Na temat kwasku cytrynowego krąży wiele mitów, jednak brakuje badań, które jednoznacznie wskazywałyby na szkodliwość lub nieszkodliwość tego produktu. Jedno jest natomiast pewne. Kwasek cytrynowy znajduje zdumiewająco wiele zastosowań w różnych dziedzinach. Ten organiczny związek chemiczny bardzo często i chętnie dodawany do produktów spożywczych, aby poprawić ich smak i wydłużyć trwałość. Ale kwasek cytrynowy wykorzystujemy także do… sprzątaania w mieszkaniu. Jak to działa?
Kwasek cytrynowy ma postać bezwonnego białego proszku o kwaśnym smaku. Na ogół uważa się, że wytwarza się go z cytryn, ale nie jest to do końca prawda. Występuje naturalnie nie tylko w cytrynach, ale także w czarnej porzeczce, malinach, ananasach czy truskawkach. Kwasek cytrynowy można pozyskać zarówno naturalnie, jak i syntetycznie. Łyżeczka zastępuje 20 łyżek naturalnego soku z cytryny. Na ogół uważa się, że jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, ale są opinie wskazujące na jego działanie rakotwórcze. Te ostatnie nie mają solidnych podstaw naukowych, bo jest to związek obecny w każdej komórce naszego ciała.
Kwasek cytrynowy do odkamieniania
W przemyśle spożywczym kwasek cytrynowy stosowany jest do zakwaszania produktów, dzięki czemu zachowują one dłużej trwałość. Mniejsze pH wpływa również korzystnie na witaminy, mikroelementy i przeciwutleniacze zawarte w produktach spożywczych. Kwasek nadaje produktom orzeźwiający smak i aromat oraz zapobiega przebarwianiu się owoców i warzyw.
Dzięki powyższym właściwościom wykorzystuje się go na szeroką skalę w przemysłach spożywczym, winiarskim, piwowarskim, chemicznym i farmaceutycznym. Dodaje się go do napojów, przetworów owocowo-warzywnych, mięsnych, drobiowych, rybnych i mlecznych, wyrobów cukierniczych (np. do serków topionych), wina i piwa (zapobiega mętnieniu trunków), olejów (dzięki nim tłuszcze nie jełczeją), tabletek musujących oraz niektórych leków.
Kwasek cytrynowy przydaje się nie tylko w kuchni, lecz także w łazience, gdyż jest skutecznym środkiem czyszczącym. W tego powodu nadaje się do czyszczenia armatury oraz odkamieniania pralek i czajników. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Z kwasku cytrynowego można zrobić w warunkach domowych pastę do czyszczenia armatury, która sprawdza się do usuwania osadu i zabrudzeń z wanny, sedesu, kranu, umywalki i WC.
Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym
Najbardziej znanym sposobem użycia kwasku cytrynowego do czyszczenia jest odkamienianie czajników. To naturalny, bezpieczny i biodegradowalny odkamieniacz, który nie tylko pomoże pozbyć się kamienia, ale niweluje przykry zapach zastałej wody. Stosować go można zarówno do czajników elektrycznych, jak i tradycyjnych. Czyszczenie czajnika kwaskiem cytrynowym to skuteczny i ekologiczny sposób na przywrócenie sprzętu do pierwotnego stanu.
Aby odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym, na początek wylej z naczynia wodę, wsyp jedną łyżkę kwasku cytrynowego, zalej proszek odrobiną wody, zagotuj roztwór i zostaw go na 15-20 minut. Po tym czasie wylej całość i opłucz. Niewykluczone, że może zajść potrzeba zagotowania wody 2-3 razy w celu całkowitego pozbycia się zapachu i smaku cytryny.
Na podobnej zasadzie możemy doczyścić szklanki, na których zebrał się osad z kawy czy herbaty. W tym przypadku najlepiej wsypać łyżeczkę kwasku cytrynowego na wilgotną gąbkę do mycia naczyń i przetrzeć szklanki. By zapobiegać takim zaciekom, a jednocześnie nadać naczyniom świeży zapach, kwasek cytrynowy można dodawać również do zmywarek – wystarczy łyżeczka na cykl.
Odkamienianie kwaskiem cytrynowym proporcje
Aby skutecznie odkamienić czajnik elektryczny za pomocą kwasku cytrynowego, potrzebujesz około 25-50 g tego środka. Ilość kwasku cytrynowego może się różnić w zależności od poziomu zanieczyszczenia czajnika oraz jego pojemności. Jeśli kamień jest silnie osadzony, warto zastosować większą ilość kwasku. W takim przypadku wystarczy dodać kwasek w proporcji pięciu łyżeczek na jeden pełny czajnik. Możesz roztwór pozostawić w urządzeniu na całą noc, a później przegotować wodę.
Odkamienianie ekspresu kwaskiem cytrynowym
Nowsze modele ekspresów pokazują użytkownikowi, kiedy czas na usunięcie kamienia. Jeśli ekspres nie posiada takiej funkcji, najbezpieczniej go odkamieniać po każdych 200-300 przygotowanych napojach, czyli co ok. dwa miesiące. Jeśli zbyt długo nie będziesz odkamieniać sprzętu, zauważysz, że pobiera więcej wody, głośno pracuje podczas robienia kawy czy robi ją bardzo wolno. Są to znaki, że trzeba go gruntownie usunąć osad z kamienia.
Roztwór kwasku cytrynowego do odkamieniania ekspresu
Aby odkamienić ekspres, musisz opróżnić komorę na wodę, nalać dwie szklanki czystej wody, wsypać do niej 20 g kwasku i dokładnie wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia. Jeśli posiadasz ekspres ciśnieniowy z kolbą, należy ją umieścić w miejscu jej przeznaczenia, ale bez zawartości kawy. Następnie włącz ekspres i funkcję parzenie kawy czarnej bez mleka.
Po jednym parzeniu w przewodach ekspresu pojawi się roztwór kwasu cytrynowego. Zostaw go w przewodach na ok. 20 minut, następnie wylej z pojemnika resztki roztworu kwasku cytrynowego, umyj go i nalej czystej wody. Zaparz 5-6 filiżanek bez kawy, aby czystą wodą dokładnie przepłukać przewody. w których mogą zalegać resztki osadu oraz woda zawierająca kwasek cytrynowy.
Możliwe jest także odkamienianie pralki kwaskiem cytrynowym. Wystarczy włączyć pranie bez wsadu i dodać nawet kilkadziesiąt gramów kwasku, który rozbije osad i wypłucze go z wnętrza urządzenia.