Przedpokój staje się często pomieszczeniem, które urządzamy jako ostatnie. A przecież to jego wygląd decyduje o pierwszym wrażeniu i stanowi zaproszenie do domu. Brak Ci pomysłu na aranżację? Urządź go w ponadczasowym, klasycznym stylu. W artykule podpowiadamy, jak to zrobić.
Styl klasyczny wyróżnia ponadczasowość. Meble do przedpokoju czy dodatki w stylu klasycznym nie wychodzą z mody. Mają też zdolność tworzenia udanych połączeń z elementami wyposażenia w każdym innym stylu.
1. Baza aranżacji – meble
Punktem wyjścia w urządzaniu przedpokoju powinny być meble. Jako największe elementy wyposażenia będą stanowiły mocną bazę, a dzięki klasycznym liniom odnajdą się w każdym pomieszczeniu. Ich ponadczasowy wygląd jest ogromnym atutem, ponieważ takie meble nie wymagają szybkiej wymiany, która jest zawsze dużym wyzwaniem finansowym i logistycznym.
Znakomicie sprawdzą się w tej roli proste meble z frontami ramiakowymi. Pełne harmonii i symetrii bryły zdają się porządkować przestrzeń, a jest to efekt w urządzaniu holu bardzo pożądany. Duże znaczenie ma też jasna kolorystyka ścian i mebli. To dzięki niej można optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie i zminimalizować ryzyko jego przytłoczenia. Warto również rozważyć wybór mebli w kolorze drewna z widocznym usłojeniem – sprawdzą się one zwłaszcza wtedy, gdy przedpokój nie należy do najmniejszych i ma dostęp do światła dziennego. Ich klasyczna naturalność jest genialnym punktem wyjścia do dalszej aranżacji. Już sam rysunek drewna stanowi piękną dekorację.
2. Lustra w aranżacji przedpokoju
Lustra potrafią zdziałać cuda w aranżacji nie tylko przedpokoju, lecz wszędzie tam, gdzie się pojawiają. Odbijają światło, potęgując panującą w pomieszczeniu jasność i pomagają optycznie je powiększyć. Do tego urzekają kształtami i designem ramy. Dlatego właśnie tak bardzo pożądana jest ich obecność w przedpokoju. Dzięki wyglądowi, jak i swoim fizycznym właściwościom nadadzą mu nowego wymiaru. Nie mówiąc już o tym, jak bardzo przydatne okażą się, gdy chcemy rzucić okiem na swoją stylizację tuż przed wyjściem.
3. Rośliny w klasycznym przedpokoju
Nic tak nie podkreśli piękna klasycznego przedpokoju, jak rośliny. Do ich uprawy potrzebny jest oczywiście dostęp do światła dziennego. Jeśli dysponuje nim Twój hol, postaw w nim doniczkę lub kilka, sugerując się wymaganiami poszczególnych roślin. Jeśli w przedpokoju nie ma okna, warto użyć trwałych kwiatów sztucznych lub suchych traw. Kontakt z naturą już od wejścia do domu poprawi Twoje samopoczucie i zrobi wrażenie na gościach.
4. Funkcjonalne dodatki do holu
Meble do przedpokoju warto uzupełnić stylowymi i funkcjonalnymi dodatkami. Należy do nich między innymi stojący wieszak. Wraz z zawieszoną na nim odzieżą zajmie trochę miejsca, dlatego znakomicie sprawdzi się w nieco większych przedpokojach. Podkreśli klasyczny styl i pozwoli szybko przeschnąć ubraniom, które zmokły od deszczu czy śniegu. Praktycznymi dodatkami okażą się również: dekoracyjne pudełko, wiklinowy koszyk czy drewniana szkatułka. Poza funkcją zdobniczą oferują one możliwość przechowania niewielkich akcesoriów, kluczyków do samochodu etc. Chcesz wprowadzić przytulny akcent? Sięgnij po tekstylia. Poduszka w stylowej poszewce będzie ozdobą i praktycznym podparciem przy zakładaniu butów. Miękki dywan rozłożony na podłodze błyskawicznie ociepli wnętrze.
5. Dekoracje w przedpokoju
Jeśli Twój przedpokój nie należy do najmniejszych i znajdzie się w nim kawałek wolnej ściany, ozdób go dekoracjami ściennymi. By nie stwarzać wrażenia chaosu, wybierz łagodne kolory i motywy. Może w szufladzie czekają niezawieszone prace lub pamiątki z wyjazdów? Plakaty, szkice i obrazki oprawione w ramki pięknie dopełnią aranżację przedpokoju.