Malowanie ścian to jedna z najprostszych i najtańszych metod na odświeżenie wyglądu pomieszczenia. Nie trzeba mieć dużego doświadczenia w pracach wykończeniowych czy majsterkowaniu, by za pomocą nowej warstwy farby osiągnąć estetyczny efekt w dowolnym wnętrzu. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach przed rozpoczęciem i w trakcie malowania. Zebraliśmy kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią pracę.
Prawidłowe przygotowanie ścian do malowania
Po pierwsze, przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie przygotować powierzchnię ścian. Oznacza to, że trzeba usunąć wszelkie nierówności, niedoskonałości oraz stare warstwy farby. W tym celu najlepiej użyć szpachlówki i papieru ściernego. Następnie należy dokładnie oczyścić ściany z kurzu oraz tłuszczu, używając do tego np. wilgotnej gąbki lub szmatki.
Na tym etapie przygotowań można również zabezpieczyć przy pomocy folii czy taśmy malarskiej poszczególne elementy w pomieszczeniu przed zachlapaniem farbą (www.farbyjedynka.pl). Ostatnim krokiem jest zagruntowanie malowanej powierzchni, dzięki czemu wzmocnimy podłoże, ograniczymy jego chłonność i poprawimy przyczepność warstwy nawierzchniowej.
Wybór najlepszej farby do malowania ścian
Kolejnym ważnym etapem jest wybór farby, dzięki której malowanie ścian będzie proste i przyjemne, a także zapewni odpowiednie efekty. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje powłok, różniące się nie tylko kolorem, ale także składem, połyskiem czy przeznaczeniem. Przed zakupem warto zapoznać się z ich charakterystyką i wybrać taką, która najlepiej spełni nasze potrzeby. Należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w którym będziemy malować oraz indywidualne preferencje.
Łatwe i komfortowe malowanie ścian
Sam proces malowania wymaga przestrzegania pewnych prostych zasad. Na początku warto zwrócić uwagę na dobór odpowiednich narzędzi. W przypadku gładkich ścian świetnie sprawdzi się wałek o długości włosia od 8 do 12 mm. Ważne będą również optymalne warunki do malowania – temperatura w pomieszczeniu powinna mieścić się w przedziale od +10°C do + 25°C, a wilgotność wynosić od 50% do 65%.
Pora przystąpić do pracy. Najpierw małym wałkiem lub pędzlem malujemy trudno dostępne miejsca – np. w narożnikach pomieszczenia. Następnie większym wałkiem nanosimy farbę na pozostałą powierzchnię w postaci pionowych pasów o podwójnej szerokości wałka przy jednym jego namoczeniu. Wykorzystujemy do tego ruchy góra-dół, zachowując ten kierunek na całej malowanej powierzchni. Wałka nie należy zbyt mocno dociskać do ściany, by nie powstały zacieki.
Fragmenty powłoki najlepiej łączyć metodą „na mokro”, czyli nakładać farbę przy pomocy nachodzących na siebie pasów, zanim poszczególne warstwy zdążą wyschnąć. Warto pamiętać, by nie przerywać pracy przed zamalowaniem całej ściany – może to prowadzić do powstawania nieestetycznych smug.