Grzejnik radiacyjno-konwektorowy to innowacyjne rozwiązanie, które docenią wszystkie osoby szukające zapasowego źródła ciepła. Jest wydajny, cichy i ma bardzo nowoczesny design. Jest przy tym energooszczędny i naprawdę skuteczny.
W jakich wnętrzach sprawdzi się grzejnik radiacyjno-konwektorowy?
Grzejnik radiacyjno-konwektorowy powinien być traktowany jako dodatkowe lub alternatywne źródło ciepła. Jedynie w niedużych mieszkaniach (kawalerkach, mikroapartamentach) może być traktowany jako ogrzewanie stałe. W większych przestrzeniach jeden grzejnik okaże się niewystarczający.
Z całą pewnością grzejnik radiacyjno-konwektorowy może być wykorzystywany do ogrzewania warsztatu, garażu, niedużego biura. Przyda się także jako sposób na ogrzanie domku działkowego, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Jak działa grzejnik radiacyjno-konwektorowy i gdzie go ustawić?
Niekwestionowaną zaletą grzejnika radiacyjno-konwektorowego jest wykorzystanie dwóch niezależnych sposobów na rozprowadzanie ciepła.
Konwekcja wykorzystuje naturalny ruch powierza w pomieszczeniu – warto więc ustawić grzejnik w jego centralnej części, by możliwe było rozprowadzanie ciepła we wszystkich kierunkach jednocześnie. Jeśli ustawimy grzejnik przy ścianie, nie wykorzystamy w pełni jego możliwości. Zamiast ogrzewać pokój, będzie – przynajmniej częściowo – ogrzewał ścianę.
Radiator jest elementem, który nagrzewa się bardzo szybko i równie szybko oddaje ciepło w chłodniejsze rejony pomieszczenia. Przepływ ten można porównać z promieniowaniem słonecznym – ciepło przenoszone jest równomiernie i nie wymusza dodatkowej cyrkulacji powietrza.
Czy grzejnik radiacyjno-konwektorowy jest energooszczędny?
Grzejniki radiacyjno-konwektorowe są zasilane prądem elektrycznym. Przeciętna moc takiego grzejnika to około 2000 W. Trzeba przyznać, że to całkiem sporo i patrząc wyłącznie poprzez pryzmat mocy urządzenia, można wyciągnąć mylne wnioski, iż jest to grzejnik kosztowny w eksploatacji.
W rzeczywistości jednak trzeba zwrócić uwagę na tempo oddawania ciepła i nagrzewania pomieszczenia. Tu grzejniki radiacyjno-konwektorowe wiodą prym i wygrywają z innymi rodzajami grzejników elektrycznych. Dzięki większej wydajności, ogrzewanie wnętrz trwa krócej, a więc i ponoszone koszty są proporcjonalnie mniejsze. Patrząc z tej perspektywy, trzeba uznać grzejniki radiacyjno-konwektorowe za energooszczędne.
Jak ustawić grzejnik radiacyjno-konwektorowy?
Wbudowany termostat to pierwszy krok do efektywnego wykorzystania grzejnika radiacyjno-konwektorowego. Dzięki zautomatyzowanemu monitorowaniu temperatury w pomieszczeniu grzejnik będzie się wyłączał po jego ogrzaniu i włączał ponownie, gdy zajdzie taka potrzeba. Optymalna temperatura w mieszkaniu to 22°C i na taką warto ustawić termostat na grzejniku.
Grzejniki radiacyjno-konwektorowe mają kilka trybów pracy – każdorazowo trzeba wybrać najbardziej odpowiedni do sytuacji. Warto też wykorzystać programator zegarowy, który będzie automatycznie włączał urządzenie o określonej godzinie. To funkcja przydatna np. przy powrotach z pracy – jeśli chcemy oszczędzić na ogrzewaniu i nie grzać pustego mieszkania, a jednocześnie nie wracać do zimnego wnętrza, programator zegarowy idealnie wpisze się w nasze oczekiwania.
Źródło: https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/grzejniki-elektryczne
Artykuł promocyjny.