody lub takiej, która zawiera mało kamienia. Aby dokładnie usunąć zanieczyszczenia z płyty grzewczej żelazka, przygotuj środek czyszczący w formie gęstej pasty z octu połączonego z sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym.
Jak wyczyścić stopę żelazka
Jeśli zdarzy ci się przypalić żelazko, postaraj się usunąć zabrudzenia natychmiast. Im silniejsze przypalenia, tym trudniej je usunąć. Przypalone żelazko, podobnie jak inne rodzaje zabrudzeń, wyczyścisz zarówno tradycyjnymi sposobami, jak i silniej działającymi środkami chemicznymi. Stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem jest czyszczenie stopy żelazka z użyciem papieru do pieczenia i soli kuchennej.
W tym celu przygotuj odpowiednią podkładkę np. z grubej drewnianej deski do krojenia lub niepotrzebnej płyty. Odetnij kawałek papieru do pieczenia i całość równomiernie posyp solą. Żelazko podłącz od prądu i rozgrzej. Nagrzanym żelazkiem zacznij prasować sól. Przesuwaj urządzeniem w różne strony i pod różnym kątem, starając się dokładnie dotrzeć do całej powierzchni prasującej. Ta metoda czyszczenia żelazka nie wymaga szorowania, dlatego nie pozostawia zarysowań.
Na rynku dostępne są specjalne produkty do czyszczenia żelazek w postaci sztyftów, które po włączeniu najniższego trybu grzania wciera się w brudne miejsca. Następnie należy chwilę odczekać i usunąć nadmiar środka czyszczącego, pocierając o materiał lub kant deski do prasowania. A co, jeśli tradycyjne metody nie pomagają? W niektórych modelach istnieje funkcja samooczyszczenia żelazka, która polega na podgrzaniu urządzenia do bardzo wysokiej temperatury, po czym usunięciu z wnętrza całości wody. Dzięki temu przypalone elementy zwęglają się i łatwiej je zetrzeć.
Jeśli uważasz, że tradycyjne metody nie działają, możesz użyć gotowych produktów, które służą do mycia i czyszczenia domowych powierzchni. Niekiedy skuteczne jest użycie mleczka do czyszczenia. Ważne, aby dokładnie usunąć nadmiar zanieczyszczeń ze stopy żelazka, gdyż opary z środków czyszczących mogą być szkodliwe. W przypadku dużych zabrudzeń pomocny może być zmywacz do paznokci. Najtrudniejsze do wyczyszczenia miejsca zwilż zmywaczem, a następnie nieznacznie podgrzej płytę żelazka. Po chwili wyłącz je i przy pomocy ściereczki lub patyczków higienicznych nawilżonych zmywaczem zetrzyj zabrudzenia.
Jak wyczyścić stopę żelazka parowego
Aby wyczyścić stopę żelazka parowego, upewnij się, że urządzenie nie jest podłączone do gniazdka oraz że ostygło. Wytrzyj osad ze stopy żelazka wilgotną ściereczką. Aby powierzchnia stopy pozostała niezarysowana, należy chronić żelazko przed kontaktem z metalowymi przedmiotami. Do czyszczenia stopy żelazka parowego nie wolno używać czyścików, octu ani innych środków chemicznych. Nie można czyścić urządzenia pod bieżącą wodą.
Jak wyczyścić stopę żelazka teflonowego
Żelazko teflonowe jest mniej odporne na zarysowania niż urządzenie ze stopą stalową. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich środków czyszczących. Popularnym sposobem usunięcia zabrudzeń jest umycie go miękką ściereczkę nasączoną octem spirytusowym. Żelazko powinno być lekko nagrzane, ale nie na tyle gorące, aby się poparzyć. Inną metodą jest wykorzystanie folii aluminiowej. Po prostu lekko zginamy arkusz folii, a następnie ostrożnie prasujemy ją żelazkiem.
Jak wyczyścić stopę żelazka ceramiczną
Żelazka ze stopą ceramiczną można czyścić za pomocą soku z cytryny. Wystarczy, że nasączysz nim szmatkę i potrzesz nią przypalone miejsce. W zamian soku wolno stosować ocet, a jeżeli nie zadziała, można dołożyć trochę sody oczyszczonej. Wymieszaj ją z octem, nałóż na szmatkę i energicznie wyczyść przypaloną stopę żelazka.
Jak wyczyścić stopę żelazka ceramicznego, jeśli przypalenie jest naprawdę mocne i żadne delikatniejsze sposoby nie zadziałają? Możesz wtedy użyć skrobaka do ceramiki (dostępny w sklepach i internecie), ale rób to ostrożnie na zwilżonej stopie żelazka, aby nie uszkodzić powłoki.