Efekt ombre na ścianie? Trudne słowo w nowym zastosowaniu. Dotychczas z pojęciem ombre można się było spotkać w stylizacji fryzur, paznokci czy w modzie, ale teraz korzystają z niego także projektanci wnętrz. Ombre na ścianie wykonasz w różnych odcieniach, które przenikają się wzajemnie w kierunku pionowym, poziomym lub skośnym. Dzięki ombre możesz dowolnie kształtować estetyczne, nowoczesne wnętrze. Jeszcze nie wiesz o czym mowa? Zapraszamy do lektury!
Ombre to modna w ostatnich latach technika wykorzystania barw w wykańczaniu wnętrz. Efekt uzyskujemy przez malowanie powierzchni, tapetowanie, układanie kafelków, płytek, glazury czy terakoty jednym kolorem w kilku odcieniach. Technika polega na przejściu od najjaśniejszego do najciemniejszego odcienia i na płynnym połączeniu odmiennych tonów. Gradient można utworzyć w dowolnym kierunku – poziomo, pionowo lub od jednego z rogów.
Czym jest ombre we wnętrzach
Pomalowanie ściany ombre to świetny sposób na uzyskanie ciekawej ozdoby wnętrza. Ombre przydaje się, kiedy chcemy zmienić proporcje pomieszczenia na mniejsze, większe, a nawet szersze. Kolor jaśniejszy u góry powiększa pomieszczenie, ciemniejszy z kolei optycznie obniża pokój, co sprawdza się szczególnie w kamienicy i przestronnych loftowych wnętrzach. Można też eksperymentować z bocznym lub skośnym ułożeniem ombre, co wydłuży pokój.
Malowanie z efektem ombre to oryginalny i ciekawy dodatek, którym z pewnością zainteresujesz znajomych odwiedzających cię w domu. Niektóre warianty ombre pozwalają uzyskać nawet efekt kwietnej łąki lub zachmurzonego nieba, co szczególnie pięknie prezentuje się w romantycznej sypialni. Ombre sprawdza się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych. Dlatego warto eksperymentować z kolorami!
Jak wykonać ombre na ścianie
Wykonanie ombre na ścianie nie jest skomplikowane, ale dla osób bez doświadczenia może okazać się wyzwaniem. Do takiej metody malowania ścian nie musimy raczej zatrudniać ekipy remontowej, jednak jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, to najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc doświadczonych malarzy, którzy szybko wykonają dla nas ścianę z gradientem. Pamiętaj, by efektem ombre pokryć tylko jedną ścianę. W przeciwnym razie przytłoczysz pomieszczenie.
Technika ombre pozwala na stworzenie efektu o dowolnej kolorystyce. W zasadzie każda tonacja jest dobra i przez to można wybierać do woli. Najlepszy rezultat otrzymasz, jeśli wykorzystasz podobne kolory lub odcienie jednej palety barw. Cieniowanie powinno przebiegać sprawnie, aby rozetrzeć kolory zanim zdążą wyschnąć na ścianie.
Ściana ombre krok po kroku
Przed rozpoczęciem remontu ściany warto się do tego przygotować przez zakup potrzebnych akcesoriów. Wykonanie gradientu wymaga więcej przyborów niż klasyczne malowanie, gdyż poszczególne kolory nie mogą się ze sobą mieszać podczas nakładania. Liczba pędzli lub kuwet i wałków do kupienia zależeć będzie od ilości użytych farb.
Remont zaczynamy od wyczyszczenia ściany z kurzu i brudu, które utrudniłyby trzymanie się farby na podłożu. Następnie gruntujemy ścianę, dzięki czemu wzmacniamy i zmniejszamy jej chłonność, co pozwoli zużyć mniej farby. Pamiętaj, żeby zawsze zabezpieczać otoczenie przed malowaniem. Nawet doświadczonemu fachowcowi może zdarzyć się wypadek, a później farbę trudno usunąć z przypadkowych powierzchni.
Malowanie suchej ściany rozpoczynamy od zaplanowania, którędy będzie biegła linia połączenia obu kolorów lub odcieni. Do tego wystarczy miarka i ołówek lub kreda. Narysowana linia będzie stanowi wyłącznie wskaźnik, na jakim poziomie zaczyna się cieniowanie ścian. Tworzenie efektu ombre rozpocznij od naniesienia na ścianę koloru bazowego. Najlepiej sprawdzi się do tego biała emalia.
Gdy farba bazowa wyschnie, podziel ścianę na pięć części w orientacji poziomej. Utworzone pasy są wyznacznikiem granicy kolorów. Pierwsza, trzecia i piąta sekcja muszą być szersze. W zależności od wysokości pomieszczenia pasy te powinny mieć ok. 50-70 cm. Poziom drugi i czwarty to tylko ok. 20-30 cm.
Cieniowanie i stopniowanie kolorów ścian
Pas najbliżej podłogi pokryj najciemniejszym z wybranych odcieni. Na kolejny poziom nanieś kolor powstały ze zmieszania najciemniejszej barwy z pośrednią. Trzeci pas pomaluj średnim odcieniem, a czwarty emalią stworzoną z połączenia farby o kolorze średnim i jasnym. Piąty pas, czyli położony najbliżej sufitu pokryj najjaśniejszym tonem. Podczas malowania pamiętaj, by przed nałożeniem kolejnego koloru dokładnie umyć wałek i kuwetę.
Zanim farba wyschnie miejsca zetknięcia się kolorów rozetrzyj suchym pędzlem, ściereczką lub gąbką. Dzięki temu jeden kolor będzie naturalnie przechodził w drugi. W takich przypadkach sprawdza się farba emulsyjna o wykończeniu matowym. Matowa powłoka pochłania światło zamiast ją odbijać, dzięki czemu wykonanie ściany ombre będzie precyzyjne, dopieszczone w najmniejszym szczególe.
Jak zestawiać kolory na ścianie
Wybierając kolory do ombre pamiętajmy, żeby nie łączyć ze sobą skrajnie jasnych i ciemnych odcieni. Im bardziej kontrastowe przejście między kolorami, tym więcej farb pośrednich należy użyć. Wykonanie płynnego gradientu może więc kosztować nas sporą ilość puszek farby. Specjaliści od tego stylu zazwyczaj używają przynajmniej pięciu odcieni.
Można również eksperymentować poprzez uzyskanie efektu ombre w pionie lub przedłużyć cieniowanie ściany na suficie. Ciekawy efekt uzyskamy w wyniku malowania ściany po skosie, np. w prawym górnym rogu ciemnym odcieniem, a końcówka jasnym w lewym dolnym. Modnym rozwiązaniem jest szara ściana ombre lub przejścia z intensywnych kolorów do pasteli.