Odkąd ludzkość wynalazła pralkę elektryczną, ludzie mają pralnie w domach. W epoce małych metraży w mieszkaniach z płyty w okresie PRL przywykliśmy do pralki w łazience oraz proszków i płynów do prania piętrzących się w szafce nad wanną. Ale pranie może być relaksem! Wyobraź sobie pralnię w domu jednorodzinnym z pralką, suszarką, półką na środki piorące i kosze na brudną odzież. Jak urządzić pralnię? No i czy własna pralnia się opłaca?
Mieszkańcy domów jednorodzinnych mają możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia na pralnię lub urządzenia pralni w innym pomieszczeniu gospodarczym, gdzie znajdują się także kotłownia czy spiżarnia. Na stosunkowo dużym metrażu łatwiej jest zorganizować pralnię, która będzie w pełni komfortowa, a pranie zamiast udręki jest relaksem i przyjemnością.
Jak urządzić pralnię domową?
Pralnia w domu to doskonały sposób na ukrycie bałaganu za zamkniętymi drzwiami. To praktyczna przestrzeń do prania, suszenia i prasowania ubrań. Zależnie od możliwości technicznych budynku domową pralnię możemy zaaranżować na poddaszu, w piwnicy lub jako strefę wydzieloną w dużej łazience. Możesz tam nie tylko przechowywać wyposażenie pralni – pralkę, kosz z odzieżą i środki piorące, ale także suszyć i prasować ubrania.
Usuwając pralkę z łazienki, zyskujemy pokój lub nawet salon kąpielowy, gdyż dotychczasowe zagracone pomieszczenie staje się bardziej estetyczne, większe i bardziej ustawne. W pralni możesz wykonać wszystkie czynności – od segregacji ubrań przez zostawienie ich do namaczania aż po pranie, suszenie, prasowanie i składanie. Dzięki temu łatwiej utrzymasz porządek w domu!
Najlepsze aranżacja pralni
Pralnię można zorganizować w dowolnej części domu, gdzie możliwe jest podłączenie mediów. Warto pamiętać, że nawet cicho działające pralki emitują dźwięki, dlatego nie powinniśmy pralni lokalizować w sąsiedztwie sypialni czy salonu. Funkcjonalna mała pralnia w domu może zajmować nawet 3-6 mkw. Powinniśmy ją zaplanować już na etapie projektowania domu, co pozwoli wybrać optymalny układ pomieszczeń.
Planując aranżację pralni, trzeba wziąć pod uwagę, że jest ona pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności. Duża wilgoć może przyczyniać się do powstawania grzybów i bakterii. Dlatego trzeba tam postawić na okładziny i materiały odporne na wilgoć oraz skuteczną wentylację, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się pleśni i ciemnego osadu na ścianach. Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym są płytki ceramiczne, lecz czystość łatwo utrzymać także dzięki tapetom z włókna szklanego, zmywalnej farbie ceramicznej lub lateksowej czy panelom ze szkła hartowanego.
Pralnia w piwnicy
Jak wspomnieliśmy, pralnię możemy zaaranżować w dowolnej części domu, gdzie możliwe jest podłączenie mediów. Może to być piwnica, która nie musi być miejscem składowania niepotrzebnych i zapomnianych przedmiotów. Pozbywając się wilgoci z piwnicy, łatwo stworzysz tam dogodne warunki do prania i suszenia ubrań oraz wygospodarujesz dużą przestrzeń na sprzęt i meble. Niższa kondygnacja umożliwia stworzenie zsypu na brudne ubrania np. z łazienki na górze.
Przed aranżacją wnętrza warto sprawdzić, czy piwnica jest dobrze zabezpieczona przed zanieczyszczeniami wydobywającymi się z kotłowni. W piwnicy może pojawić się problem z dużą wilgotnością powietrza, przez co ubrania mogą wolniej schnąć. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakupienie pralki z funkcją suszenia, która przyspieszy schnięcie ubrań.
Pralnia na poddaszu
Domowa pralnia może być zlokalizowana także na poddaszu, najlepiej w pobliżu sypialni z garderobą, aby uniknąć częstego podróżowania po schodach z brudnym i czystym praniem. Aby poddasze sprawdziło się również jako suszarnia, musi być wyposażone w odpowiednią wentylację. Miejsce pod obniżonym sufitem można wykorzystać na niską zabudowę, by postawić tam szafki do pralni z miejscem na pralkę, suszarkę i środki czystości.
Dobrym pomysłem jest wyposażenie pralni w umywalkę, która możemy zamontować nad jedną z szafek. Wygodną obsługę sprzętu zapewni ścianka kolankowa o wysokości ok. 1 m. Warto pomyśleć o miejscu na deskę do prasowania i składania ubrań oraz suszenia tych części garderoby, których nie powinno się umieszczać w suszarce bębnowej. Strych jest dobrym miejscem na umieszczenie suszarek do suszenia tradycyjną metodą.
Czy własna pralnia się opłaca?
Przy odpowiedniej aranżacji pomieszczeń i wyposażeniu pralni pranie w domu może być źródłem przyjemności i relaksu. Ale czy uruchomienie własnego biznesu pralniczego się opłaca? Każda działalność gospodarcza jest ryzykowna. Wydaje się, że ryzyko możemy zmniejszyć decydując się na pralnię chemiczną, która umożliwia klientom skorzystanie z usług czyszczenia ubrań nienadających się do prania mechanicznego bądź ręcznego w warunkach domowych (garnitury, sukienki, płaszcze).
Inną sprawą jest samoobsługowa pralnia wodna, gdzie klienci samodzielnie piorą swoją odzież. Można też zaoferować im usługę prasowania. Rentowność takiego biznesu w Polsce jest problematyczna, gdyż rynek dopiero się rozwija. W każdym przypadku ważna jest lokalizacja oraz istniejąca konkurencja. Firmę możemy prowadzić na własną rękę albo korzystając ze znanej marki.
Niektórzy eksperci uważają, że to dobry biznes m.in. z powodu sytuacji na Ukrainie i znacznej liczby uchodźców z tego kraju. Nie bez znaczenia jest również rozwijająca się w Polsce turystyka kamperowa. Ile kosztuje pranie w pralni samoobsługowej? Zrobienie prania kosztuje 25-60 zł w zależności od tego, ile kilogramów ubrań chcesz wyprać. Natomiast suszenie prania przez 45 minut to wydatek ok. 24 zł.