Gruntowanie ma na celu wyrównanie chłonności podłoża i jest wskazane szczególnie przy powierzchniach gipsowych i mocno nasiąkliwych. Prawda jest jednak taka, że zabieg ten powinien być wykonywany przed każdym malowaniem niezależnie od powierzchni, jaką zamierzamy przykryć farbą. Jak poprawnie przeprowadzić gruntowanie podłoża i dlaczego nie warto pomijać tego zabiegu?
Jakie powierzchnie należy gruntować?
Aby dobrze odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto wiedzieć, że gruntowanie nigdy nie może zaszkodzić. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy zastosować grunt, lepiej to zrobić i mieć przysłowiowy święty spokój. W przypadku zaniechania tej czynności na podłożu chłonnym farba może wysychać zbyt szybko i nie uzyska pożądanych właściwości. Tak przeprowadzone malowanie może skutkować odspajaniem się farby, a tego przecież nie chcemy.
Nie jest wymagane grupowanie płyt z karton-gipsu, pod warunkiem, że nie ma tam miejsc spoinowanych. Jeśli przy pracach remontowych łączyliśmy przynajmniej dwie płyty to miejsca styku, które zostały wykończone gładzią gipsową, bezwzględnie muszą zostać zagruntowane. Do tego celu warto wykorzystać specjalistyczne preparaty, które kupić można na stronie https://www.adeco.shop/pl/c/Grunty-do-scian/18. Dostać tam można zarówno środki przeznaczone do wnętrz, jak i na zewnątrz budynków. Zdecydowanie najlepsze parametry uzyskamy, stosując grunt i farby pochodzące od tego samego producenta.
Jak przeprowadzać gruntowanie ścian i sufitów?
Gruntować można wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową. Wszystko zależy od naszego doświadczenia i sprzętu, jaki posiadamy. Jeśli nie dysponujemy agregatem do malowania, to pozostaje nam wykorzystanie klasycznych rozwiązań. Najczęściej do tego typu prac wykorzystuje się szerokie pędzle, ale z powodzeniem można również gruntować ściany i sufity wałkiem malarskim. Wybór metody zależny jest od preferencji i nie ma większego znaczenia. Ważne, by równomiernie pokryć gruntem całą powierzchnię przeznaczoną do malowania.
W trakcie tego zabiegu nie musimy oklejać narożników, ale powinniśmy starannie zabezpieczyć okna, drzwi i parapety. Przyda się dobra taśma malarska, najlepiej niebieska. Podczas gruntowania zwróćmy szczególną uwagę, by stosowany preparat nie lał się po ścianie i nie tworzył brzydkich zacieków. Co prawda kolorem je przykryjemy, ale struktura farby w ty miejscu będzie mogła odróżniać się od całej reszty. Jeśli już coś takiego się przytrafi, warto zeskrobać zaciek szpachelką. Pamiętajmy, by malowanie przeprowadzić nie wcześniej jak 24 godziny po gruntowaniu.