Jeśli posiadasz dom jednorodzinny, dobrze wiesz, jakie zalety ma wiatrołap. Podstawową funkcją przedsionka jest izolacja termiczna, czyli zatrzymywanie wiatru i ogólna regulacja temperatury pomiędzy wnętrzem domu a nieprzyjaznymi warunkami panującymi na zewnątrz. Ale wiatrołap to także pomieszczenie służące jako garderoba na odzież wierzchnią i obuwie, gdzie goście przechowują płaszcze, parasole czy nakrycia głowy. Trudno wyobrazić sobie porządek w strefie wyjścia bez odpowiedniej szafy, najlepiej z drzwiami przesuwnymi.
O tym, że w strefie wejścia powinna znajdować się funkcjonalna szafa lub szatnia nie trzeba chyba przekonywać właścicieli domów. Współcześni architekci projektują zazwyczaj strefy wejścia o powierzchni co najmniej 2,5 mkw. W takiej sytuacji bardzo wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie szafy w odpowiednio głębokiej wnęce. Wnętrze szafy najlepiej zamknąć drzwiami przesuwnymi, które nie są dziś przesadnie drogie.
Szafa w wiatrołapie wnętrze
Dobierając szafę w wiatrołapie, zwróćmy uwagę na układ tego pomieszczenia i umieśćmy ją w najbardziej odpowiednim miejscu. Przestrzenny wiatrołap daje mnóstwo możliwości i aranżacji dostępnych praktycznie w każdym sklepie meblarskim. Mając przestrzeni mniej, warto zainwestować i zamówić indywidualny projekt u stolarza. W rezultacie otrzymamy więcej praktycznych rozwiązań, więcej szafek, półek i solidniejszy materiał wykonania, a przez to dłuższą żywotność szafy. W małej przestrzeni szafa w wiatrołapie może mieć bardzo wiele zastosowań nie tylko na ubrania. Jeżeli ją odpowiednio zaprojektujemy, pomieści większość rzeczy z mieszkania, z których nie korzystamy codziennie.
Szafa w wiatrołapie z lustrem
Na rynku dostępna jest obecnie bardzo szeroka oferta szaf do wiatrołapa w bardzo rozsądnych cenach. Warto wybrać model z lustrem, które optycznie powiększy pomieszczenie, ozdobi je i nada charakteru, ale też będzie pomocne przy wybieraniu garderoby na dany dzień. Jedyna wada szafy z lustrem polega na tym, że często się brudzi, dlatego pod ręką zawsze trzeba mieć płyn do mycia szyb i ręcznik papierowy, aby sukcesywnie przemywać lustro.
Szafa otwierana w wiatrołapie będzie słusznym wyborem, gdy jest trochę przestrzeni w korytarzu. Jeżeli mamy wnękę w przedpokoju, wykorzystajmy ją i wstawmy tam szafę otwieraną. We wnęce można również zamontować szafę projektowaną na wymiar. Jeśli mamy w wiatrołapie na tyle mało miejsca, że nie możemy sobie pozwolić na żadną z powyżej opisanych opcji, zakupmy mini garderobę połączoną z wieszakiem, lustrem, przedziałem na obuwie oraz półeczką na górze. To wszystko można zamontować bezpośrednio do ściany.
Szafy na korytarz
Korytarz to ważna część domu, która pełni funkcję tranzytową. To w tej przestrzeni goście wyrabiają sobie pierwsze wrażenie o naszym domu. Odpowiednie je zagospodarowanie jest kluczowe, aby zachować porządek, ale również nadać mu indywidualnego charakteru. Szafy na korytarz stanowią nie tylko praktyczne rozwiązanie do przechowywania ubrań, obuwia i akcesoriów, ale także mogą stanowić element dekoracyjny, który podkreśli styl wnętrza.
Korytarze bywają wąskie i ograniczone pod względem przestrzeni. Tymczasem szafa na korytarzu pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Jeśli posiadamy wąski korytarz, warto wybrać szafę o niewielkiej głębokości, która nie zabierze zbyt wiele miejsca. W przypadku większych korytarzy można zdecydować się na szafy z drzwiami przesuwnymi, które pozwalają zaoszczędzić miejsce, gdyż nie wymagają dodatkowej przestrzeni do otwierania.
W sklepach mamy szeroki wybór stylów, które pozwalają dopasować mebel do reszty wnętrza. Szafa w stylu skandynawskim charakteryzuje się prostotą, naturalnym drewnem i jasnymi kolorami, co wprowadzi do korytarza przytulność i harmonię. Natomiast szafy na korytarz w stylu nowoczesnym wyróżniają się minimalistycznymi liniami, połyskującymi powierzchniami i metalowymi akcentami. Kolor szafy powinien tworzyć spójną i harmonijną kompozycję z pozostałą częścią wnętrza.
Szafa w przedpokoju wnętrze
Przed zamówieniem w sklepie wybranego mebla do przedpokoju należy upewnić się, że nie przytłoczy on optycznie pomieszczenia i nie utrudni codziennego poruszania się po domu. W przypadku przemyślanej organizacji wnętrza szafy może okazać się, że nawet niewielki mebel pomieści wszystko na czym nam zależy. W małych przedpokojach lepiej postawić na szafy o niedużej głębokości. Szafy o głębokości zaledwie 40-45 cm zajmą mniej miejsca, ale mogą być równie funkcjonalne co głębsze modele. Taki wąski mebel jest praktyczny dzięki rozsuwanym drążkom mocowanym prostopadle do tyłu szafy.
Szafa do przedpokoju z lustrami
W niewielkich lub nieustawnych przedpokojach zamiast mebla rzucającego się w oczy warto wybrać szafę, którą można dyskretnie wkomponować w wystrój pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem są fronty zlewające się kolorystycznie ze ścianą, wyglądające jak jej przedłużenie. Innym sposobem na dodanie szafie lekkości wizualnej jest postawienie na jasne drzwi ze szkła lub lakierowanej płyty albo zastąpienie jednego skrzydła lustrem. Szafa do przedpokoju z lustrem nie tylko pozwoli przejrzeć się przed wyjściem z domu, ale także optycznie powiększy mały przedpokój.
Nie bez znaczenia jest kolor szafy do przedpokoju. Jeśli nie chcesz, aby wkomponowała się w kolor ściany, do małego przedpokoju lepiej wybrać mebel w jasnym kolorze, np. białym. Jasne kolory nie zaciemniają aranżacji, dzięki czemu przedpokój wydaje się większy i przestronniejszy. Do małego i słabo oświetlonego pomieszczenia lepiej nie wstawiać więc ciemnych szaf.